Obraz malířky Toyen Mirage (Přelud) z roku 1967 se na sobotní aukci v Praze prodal za 31,2 milionu korun včetně dražební přirážky. Jeho vyvolávací cena byla 12 milionů korun. Stal se druhým nejdražším obrazem českého poválečného umění prodaným na aukci v Česku po roce 1989.
Rekord dosud drží obraz Oskara Kokoschky Žáby z roku 1968, který se v roce 2016 prodal za 37,7 milionu korun. Nejdražším dílem Toyen prodaným v tuzemské aukci zůstává obraz Cirkus, za který loni nový majitel zaplatil konečnou cenu 79,56 milionu korun.
Ústředním motivem obrazu Mirage je přízračná šelma, jejíž výrazně prosvětlená tvář se upírá na diváka. Za kočkovitou šelmou se nachází motiv dravce a Toyen do obrazu zapojila i dva vržené stíny ženských postav v sukni, které na něj dopadají z bočních stran.
Unikátní české auto se v USA prodalo za 8,5 milionu. Jezdil s ním Oldřich Nový
Na světoznámé veteránské aukci v kalifornském Monterey byl vydražen jedinečný český kabriolet Aero 50 Dynamik, jeden ze dvou existujících vozů předválečné české značky s karoserií od firmy Sodomka. Prodaný vůz byl před třiceti lety objeven v arizonské poušti a následně nákladně restaurován. Nový majitel si s aerovkou kupuje i kus české filmové historie, protože se stejným vozem jezdil ve filmu Valentin Dobrotivý z roku 1942 nezapomenutelný Oldřich Nový.
Sběratelsky ceněný olej zůstával dlouho v soukromé sbírce a dosud unikal větší pozornosti veřejnosti. Podle organizátorů aukce jde o jeden z nejdůležitějších olejů Toyen z jejího poválečného období. Do aukčního prodeje se dostal poprvé.
Malířka Toyen je velmi oceňovaná
Cirkus od Toyen je na třetím místě v žebříčku nejdráže prodaných obrazů na aukcích v ČR, kterému vévodí obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911. Na konci května se prodal na aukci v Praze za 123,6 milionu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky. Vytvořil tak nový tuzemský aukční rekord, který předtím držel obraz Divertimento II Františka Kupky, který se v roce 2020 prodal za 90,24 milionu korun.
O díla Toyen je tradičně mezi sběrateli výtvarného umění velký zájem. Například letos v květnu se její obraz Samotáři z roku 1934 na aukci prodal za 54 milionů korun včetně přirážky.
Toyen (1902–1980), vlastním jménem Marie Čermínová, je podle odborníků jednou z nejpozoruhodnějších osobností českého a evropského výtvarného umění 20. století. V letech 1925 až 1929 působila v Paříži, kde společně s Jindřichem Štyrským rozvíjela původní český malířský směr – artificialismus, který představoval osobitou a poetickou alternativu k tehdejší geometrické abstrakci i surrealismu. Do metropole nad Seinou se pak Toyen definitivně vrátila v roce 1947 a zůstala věrná surrealistickému hnutí. Ve svém díle reflektovala i válečné katastrofy, celé její dílo prostupuje téma erotiky.