SÚKL dětem nedoporučil podání posilujících dávek
Ministerstvo zdravotnictví jde proti stanovisku Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten v lednu nedoporučil přeočkování dětí od 12 let kvůli nedostatku dat. Resort Vlastimila Válka (TOP 09) se ale rozhodl na nic nečekat a povolil očkování posilovacími dávkami u dětí ve věku 12 až 15 let. Odmítavé stanovisko SÚKL totiž není pro ministerstvo závazné.
Na problém jako první upozornil web Echo24. Posilovací dávku proti nemoci COVID-19 dosud dostalo téměř 15 tisíc dětí ve věku 12 až 15 let. Je to asi sedm procent dětí této věkové kategorie, které mají ukončené očkování. Ministerstvo zdravotnictví povolilo jejich přeočkování už od 24. ledna. SÚKL to ovšem ve svém stanovisku pro ministerstvo v lednu nedoporučil, zdůvodnil to nedostatkem dat. „Poměr přínosů a rizik pro booster dávku pro tuto populaci prozatím není známý,“ uvedl.
Prymula předpověděl, kdy sundáme roušky. Omikron už je podle něj na ústupu
Jaro už bude bez roušek. Podle mě bychom je mohli sundat 15. března. V pořadu nový den na CNN Prima NEWS to predikoval epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Ten upozornil, že vlna omikronu už ustupuje. Rozvolnění opatření proto uvítal.
„Je to zcela v pořádku. Stanovisko SÚKL je jen podpůrné. Řekli nám, že nemají dostatek dat, aby vydali zcela pozitivní stanovisko. My ale měli pozitivní stanoviska vakcinologických a pediatrických společností, která jsou zcela klíčová. U nás se očkuje nad 12 let jako ve spoustě evropských zemí – a nejen tam. Postup ministerstva byl zcela v pořádku,“ řekl pro CNN Prima NEWS mluvčí resortu Ondřej Jakob.
Na dotazy novinářů reagoval také ministr Válek. Resort doporučení domácího regulačního ústavu „ignoroval“ prý ze stejného důvodu jako šéfové ministerstev v Rakousku, Francii, Německu či Itálii. Tyto země podle Válka zastávají názor, že přeočkování dětí od 12 let je možné, ale není vhodné jej nařizovat plošně. Česko podle Válka chtělo přeočkování umožnit, protože jej vyžadují mnohé jiné země.
Ministerstvo: Přeočkování děti neohrožuje
Na doporučení odborných společností se podle Válka povoluje také například onkologická nebo centrová léčba dětských pacientů. „SÚKL je regulační agentura, vychází z jiného souboru dat, který se v tomto případě prakticky nedá získat,“ uvedl. Podle resortu ovšem z dostupných dat nevyplývá riziko, že by děti v tomto věku mohly být posilovací dávkou ohroženy na zdraví.
Chtěli po mně, abych lhala. Lékařka, která objevila omikron, ho měla démonizovat
Tlačili na mě, abych o omikronu říkala, že je nebezpečnější, než ve skutečnosti je. Jihoafrická lékařka Angelique Coetzeeová, která jako jedna z prvních na novou variantu koronaviru upozornila, si stěžuje na nátlak ze strany politiků i vědců. „Obviňují mě, že lžu a omikron zlehčuji,“ svěřila se lékařka.
Jakob dodal, že rozhodující bude také doporučení ze strany Evropské lékové agentury (EMA). Ta ale začala hodnotit data o podání posilovací dávky vakcínou od firem Pfizer/BioNTech pro děti od 12 do 15 let teprve nedávno.
„Výbor pro humánní léčivé přípravky EMA provede zrychlené posouzení předložených údajů, včetně dat z reálného používání této vakcíny v Izraeli. Není však možné odhadovat, kdy přesně budou data vyhodnocena. Podání posilovací dávky vakcíny Comirnaty osobám od 12 let je v České republice umožněno na základě rozhodnutí ministerstva zdravotnictví,“ vysvětlila mluvčí SÚKL Klára Brunclíková. Lednové stanovisko ústavu podle ní nicméně nadále platí.
Paralelně EMA hodnotí data pro dospívající ve věku 16 až 17 let. Dosud povolila posilovací dávku vakcíny Pfizer pro dospělé. Brunclíková připomněla, že členské státy mohou vydávat vlastní doporučení k přeočkování. Podání posilovací dávky dětem starším 12 let už povolily úřady v USA, Izraeli a Maďarsku, doporučil ho také poradní orgán pro otázky očkování při německém Institutu Roberta Kocha.