Na atletickém mistrovství světa byly k vidění bleskurychlé dvoustovky. Jamajčanka Shericka Jacksonová předvedla druhý nejlepší čas všech dob 21,45 sekundy a získala první velké individuální zlato. Američan Noah Lyles obhájil titul v osobním rekordu 19,31, který ho zařadil na třetí místo historických tabulek před bývalého světového rekordmana Michaela Johnsona. Stříbrný olympijský medailista Vadlejch na MS hladce zvládl kvalifikaci oštěpu.
Před Noahem Lylesem už zůstávají jen světový rekordman Usain Bolt (19,19) a další Jamajčan Yohan Blake (19,26). Domácí sprinteři v Eugene stejně jako na stovce obsadili kompletní stupně vítězů.
Osmadvacetiletá Jacksonová se přiblížila na jedenáct setin světovému rekordu Američanky Florence Griffithové-Joynerové z olympijských her v Soulu 1988. „Tlačily mě a já jsem tak vděčná – rekord šampionátu a osobní rekord,“ radovala se Jamajčanka, která zatím na velkých akcích vyhrávala jen ve štafetách.
Plekanec o Slafkovském: Přesvědčil Montreal, že se z tlaku nepodělá. Ale až praxe ukáže
Působit v NHL coby hráč Montrealu Canadiens je nesmírná čest. Angažmá možná ve vůbec nejtradičnějším týmu celé soutěže ale ruku v ruce s tím přináší obrovský tlak. Moc dobře ho zná nynější útočník Rytířů Kladno Tomáš Plekanec, který dres „Habs“ oblékal 15 let. A teď si na místo, kde je hokej náboženstvím, bude zvykat i Juraj Slafkovský, jednička nedávného draftu.
Z MS i olympijských her měla do čtvrtka pět individuálních medailí ze závodů na 100 a 400 metrů včetně čerstvého stříbra ze stovky v Eugene. Dnešní triumf pro ni mohl být také náplastí na neúspěch z loňské olympiády v Tokiu. Tam si nepohlídala závěr rozběhu, příliš zpomalila a nepostoupila.
Jamajský úspěch podtrhla stříbrem vítězka stovky Shelly-Ann Fraserová Pryceová (21,81). Třetí skončila britská obhájkyně titulu Dina Asherová-Smithová (22,02). Finále se nevydařilo olympijské vítězce Elaine Thompsonové-Herahové z Jamajky, která obsadila sedmou příčku za 22,39 sekundy.
Lyles v mužském závodě dominoval a v cíli viděl na světelné tabuli čas 19,32, který by znamenal vyrovnání Johnsonova amerického rekordu z roku 1996. Oficiální časomíra ale setinu ubrala. „Když jsem viděl, že jsem vyrovnal rekord Michaela Johnsona, říkal jsem si: ‚Tohle mi fakt chcete udělat?‘ Pak se to číslo změnilo z dvojky na jedničku a změnil se celý můj svět. Konečně jsem získal, o čem jsem snil,“ radoval se pětadvacetiletý sprinter, který předvedl nejlepší dvoustovku od roku 2011.
Pak se za ním na světelné tabuli objevovala další americká jména, protože stříbro získal Kenneth Bednarek (19,77) a bronz osmnáctiletý Erriyon Knighton (19,80).
Vadlejch hladce zvládl kvalifikaci oštěpu
Stříbrný olympijský medailista Jakub Vadlejch si hladce zajistil účast ve finále mistrovství světa. Český oštěpař v kvalifikaci prvním pokusem hodil 85,23 metru, což bylo s přehledem za předepsaný limit 83,50 metru. Celkově obsadil čtvrtou příčku. V boji o medaile, které se uskuteční v noci ze soboty na neděli středoevropského času, bude jediným českým zástupcem. Druhý český medailový hrdina z Tokia Vítězslav Veselý se musel na poslední chvíli odhlásit kvůli nemoci.
Vadlejch potvrdil, že je největší českou medailovou nadějí na tomto atletickém světovém šampionátu. Zatímco loni se na OH kvalifikoval až třetím pokusem, tentokrát se v sektoru tak dlouho nezdržoval. Vicemistr světa z roku 2017 hned poslal své náčiní za hranici 85 metrů. „To každý závodník chce, hodit prvním hodem a moci odejít,“ radoval se Vadlejch v rozhovoru pro Českou televizi.