reklama

Epidemiolog Flegr: Testovat žáky jednorázovými testy je cesta do pekel

„Testovat žáky antigenními testy je cesta do pekel,“ řekl v kontinuálním vysílání epidemiolog Jaroslav Flegr. Podle něj by bylo ideální žáky dvakrát týdně otestovat PCR testy.

reklama

Evoluční biolog také upozornil na to, že Česko momentálně nebojuje jen s jednou epidemií, ale se dvěma. „Vlnu, která vypukne v půlce února, už nezachytíme. Máme tu teď dvě epidemie. Jedna upadá, to je ta klasická varianta viru, kterou jsou současná opatření schopna dostat pod kontrolu. Druhá je ta britská, kterou pod kontrolou nemáme. Ta jde exponenciálně nahoru,“ vysvětlil Flegr.

S tím podle Flegra souvisí právě opatření, která by měl určovat index epidemického systému. „PES dnes zastaral. Jeho tvůrci nepočítali s tím, že sem přijde mutace, která má o polovinu větší infekčnost. Dosavadní PES počítal s jednou epidemií, teď jsou tu dvě a je potřeba dělat opatření pro tu britskou,“ dodal evoluční biolog.

Testovat žáky antigenními testy je cesta do pekel

Flegr se také vyjádřil k účinnost antigenních testů. Podle něj není testování jejich pomocí tou správnou cestou. „Antigenní testy nejsou na plošné testování a nejsou ani na to, co s nimi tady teď děláme. Že se zdarma testují bezpříznakoví lidé nebo žáci po návratu do škol, je tragédie a je to úplně k ničemu. Antigenní test řekne, že dotyčný není zrovna v daný okamžik superšiřič. Validita testu je ale pár hodin, takže testovat tímto způsobem žáky je cesta do pekel,“ vysvětlil Flegr.

Podle něj by bylo ideální žáky dvakrát týdně otestovat PCR testy. „Jsou méně invazivní. Antigenní test je opravdu tak málo citlivý, že se musí dělat z nosu. PCR testy se dají dělat ze slin, kloktání nebo z kořene jazyka. Jsou po všech stránkách lepší. Antigenní mohou jen napáchat škodu,“ sdělil Flegr.

U středoškoláků si ministr školství Robert Plaga (za ANO) případně dovede představit různé varianty testování na COVID-19, tedy i stěry z nosohltanu kvůli antigennímu testování. U žáků prvního stupně základních škol by ale podle něj byly přípustné jen testy ze slin.

K tématu

Další hlavní zprávy

Německo

Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly

Miliony respirátorů FFP2 nechrání proti koronaviru. Testování nepočítalo s aerosoly

Až osm a půl milionu respirátorů FFP2 v Německu od třinácti dodavatelů nechrání proti koronaviru tak, jak by měly. Vyplývá to z testů společnosti Dekra, která se specializuje na kontrolu a certifikaci výrobků. Podle ní standardně používané testy pro respirátory nejsou vyvinuté na sledování jejich odolnosti vůči virům, ale soustředí se na to, zda splňují podmínky týkající se bezpečnosti práce.

Na Velikonoce bychom měli zavřít ekonomiku. Získáme 10 dní klidu, říká Levínský
Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Vláda žene zoufalé lidi do náruče extrémistů. Rozvrat státu pokračuje

Názory

Domácí zpravodajství

Filip Smoljak: Řeknu vám, co jsou Zdeněk Svěrák a jeho syn Jan zač
Poprask na Lvech: Herci pod palbou kritiky za pokuřování bez respirátorů
Richterová: Premiér jen přispívá k chaosu. Vždy vypustí balónek a sleduje reakci lidí
Další články
reklama
reklama