Odklad elektronické evidence tržeb zřejmě bude prodloužen o dva roky, tedy do konce roku 2022. Schválila to ve středu téměř jednomyslně Sněmovna v souvislosti s epidemií koronaviru. Podle očekávání odmítla opětovnou snahu ODS zrušit EET ke konci roku úplně. O odkladu bude rozhodovat ještě Senát. Sejít se k tomu má příští čtvrtek, tedy 29. října.
EET je nyní kvůli dopadům šíření koronaviru na firmy a podnikatele přerušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další dvouletý odklad s ohledem na situaci kolem šíření koronaviru, výhled vývoje ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami.
Daňoví odborníci označili prodloužení odkladu za přínos a pomoc podnikatelům. Zároveň jej ale považují za faktický konec projektu, který byl podle nich především politickou záležitostí hnutí ANO. O osudu EET se asi rozhodne za rok ve sněmovních volbách. Schillerová zdůvodnila dvouletý odklad právě volbami s tím, že zvažovaný odklad EET pouze o rok by se v případě nutnosti nestihl prodloužit.
Podnikatelé dostanou náhrady 500 korun denně. Vyplácení dalších dávek se zjednoduší
Podnikatelé, jejichž podnikání omezila nebo znemožnila vláda svými aktuálními opatřeními proti šíření COVID-19, budou moci opět žádat o jednorázový příspěvek. Budou moci dostat jako na jaře 500 korun za každý den omezení. Počítá s tím vládní návrh zákona, který ve středu ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Poslanci souhlasili také s tím, aby příspěvek na bydlení nebo přídavky na dítě byly lidem vypláceny nejméně do konce roku automaticky v dosavadní výši.
Odklad EET se bude týkat nejen odvětví, pro která už byla evidence zavedena, ale i jejího spuštění pro obory, které dosud tržby neevidovaly. Jde například o řemeslníky, lékaře, taxikáře, účetní nebo advokáty. Původně měla být poslední fáze spuštěna letos 1. května. Žádný podnikatel tak nyní nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Podnikatelé ale mohou tržby evidovat nadále dobrovolně.
EET funguje necelé čtyři roky
Evidence začala platit 1. prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Podle dostupných informací je aktuálně do EET zapojeno přes 200 000 podnikatelů, kteří dosud evidovali zhruba 15,5 miliardy účtenek.
Podle únorových výpočtů ministerstva financí měla EET příští rok přispět do rozpočtu 19,2 miliardy korun, z toho rozšíření o další obory 6,4 miliardy. V roce 2022 by to mělo být 20,5 miliardy korun, z toho rozšíření 7,7 miliardy Kč. Za roky 2017 až 2019 vyčíslilo ministerstvo financí přínos EET zhruba na 33 miliard korun.