reklama

F-16, F-35 nebo Jas-39? Souboj o české nebe a desítky miliard se rozjel

Vzduch je naše moře. Tak s úsměvem někteří letci vysvětlují, proč si Česko drží nákladné nadzvukové letectvo. Na Dnech NATO se začalo řešit, co po roce 2027, až skončí současný pronájem čtrnácti gripenů. O kontrakt v hodnotě desítek až sto miliard korun se popere Washington se Stockholmem.

reklama

Randall Howard působí dost spokojeně. Jako viceprezident americké společnosti Lockheed Martin s potěšením sleduje zájemce, kteří čekají, až se dostanou do kokpitu makety „jeho“ stíhačky F-35. Mimo jiné se do něj v neděli na Dnech NATO posadil i ministr obrany Lubomír Metnar a fotografům zapózoval s palcem nahoru.

Další tisícovky lidí pak obdivují skutečnou F-35, která na mošnovském letišti stojí o několik stovek metrů dál a jejíž páteční přílet byl jednou z největších událostí celých letošních Dnů NATO.

Howard v krátkém rozhovoru pro CNN Prima News zdůrazňuje, že jeho firma chce být u modernizace českého letectva. A že chystaný kontrakt je pro ni velmi zajímavý. Nabídnout České republice chce jak osvědčené stíhačky F-16, pro něž se v poslední době rozhodlo třeba Slovensko, tak supermoderní F-35.

O několik desítek minut později a o několik desítek metrů dál se k mikrofonu CNN Prima NEWS u křídla gripenu staví Peter Hultqvist. Švédský ministr obrany. I on je přesvědčen o tom, že nabízí Praze ten nejlepší možný produkt. Novou generaci supersoniku Jas-39 Gripen. O detailech budoucího kontraktu příliš mluvit nechce, ale doufá v pokračování partnerství s Českou republikou.

A tak se v Ostravě rozjel souboj o to, jak bude ochrana českého vzdušného prostoru vypadat za pět let, kdy skončí současný třináctiletý pronájem gripenů v hodnotě 16,4 miliardy korun.

Bitva mezi Amerikou a Švédskem

Budoucí monstrózní zakázka samozřejmě zajímá i jiné státy a výrobce, ale reálně půjde jen o bitvu amerického a švédského řešení. Štěstí jistě zkusí i evropský Eurofighter Typhoon, jenže v minulosti byl vždy jen do počtu. Pro českou armádu by šlo o ekonomicky velmi nepohodlné řešení, neboť jde o dvoumotorovou stíhačku a náklady na její provoz a údržbu jsou daleko větší než u jednomotorového gripenu a jeho amerických soupeřů.

Ministerstvo obrany ani samotná armáda se zatím k tomu, jakou podobu získá české nadzvukové letectvo za pár let, nevyjadřuje. Napovědět má analýza, na níž se právě pracuje. Ta má přijít s ideálním řešením. Tedy jestli pokračovat v holportu se Švédskem a opět si pronajmout supersoniky ze skandinávské firmy Saab, nebo se po 23 letech fungujícího modelu vzdát, začít jednat s ostatními výrobci a stíhačky za nejvýhodnější cenu si nakoupit.

Varianta, že by si česká armáda zkusila pronajmout jiné nadzvukové stroje než gripeny, není podle informací CNN Prima NEWS reálná. A nejen proto, že budovat novou, nákladnou a zase pouze „dočasnou“ letištní infrastrukturu nedává smysl. Takovému modelu totiž nejsou, kromě Stockholmu, nakloněny jiné země ani výrobci.

Bitva Saabu a Lockheedu může připomínat souboj Davida s Goliášem. Nicméně ministerstvo obrany čeká perná práce, aby jasně obhájilo, které řešení je pro Českou republiku na dalších 30 let tím správným.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama