Dubaj jako ráj ruských oligarchů. Skupují domy i luxusní auta, šejkové sankce neřeší

Vedle Turecka se stávají bezpečným útočištěm pro ruské boháče Spojené arabské emiráty, konkrétně Dubaj, kde oligarchové ve velkém nakupují drahé nemovitosti i auta. Tamní šejkové nemají v plánu omezovat Rusy v nákupech a vláda se k západním sankcím nepřidává. SAE jsou ale dlouhodobě spojencem Spojených států.

Zatímco ruská inteligence a mladí lidé, kteří nesouhlasí s politikou Vladimira Putina, utíkají do Turecka, oligarchové nacházejí útočiště ještě o trochu více na jihu. V Dubaji. Tamní úřady registrují zvýšený zájem o lety do metropole, stejně tak jako frekventovaný výskyt soukromých tryskáčů.

Ačkoli se Spojené arabské emiráty coby ropné království dlouhodobě přátelí s USA, k západním sankcím uvaleným na Rusko se nepřipojily. Byznys má u nich přednost. Reakce Spojených států se zřejmě nebojí, analyzoval britský list The Guardian.

Oligarchové navíc podle média vědí, jak si (penězi) naklonit vládu na Arabském poloostrově a rovněž získat přízeň občanů SAE. Realitní makléři v zemi registrují obrovský nárůst poptávky po luxusních apartmánech.

Někteří oligarchové nemovitosti rovnou kupují, jiní chtějí platit roční nájem. Další teprve mapují realitní trh a pořizují sportovní vozy.

Abramovič v Dubaji?

Hmotné statky ale oligarchové nekupují přímo. Zpravidla mají prostředníka, nejčastěji společnost, která nemovitosti kupuje za ně. Ruští boháči pak často poskytují prostředníkům zdroje v podobě kryptoměn.

Šíří se také zvěsti o tom, že o některé z luxusních sídel na pobřeží Dubaj má zájem i miliardář a někdejší vlastník Chelsea Roman Abramovič. Jeden z jeho tryskáčů se údajně pravidelně vyskytuje na místním letišti. Jeho jachta mezitím kotví v Turecku.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v minulosti apeloval na amerického prezidenta Joea Bidena, aby na Abramoviče neuvaloval sankce. Ruský oligarcha by mohl podle Zelenského posloužit jako prostředník při vyjednávání mezi Kyjevem a Moskvou.

V Dubaji v současnosti probíhá veletrh Expo, který navštívil i štáb CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:13

Země EU se pomalu blíží k dohodě na dalších protiruských sankcích

17:57

Satanismus, změna pohlaví, ale i vlastenectví. Co zaznělo v třaskavém Putinově projevu?

17:38

Do pražských škol chodí 11 630 ukrajinských dětí

17:13

Britský ministr obrany navštívil Kyjev, mluvil o další podpoře Ukrajině

Účast v senátních volbách je zatím bídná. Víc lidí přitáhl jen souboj Vystrčil–Nagyová

Aktualizováno

Druhé kolo senátních voleb provází velmi slabá účast, podobně jako tomu bylo v minulosti. O něco více lidí přichází do volebních místností na Jihlavsku, kde se vede ostře sledovaný souboj mezi šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a kandidátkou ANO Janou Nagyovou. Celkem voliči rozhodují o 24 z 27 nových senátorů, tři byli zvoleni už minulý týden v prvním kole.

Vyhoďte doktory i kouče. Jak může hvězda NFL hrát pár dní po otřesu mozku a utrpět další?

Americký fotbal je hned na první pohled sportem jen pro tvrďáky. Během necelého týdne se o tom dvakrát velmi intenzivně přesvědčila jedna z hvězd zámořské NFL Tuy Tagovailoa. Quarterback Miami Dolphins dostal před pár dny pořádný direkt, ve čtvrtečním zápase pak opouštěl hřiště na nosítkách, tentokrát už oficiálně s otřesem mozku. A opět se jednou vášnivě diskutuje o bezpečí hráčů.

Tajemná Putinova automobilka Aurus představuje luxusní SUV. Má konkurovat Rolls-Roycu

Tajemná Putinova automobilka Aurus vydává světu další důkaz o své schopnosti konkurovat Rolls-Roycu či Maybachu. Alespoň tak to prezentuje. Obří SUV Komendant (velitel) přichází na trh v době, kdy ze strany EU, USA a dalších zemí platí vůči Rusku embargo na dovoz luxusních automobilů. Zda bude Aurus nový model skutečně schopen vyrábět a zda o něj bude mezi oligarchy zájem, je však ve hvězdách. U stávající limuzíny Senat se mu totiž dlouhodobě nedaří ani jedno.

Další nepříjemnosti pro Meghan. Vévodkyni vyfotili s mužem, který téměř uškrtil manželku

Minulost svého bodyguarda si Meghan za rámeček nedá. Vévodkyni ze Sussexu, která je silnou aktivistkou za práva žen a bojuje proti domácímu násilí, při návštěvě Británie chránil expolicista, který téměř uškrtil vlastní manželku. Zda o prohřešku strážce věděla, není jasné. Veřejnost však tento přešlap manželce prince Harryho jen tak nezapomene.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Rusko i Ukrajina se připravují na dlouhý konflikt. Expert popsal, jaký vliv bude mít zima

Příměří mezi Ukrajinou a Ruskem je aktuálně utopií. Oba státy se i nadále snaží posilovat své řady, pokračují v ostřelování a bojích, a k tomu zahájily přípravy na válku v příštím roce. Vyplývá to z kroků, ke kterým Moskva i Kyjev přistupují. Ukrajinci se však zároveň snaží využít převzaté iniciativy v konfliktu a tlačit na Rusy, co nejvíce to jde.

Domácí zpravodajství

„Zeman nepracuje“. Poslanci chtějí Hradu sebrat 30 milionů a podpořit protialkoholní prevenci

Seberte prezidentské kanceláři 30 milionů korun a dejte je na protidrogovou politiku. S takovým návrhem přišla skupina koaličních poslanců v čele s lidovcem Šimonem Hellerem. Konkrétně jde o sumu určenou na lesní hospodářství. Lánské lesní správě šéfuje Miloš Balák, který ovšem byl pravomocně odsouzen v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek. Zmíněných 30 milionů korun by zamířilo na protidrogovou politiku a prevenci závislosti na alkoholu.