Fico svými výroky pobouřil Jourovou. Zrada, pomáhá Kremlu, řekla o slovenském premiérovi

Věra Jourová

Slovenský premiér Robert Fico svými výroky pomáhá Kremlu, řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová po vyjádřeních Fica ohledně války na Ukrajině. Ten, kdo šíří ruskou propagandu jako on, napomáhá zločineckému režimu, prohlásila v rozhovoru pro zpravodajský server Aktuality.sk. Pronásledování novinářů „Ficovými vlky“ je podle ní skandální a ohrožuje pověst Slovenska v zahraničí.

„Každý, kdo se snaží oslabit pomoc Ukrajině i třeba prohlášeními, v zásadě napomáhá Kremlu. Každý, kdo šíří ruskou propagandu, například tím, že říká, že Ukrajinci začali válku, to vlastně znamená, že zrazuje své spojence v Evropské unii,“ řekla Jourová, eurokomisařka pro hodnoty a transparentnost, v rozhovoru pro Aktuality.sk.

ČTĚTE TAKÉ: „Šokovaný“ Fico. Kritizuje ho britský velvyslanec a Italové stahují protivzdušnou obranu

Fico při únorovém druhém výročí ruské vojenské invaze na Ukrajinu například řekl, že válka začala již v roce 2014 „řáděním ukrajinských neonacistů“. Tvrdil, že strategie Západu ohledně konfliktu nefunguje, že se ve válce zabíjejí Slované a Západ tomu přihlíží, aniž by Evropská unie představila mírový plán. Nesouhlas s těmito výroky dali najevo například premiéři Česka a Polska, ale i britský velvyslanec na Slovensku, kterého za jeho výroky Fico o uplynulém víkendu kritizoval.

„Všichni chceme mír. Ale nechceme takový mír, který by znamenal kapitulaci Ukrajiny. Tak slabí nejsme, řekla Jourová.

Eurokomisařka uvedla, že by v reakci na Ficovy výroky očekávala větší vyjádření nespokojenosti a nedůvěry ze strany politických lídrů evropských zemí, jak učinil polský premiér Donald Tusk. Podle ní to není záležitost Evropské komise. „Naše základní pravidla, což jsou základní smlouvy, nepočítala s tímto typem zrady základních zájmů Evropské unie a evropských občanů,“ řekla.

Jourová rovněž kritizovala Slovensko za změny v trestním právu, které předpokládají například snížení trestů za korupci a až na výjimky i za ekonomickou kriminalitu, jakož i zkrácení promlčecích dob trestných činů.

„Díváme se zejména na reformu trestního práva na Slovensku s velkými obavami. Máme dodržovat taková pravidla, aby trestní právo reagovalo na korupci, na podvody, na kriminalitu, která se může podepsat na evropských penězích,“ řekla Jourová.

Dala najevo, že EK svůj postoj ke změnám v trestním právu poskytne až poté, co nová úprava nabude právní moci. To může trvat delší dobu, protože slovenský ústavní soud pozastavil platnost například schválené velké novely trestního zákoníku, nikoliv ovšem rozhodnutí slovenské sněmovny zrušit elitní útvar prokuratury. Nyní budou ústavní soudci posuzovat soulad změn se slovenskou ústavou.

Jourová kritizovala také výpady mladých politiků Ficovy strany Směr-sociální demokracie vůči novinářům.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: O míru by se mělo jednat na Slovensku, říká Pellegrini. Válku vidíme realisticky

Tagy: