CNN Prima News ústavní právník

ústavní právník

Výpis příspěvků ke štítku „ústavní právník“

Premiér po aktivaci článku 66 může odvolat hradního kancléře, říkají ústavní právníci

19. října 2021 10:24

Pokud by se Poslanecká sněmovna a Senát usnesly na aktivaci článku 66, neboť by prezident republiky nebyl schopen vykonávat svůj úřad, pravomoci přejdou na předsedu Poslanecké Sněmovny a předsedu vlády. Premiér by pak mimo jiné mohl i odvolat hradního kancléře Vratislava Mynáře. CNN Prima NEWS to potvrdili ústavní právníci Jan Kysela a Jan Wintr.

Experti: Situace okolo Zemana je vážná, Mynářův postup je těžko obhajitelný a absurdní

18. října 2021 20:33

Zpráva Ústřední vojenské nemocnice o neschopnosti prezidenta Miloše Zemana vykonávat pracovní povinnosti je velmi závažnou informací, postup hradního kancléře Vratislava Mynáře pak těžko obhajitelným aktem, uvedli političtí experti a ústavní právníci. Třebaže se shodují, že by se i bez přičinění prezidenta republiky sešla dolní komora 8. listopadu, spekulace o pravosti Zemanova podpisu vzbuzují neklid. Za zneužití prezidentských pravomocí hrozí až dva roky za mřížemi.

Nevolení aktéři drží Česko v hrsti. Nevíme, zda nerozhodují za Zemana, míní právník

15. října 2021 16:32

Veřejnost ani ústavní činitelé nemají v současnosti dostatek informací o stavu prezidenta Miloše Zemana a jeho schopnosti projevit svobodně svou vůli a přijímat rozhodnutí. Podle ústavního právníka Davida Kosaře by měli politici tlačit na prezidentovo okolí, aby informovalo transparentněji. Stejně tak Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) doporučuje, aby přehodnotila svůj zdrženlivý přístup.

Musíme znát stav prezidenta, zda může jednat o vládě, říká specialista na veřejnou správu

8. října 2021 22:21

Jednání o jmenování vlády mohou trvat týdny, možná měsíce. Ve vzduchu tedy visí otázka, zda je prezident Miloš Zeman na takový maraton jednání v dostatečně dobré kondici. „Nejde o podepsání (jmenovacího) dekretu, ale o vedení velmi závažných politických jednání,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí Oldřich Kužílek, podle něhož si Hrad neuvědomuje vážnost situace.

Právník: Cestování do zahraničí nemůže ministerstvo zakázat. Vláda má vše zdůvodnit

26. února 2021 15:53

V neděli končí nouzový stav a vláda i přes dohodu s opozicí usiluje o jeho prodloužení. Podle ústavního právníka Jana Wintra je nutné, aby kabinet vyhlásil zcela nový nouzový stav. Už nynější situace podle něj přináší problémy, protože byl nouzový stav vyhlášen bez souhlasu Sněmovny. Wintr byl hostem pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

Bude smět stát zaplavit obec, na kterou ukáže? Neshodnou se ani ústavní právníci

7. června 2020 05:32

Ochrana vody má být výsostným veřejným zájmem. Tahle věta by měla být podle ministerstva zemědělství vepsána v ústavním zákoně. Šéfka sněmovního výboru pro životní prostředí Dana Balcarová (Piráti) varovala před tím, že úřady tak budou moci de facto zaplavit jakoukoliv obec. Redakce CNN Prima NEWS oslovila dva ústavní právníky, kteří popsali, jak to vidí oni.