Evropská unie se dohodla na výrazném zpřísnění hlavního nástroje na ochranu klimatu. Spotřebitelé a firmy budou v budoucnu muset častěji platit za emise oxidu uhličitého (CO2). O dohodě vyjednavačů Evropského parlamentu a unijních států na reformě obchodování s emisemi v EU informovalo české předsednictví, uvedla agentura DPA. Spotřebitelům má zmírnit důsledky energetického přechodu nově zřízený klimatický fond.
Konkrétně se vyjednavači dohodli na zpřísnění stávajícího obchodování s emisemi v EU. Firmy, které vypouštějí CO2, si nyní musejí kupovat certifikáty znečištění, což je má motivovat produkovat méně tohoto plynu. Nyní se má počet práv na znečištění snižovat rychleji, než se dříve plánovalo. Bezplatné certifikáty pro firmy se mají navíc postupně do roku 2034 zrušit. Systém se má rozšířit i na vytápění budov a na dopravu.
Dopady na spotřebitele, jako je například růst nákladů na vytápění, by měl kompenzovat klimatický sociální fond, pro který se počítá s 86 miliardami eur (dva biliony korun). Má financovat například investice do energeticky efektivnějších budov.
Projekty jsou jádrem balíčku Fit for 55, který Evropská komise představila v létě 2021. Jeho cílem je pomoci zemím EU snížit emise CO2 do roku 2030 o 55 procent ve srovnání s úrovněmi v roce 1990 a do roku 2050 se stát uhlíkově neutrální. Dohodu ještě musí potvrdit Evropský parlament a členské státy, ale to se považuje za formalitu.