Příliš hlučné pracovní prostředí? Většina lidí si vybaví letiště, dálnice nebo staveniště. Ale mohou to být také obchodní domy, restaurace či jiné zábavní podniky, kde hraje hlasitá hudba. S poškozeným sluchem prý žije každý sedmý člověk. Jeden ze smyslů má za úkol chránit při náročné práci především zaměstnavatel. Jaká jsou ale řešení, pokud tak nečiní? Čtěte dál.
Nadměrný hluk v pracovním prostředí patří k nejčastějším problémům, kterým zaměstnanci čelí. Jeho vliv na lidské zdraví je přitom zásadní. Způsobuje poškození nebo ztrátu sluchu, tinnitus neboli pískání v uších, ale také další závažné potíže. Zvyšuje krevní tlak, zapříčinit může i srdeční choroby, snižuje imunitu a způsobuje psychické potíže.
Jak samostatně změřit hluk na pracovišti?
Orientačně mohou pomoci mobilní aplikace:
- Hlukoměr
- Zvukoměr
Pokud se míra hluku delší dobu, tj. několik minut souvisle pohybuje nad hranicí 85 dB, je vhodné začít situaci řešit a chránit svůj sluch.
Kdy hluk začíná škodit?
Roli hraje několik faktorů:
- hlasitost
- typ hluku
- frekvence
- trvání zvuku
Každý už si určitě sám všiml, že zvuky kolem sebe a jejich intenzitu nevnímá vždy stejně. Roli hraje pochopitelně i aktuální stav, v jakém se právě nacházíme. Zda jsme unavení, ospalí a podobně. Nicméně existují obecně stanovené hranice vnímání hluku a jejich působení na člověka.
„Pro představu: tichý pokoj v domě vydává 20–30 decibelů (dB), mírný déšť 50 dB, auto na ulici 70–80 dB. Motorová pila nebo hlasitý rockový koncert pak do našich uší posílá kritických 100–110 dB,“ vysvětluje web Bezpečnost práce. Mimochodem, hluk o síle 140 dB a výše dokáže způsobit okamžité a úplné ohluchnutí.
Pokud trávíme pracovní dobu v hlučnějším prostředí, které vydává 70–80 dB, je s ohledem na zdraví povoleno v něm zůstat osm hodin. Jak ale dále uvádí Bezpečnost práce, pouhé tři dB navíc už tuto dobu velmi výrazně zkracují, a to na polovinu.
Jak zvolit vhodnou ochranu uší?
Pěnové špunty
Jsou ideální mezi hlasité stroje, na stavbu. Vhodné jsou ty s nejvyšší mírou utlumení (SNR) a se šňůrkou, která se osvědčí při vyndávání špuntů z uší.
Špunty Alpine worksafe
Speciální filtr do vašich sluchovodů nepustí nadměrný hluk, zatímco běžnou komunikaci uslyšíte spolehlivě.
Mušlové chrániče
Po nich je vhodné sáhnout v případě velmi hlučného prostředí, tedy při práci na silnicích nebo se dřevem.
Pokud žádná z ochranných pomůcek nestačí, zkuste kombinaci obou - sluchátek i špuntů do uší.
zdroj: Bezpečnost práce.info
Jak chránit sluch?
Na hlučném pracovišti, od 80 dB, máte nárok na ochranné pomůcky od zaměstnavatele. Těmi mohou být špunty do uší nebo mušlové chrániče sluchu, jednoduše sluchátka.
Při práci v prostředí, kde se hluk pohybuje nad 85 dB, je nošení ochranných pomůcek povinné. Nárok zaměstnanci v takovém případě mají i na přestávky v tišším prostředí.
Pomoci může i úprava pracoviště, kterou může provést zaměstnavatel.
„V už stojících budovách je možné dobudovat silent rooms, zvukově odizolované malé místnosti sloužící zejména na telefonáty, instalovat různé typy koberců, zástěn, příček a vhodným tlumičem zvukových vln jsou i živé, bohatě olistěné a velkolisté rostliny... Velký vliv na hluk v místnosti má i výběr nábytku, hlavně tedy jeho „obsluha“, otvírání, zavírání a přesuny. Moderní nábytek už má proto zabudované např. brzdicí a samozavírací systémy,“ vyjmenovává Robert Čambal, výkonný ředitel portálu Kanceláře.cz způsoby, jakými lze ovlivnit vznik a šíření hluku.
Pomoc při nadměrném hluku?
V první řadě je vhodné obrátit se na samotného zaměstnavatele, ten by měl nechat hluk změřit odbornou firmou a následně na základně zjištěných hodnot přijít s vhodným řešením. Pokud tak neudělá a vy cítíte, že hluk má výrazný vliv na vaše zdraví, můžete se obrátit se žádostí o pomoc na příslušnou krajskou hygienickou stanici.