Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila podávání posilujících dávek upravených vakcín od společností Pfizer/BioNTech a Moderna, které cílí na koronavirovou variantu omikron. Informovala o tom agentura Reuters. Upravené vakcíny musí ještě schválit Evropská komise.
Upravené vakcíny jsou zaměřené jak na původní variantu viru, tak na variantu omikronu BA.1. Unijní regulátor doporučil podávat posilovací dávky osobám ve věku 12 let a více, které v minulosti absolvovaly alespoň základní očkování proti nemoci COVID-19. Konečné slovo v povolování vakcíny má Evropská komise, její rozhodnutí se očekává brzy.
Vakcíny cílené na submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron, které jsou nyní dominantní a nakažlivější, EMA v současné době prověřuje.
Vakcíny zacílené na submutace BA.4 a BA.5 koronavirové varianty omikron, které jsou nyní dominantní a nakažlivější, EMA v současné době prověřuje. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) připadá subvarianta BA.5 až na 80 procent případů onemocnění COVID-19 po celém světě.
Německý europoslanec a odborník na zdravotnictví Peter Liese ve středu agentuře Reuters řekl, že upravené vakcíny budou do Evropské unie dodány několik dní poté, co očkování schválí regulační orgány.
Vakcíny společností Pfizer/BioNTech a Moderna, které jsou zaměřené na koronavirovou variantu omikron, už ve středu schválil americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). V polovině srpna schválil upravené očkování od firmy Moderna i britský lékový úřad MHRA.
Unijní regulátor uvedl, že upravené vakcíny „by měly pomoci udržet optimální úroveň ochrany proti covidu, zatímco se virus vyvíjí“.
Vědci doufají, že modifikované dávky vyvolají silnou reakci imunitního systému, aby předcházely nejen těžkému průběhu onemocnění, ale i lehčímu, podobně jako to činily původní vakcíny na začátku pandemie předtím, než se objevily nakažlivější varianty.
Není jasné, jak účinné tyto posilující dávky budou, protože odborníci stále sbírají data. Existují však důkazy o tom, že jsou bezpečné, takže čekání na další studie o jejich účinnosti by podle EMA znamenalo riziko, že se v mezičase objeví další a ještě nakažlivější varianty.
Celosvětově počet potvrzených případů COVID-19 i úmrtí na tuto nemoc klesá, ale odborníci očekávají, že s příchodem zimy na severní polokouli přibude hospitalizací i zemřelých.