CNN Prima News elektronická evidence tržeb

elektronická evidence tržeb

Výpis příspěvků ke štítku „elektronická evidence tržeb“

Vlajková loď Babišovy vlády bude definitivně potopená. Poslanci schválili zrušení EET

„Vlajková loď“ Babišovy vlády bude definitivně potopená. Poslanci v pátek na mimořádné schůzi schválili zrušení elektronické evidence tržeb (EET) ve třetím čtení. Podnikatelé tak od nového roku evidenci nebudou muset obnovit, podle vládní pětikoalice je zbytečně zatěžovala. Proti zrušení hlasovalo opoziční hnutí ANO. Návrh zákona zamíří do Senátu.

Stovky úředníků mohou přijít o práci. Státní správa zeštíhlí kvůli zrušení EET

Stovky úředníků, které měly na starosti elektronickou evidenci tržeb, čeká změna. Vláda Petra Fialy (ODS) slíbila EET zrušit, což sníží počet úřednických míst. Změna se bude týkat hlavně Finanční správy. Kolik úředníků přijde o práci, zatím vláda neuvedla. Všichni nutně končit nemusí, mohou se přihlásit na jiné místo, uklidňuje ministerstvo financí. Celní správa už postupně všechna pracovní místa související s EET ruší.

Zastavená EET už se nerozjede, slibuje nová vláda. NKÚ i Ústavní soud proto vyčkávají

S pokračováním elektronické evidence tržeb nepočítá kromě vznikající nové vlády, podnikatelů a živnostníků ani Ústavní soud. Na ten se loni v lednu obrátila bývalá opozice, která nyní vytváří příští kabinet. A to kvůli nesouhlasu s rozšířením EET ve třetí a čtvrté vlně na advokáty, řemeslníky a další profese. Soud nyní vzkázal, že dává bývalé opozici čas na změnu zákona.

Stanjura: Elektronická evidence tržeb je u ledu a měla by tam zůstat

První a druhá vlna elektronické evidence tržeb byla kvůli koronavirové pandemii převedena do režimu dobrovolnosti. Zavedení třetí a čtvrté vlny bylo odloženo. Podle Zbyňka Stanjury (ODS) by se EET neměla obnovovat, ani až koronavirová krize odezní. „Je to byrokratická zátěž pro podnikatele. Došlo na naše slova,“ řekl Stanjura v pořadu Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS.

Otázka pro politiky: Pokud byste vládli, zrušili byste elektronickou evidenci tržeb?

Elektronickou evidenci tržeb slibují po volbách kompletně zrušit pouze SPD a koalice Spolu, tedy pokud se dostanou do vlády. Zrušení EET, nebo její úpravu chtějí i další dlouhodobí kritici – koalice Piráti a STAN. ČSSD, která hnutí ANO pomáhala EET v minulé vládě prosadit, by EET nerušila. Stejně tak KSČM, ta ale dodává, že EET všechna očekávání nenaplnila.

EET se odkládá až do roku 2023, schválili poslanci. Návrh ODS na úplné zrušení neprošel

Aktualizováno

Odklad elektronické evidence tržeb zřejmě bude prodloužen o dva roky, tedy do konce roku 2022. Schválila to ve středu téměř jednomyslně Sněmovna v souvislosti s epidemií koronaviru. Podle očekávání odmítla opětovnou snahu ODS zrušit EET ke konci roku úplně. O odkladu bude rozhodovat ještě Senát. Sejít se k tomu má příští čtvrtek, tedy 29. října.

Vláda znovu odložila spuštění EET. Až do roku 2023 ji nebude nikdo kontrolovat

Aktualizováno

Vláda v pátek schválila odklad elektronické evidence tržeb (EET) do konce roku 2022. Sdělilo to ministerstvo financí. EET je aktuálně kvůli dopadům šíření koronaviru pro všechna odvětví přerušena do konce letošního roku. Ministerstvo navrhlo další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami.