Vládní opatření stále nutí Čechy zůstávat doma, a tak oblíbené grilování v přírodě či na chatách postupně nahrazuje to na balkoně. Lidé v posledních týdnech čím dál více nakupují grilovací vybavení. Poptávka je natolik vysoká, že některé obchody nestíhají doobjednávat nové kusy.
Grilování na zahrádkách chat je česká specialita. V době protikoronavirových opatření, kdy lidé v Česku nesmí opouštět své okresy, však na chalupy často nemůžou a tudíž se snaží omezením přizpůsobit. Začali tak grilovat na svých balkonech přímo na sídlištích.
Grilovací vybavení tak jde v obchodech na dračku. Největší zájem je podle Alexandera Stibily z GrilCentra o plynové grily. „Díky ceně se prodávají pořád dost grily na uhlí. A ten, kdo má třeba malé místo nebo malý balkon, tak si kupuje gril elektrický,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Stibila. Nejlevnější grily mohou zákazníci sehnat za pár set korun, ty nejdražší vyjdou třeba i na 220 tisíc.
Ve Velké Británii grilování vadí
Změnilo se také jídlo, které lidé na grilu připravují. Podle známého šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha je aktuálně v módě texaská grilovací kuchyně. „Takový ty velký kusy, žebro, trhaný vepřový, hovězí briskety a levnější kusy masa,“ sdělil Pohlreich CNN Prima NEWS.
Podle Stibily jsou pryč doby, kdy Češi grilovali jen klobásy a vysušená kuřecí prsa. „Grilujou krevety, mušle svatého Jakuba, lososy, tuňáky,“ zmínil prodejce grilů.
Třeba ve Velké Británii je aktuálně grilování problémem. Město Brighton dokonce zvažuje, že ho zakáže. Přispívá podle něj ke znečištění ovzduší.