Fialova vláda nebude v boji s covidem lepší a odvážnější, mají jasno komentátoři

Nová vláda nebude v řešení pandemie lepší a odvážnější. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl komentátor Info.cz Martin Schmarcz. Dodal, že rýsující se kabinet pod vedením Petra Fialy z ODS uspěje spíše s krocením dluhů než v boji s covidem a motivací k očkování. Podle komentátora MF Dnes Petra Koláře je představa, že nová vláda bude věrohodnější, naivní.

Proočkovanost v Česku kolem 58 procent je v porovnání s ostatními státy Evropské unie podprůměrná. Vakcinaci nemá například přes 400 tisíc seniorů. Předseda ODS a pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala v Partii prohlásil, že první úkol, který dá novému ministru zdravotnictví, bude oslovit právě všechny nenaočkované seniory.

„Snaha motivovat je správná. Na druhou stranu myslet si, že nastoupí jiní páni a dámy a budou to říkat věrohodněji, je poměrně naivní. Od koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 – pozn. red.) jsem zaznamenal plán, že by jejich zástupci obcházeli neočkované a zvonili jim na zvonky. Na to bych se rád podíval, to mi přijde zcestné,“ zhodnotil komentátor Petr Kolář.

Fiala opravdu plánuje adresné oslovování, jen trochu jinou formou než zvoněním u dveří. „Oslovit přímo lidi skrze pojišťovny a praktické lékaře, ať se nechají naočkovat. Že nejsou senioři naočkovaní, není často tím, že jsou odpírači. Mají třeba sociální důvody, že se tam třeba nedostanou. Byl by to první úkol ministerstva,“ dodal politik v Partii.

Nová vláda nebude lepší a razantnější

Zástupci Spolu i koalice Pirátů i Starostů často kritizovali současný kabinet Andreje Babiše (ANO), že komunikaci kolem očkování nezvládl. „Nemyslím, že nová vláda bude lepší a odvážnější. Přitom by mohla být ráznější, přesvědčování ale nepomůže, vakcíny jsou a lidé se očkovat mohou. Pokud nepomůže apel, vláda zavede razantnější kroky,“ předpověděl komentátor Martin Schmarcz.

Podle něj má případná nová vláda Spolu a PirSTAN větší šanci zkrotit dluh České republiky než razantně během několika týdnů zvýšit proočkovanost. „V boji s epidemií mě zatím nepřesvědčila, že by byla lepší než Babišův kabinet,“ řekl komentátor.

Podobně mluvil také Kolář, na rozdíl od Schmarze byl skeptický i u manipulace se stáními penězi. „Pětikoalice strhávala všechna opatření. Prý budou vše říkat důvěryhodněji a lépe. Jsem pro, aby začali vládnout co nejrychleji, pak uvidíme. Co se týče krocení dluhů, jsem zvědavý, když chtějí zavést dvě ministerstva, která prý nebudou ministerstva,“ konstatoval Kolář s úsměvem.

Spolu je vnitřně stabilnější než PirSTAN

Fiala v Partii rovněž řekl, že nevyjednává pět stran, ale dvě koalice. Je to skutečně postup dvou silných a nedělitelných celků? „Vyjednává pět stran, o tom se nemusíme bavit. Naopak chápu Fialu, že to hraje na dvě koalice, protože Spolu se jeví vnitřně stabilnější než PirSTAN. Nakonec se ale domluví,“ zhodnotil Kolář.

Vládní koaliční smlouva by měla být podepsána 8. listopadu, tedy v den ustavující schůze nové Sněmovny a necelý měsíc po volbách. „Očekával bych, že když nechtěli dát Babišovi ani den navíc, tak se připravovali a rychle vše převezmou. Jsem přesvědčen, že přes všechny rozpory smlouvu uzavřou a uvidíme později,“ dodal Kolář. Také podle Schmarcze vše vypadá, že koaliční smlouvu se podaří podepsat. „Otázka je, jak dlouho to vydrží,“ odhadl.

Tagy: