Cenu Evropské filmové akademie (EFA) pro nejlepší film letos získal snímek Quo vadis, Aida? bosenské režisérky Jasmily Žbaničové. Příběh, který vypráví o masakru ve Srebrenici z roku 1995, obdržel rovněž ocenění za režii a za ženský herecký výkon. Evropské filmové ceny, které bývají označovány za evropské Oscary, se v sobotu předávaly v Berlíně.
Na hlavní ocenění byly kromě snímku Quo vadis, Aida? nominovány čtyři další filmy: finský Kupé č. 6, britský Otec, italský Boží ruka a francouzský Titan. Loni získala cenu pro nejlepší evropský film tragikomedie Chlast dánského režiséra Thomase Vinterberga.
Deset vánočních filmů roku 2021: Předčí norské Tři přání pro Popelku českou klasiku?
Každý rok vznikne několik vánočních snímků, které nám mají navodit tu pravou vánoční atmosféru. Letos má například premiéru norská pohádka Tři přání pro Popelku, která je remakem slavného českého filmu Tři oříšky pro Popelku. Jaké další vánoční filmové novinky si pro nás v roce 2021 filmoví tvůrci připravili?
Nejlepším hercem byl letos vyhlášen Anthony Hopkins za výkon ve filmu Otec, nejlepší herečkou se díky Quo vadis, Aida? stala Jasna Đuričićová.
Snímek Quo vadis, Aida? měl premiéru na festivalu v Benátkách a byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Jeho hlavní hrdinkou je učitelka Aida, která působí jako tlumočnice na základně OSN ve Srebrenici. Její rodina je mezi tisícovkami místních, kteří hledají v bezpečné zóně OSN útočiště před srbskou armádou. Při vyjednáváních si Aida postupně uvědomuje vážnost situace.
Na pozadí Aidiných snah o záchranu mužů ze své rodiny vidí diváci bezmoc a zoufalství lidí, kteří se ukrývají na základně OSN a jsou posléze vydáni na milost bosenskosrbského velitele Ratka Mladiče. Na rozdíl od většiny válečných filmů Quo vadis, Aida? nestojí na zobrazování násilí. „Tento film ukazuje patriarchální a byrokratickou strukturu války. Zodpovědná je vždycky nějaká autorita mimo. Ukazuje ženu v bludišti tohoto systému a jeho důsledků,“ říká jeho režisérka.
Česká stopa
Nejlepším celovečerním animovaným filmem se na letošním ročníku Evropských filmových cen stal snímek Utéct dánského režiséra Jonase Pohera Rasmussena. Mezi nominovanými na toto ocenění byl rovněž snímek Myši patří do nebe českých režisérů Jana Bubeníčka a Denisy Grimmové.
Film Myši patří do nebe vznikl v česko-francouzsko-polsko-slovenské koprodukci podle knížky Ivy Procházkové, scénář napsali Alice Nellis a Richard Malatinský. Své hlasy zvířecím animovaným hrdinům ve filmu propůjčili například Ondřej Vetchý, Matouš Ruml, Lukáš Pavlásek, Martin Stránský, Jiří Lábus, Martin Dejdar, Barbora Hrzánová či Matěj Ruppert.