PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Martin Balík, Jiří Beran, Milan Kubek, Petr Smejkal - 28.3. v 11:00
Jedeme systémem brzda–plyn. Rozvolňování je sice po Velikonocích reálné, ale je třeba zůstat na pozoru, uvedl v nedělní Partii Terezie Tománkové hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Pozitivem podle něj může být, že některé provozy nepojedou v takové míře, jako obvykle. „Uzavření průmyslových podniků už není ve hře,“ řekl šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSes) pod ministerstvem zdravotnictví.
Podle Petra Smejkala uzavření okresů přineslo své ovoce, protože zpomaluje průchod epidemie. Rozvolňování je podle něho reálné, záležet ovšem bude na průběhu Velikonoc. „Nejhorší, co by se mohlo stát, tak kdyby se všichni rozjeli na pomlázky a tam se sdružovali,“ řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
Pozitivem podle epidemiologa může být, že některé provozy nepojedou v takové míře, jako normálně. Uzavření průmyslových podniků už není ve hře. „Mně to smysl nedává. Data nám ukazují, že okolo poloviny listopadu jsme zavedli PES a od té doby do konce roku umíralo 103 lidí denně, pak 150, nyní během lockdownu umírá přes 180 lidí za den,“ oponoval Jiří Beran, epidemiolog a ředitel Centra očkování a cestovní medicíny.
Petr Smejkal Zdroj: CNN Prima NEWS
Beran: Očkujme seniory
Podle Berana je nutné cílit na populaci nad 65 let, která přispívá k naprosté většině úmrtí. „Využil bych maximum vakcíny pro proočkování této části populace. Zatím se vakcinace vůbec nijak neodrazila na číslech,“ dodal Jiří Beran.
Lockdown podle Berana nedává smysl. To chcete koncentráky pro vybrané? kontruje Kubek
Lockdown mi nedává smysl, uvedl epidemiolog Jiří Beran v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Ta přinesla vášnivou rozepři právě mezi ředitelem Centra očkování a cestovní medicíny a prezidentem České lékařské komory (ČLK) Milanem Kubkem. „Jak chcete izolovat třetinu populace? Máme postavit koncentrační tábory?“ oponoval Kubek na Beranova slova.
Beran také poukázal na to, že se neporovnává hlavní cíl, kterým je zabránění úmrtí. „Pořád se bavíme o počtu nakažených. Pokud děláme opatření, musí snížit počty úmrtí. Pokud to nečiní, musím hledat jiné opatření,“ řekl. „Ale my zde máme jinou mutaci, která je nakažlivější,“ oponoval Petr Smejkal. Podle něho naopak z počtu nakažených vycházet musíme.
Epidemie je jako nákladní auto
„Kdybychom začátkem března na dva týdny zavřeli fabriky, měli bychom lepší Velikonoce,“ zapojil se do diskuse Milan Kubek, prezident České lékařské komory. Podle něho epidemii přibrzďujeme velmi pomalu. „Epidemie je jako nákladní auto,“ pokračoval. Argumentoval při tom průběhem nákazy a opatřeními v Portugalsku.
S lockdownem jsme podle něj vždy vydrželi jen chvíli a nepodařilo se rozhodujícím způsobem dostat epidemii pod kontrolu. „Vláda jen říkala nerealistické sliby. Lidé to vidí a vidí také to, že sliby nejsou plněny,“ dodal. Kubek připomněl, že Česká republika je v boji proti epidemii horší než například Brazílie. „A to i přesto, že jsme poměrně bohatá země s vyspělým zdravotnictvím,“ řekl. Podle něho jsme se neřídili principem, kdy je třeba zemi rychle a důrazně uzavřít a vydržet po dostatečně dlouhou dobu.