reklama

Facelift balkonu. Opláštěte ho dřevem ze Sibiře

Tradiční balkony mají opláštění obvykle z klasických plotovek. Co to ale zkusit jinak? Horizontální opláštění vyhotovené materiálem ze sibiřského modřínu vypadá skvěle, jeho výroba není pracná a dřevo ze Sibiře vydrží mnohem déle než v Česku rostlý smrk. Při využití konstrukčních vrutů jde o kombinaci, která vám na balkoně bude dělat radost mnoho let.

reklama

Původní plaňky odstraňte a kovou konstrukci ošetřete ocelovým kartáčem. Jde o to sundat rez. Pak můžete kov natřít odolnou barvou. Doporučuje se použít výrobky, které v sobě kombinují výhody základní i finální barvy. Nátěr nechte do druhého dne zaschnout.

Ke sloupkům kovové konstrukce připevněte desky ze sibiřského modřínu. Stačí dva a půl centimetru tlusté. Šířku si můžete zvolit podle vlastního vkusu, délku podle rozměru kovového zábradlí. Desky můžete šroubovat samořeznými šrouby, které prořežou jak dřevo, tak ocel. V kovu je ale lepší předvrtat otvory o příslušném průměru. Vodováhou změřte, zda jsou desky v rovině.

Na takto upravené sloupky můžete připevnit desky, které budou tvořit samotné opláštění. Použijte konstrukční vruty z nerezu. Dřevo se pak nemusí předvrtávat, navíc nerezaví. Samotné desky ze sibiřského modřínu upravte tak, aby byly nahoře i dole zaoblené. Nebude se na nich držet voda. Rozměřte si mezery mezi jednotlivými deskami tak, aby byly všude stejné.

K tématu

Na vrchní desku přijde přidělat úchopová lať. Je dobré, pokud bude mít z čela vyfrézovanou okapničku. Takto upravené deska je příjemná na úchop, navíc brání zatékání vody. I na její uchycení použijte nerezové vruty. Pokud jste použili sibiřský modřín, nemusíte ho už dál nijak povrchově upravovat. Je totiž odolný proti škůdcům i hnilobám. Ostatní dřeviny je nutné ošetřit kvalitní lazurou, a to v několika vrstvách. Použít můžete tuzemský modřín, borovici i smrk. Počítejte ale s nižší životností opláštění i jeho častější údržbou.

Tipy a triky:

  • Konstrukční vruty mají obvykle torxovou hlavu. Nezapomeňte si proto pořídit i vhodný šroubovací nástavec.
  • Desky na opláštění balkonu si pečlivě vybírejte. Vyřaďte ty, které mají vypadlé suky, jsou prasklé nebo deformované.
  • Sibiřský modřín ponechaný bez povrchové úpravy časem získá šedou barvu.
  • Všechny plochy desek, kde by se mohla držet voda, udělejte zaoblené.
  • Montáž opláštění zvládnete i v jedné osobě. Místo parťáka vám poslouží truhlářské svěrky, kterými si desky při šroubování přidržíte.
Tagy:
dřevo rekonstrukce balkon opláštění sibiřský modřín

Hlavní zprávy

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Aktualizováno

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

reklama