Přinášíme pravidelný souhrn nejdůležitějších novinek z filmového světa. V posledním týdnu nejvíce zaujal plánovaný návrat ikonického Batmana, další odložení premiéry snímku Tenet v důsledku koronavirové krize a samozřejmě i dvě úmrtí hereckých a režijních legend.
Co se ve filmovém světě událo za poslední týden? Pravidelně budeme přinášet pár nejzajímavějších postřehů ze světa sedmého umění, které by vám měly postačit, abyste byli v obraze. Tentokrát se podíváme do stále problematických kin, zavzpomínáme na jednoho netopýřího navrátilce a budeme držet dvě minuty ticha.
Staronový Batman?
Batman patří mezi nejoblíbenější komiksové postavy, a především díky trilogii Christophera Nolana o Temném rytíři se dočkal i nejlepších filmů. Cokoli se kolem této zbožňované postavy šustne, vyvolá velké množství emocí – a nejinak je tomu nyní. Minulý rok vyvolalo kontroverze obsazení Roberta Pattinsona do role slavného netopýřího muže a ačkoli se očekávaného filmu s anglickým hezounem dočkáme až na podzim příštího roku, už se mluví o další tváři, jež se bude pod černou maskou rýsovat.
Tedy, v tomto případě se jedná o tvář staronovou, neboť se uvažuje o obsazení Michaela Keatona. Ten si Batmana zahrál už na přelomu 80. a 90. let ve filmech Batman a Batman se vrací, nyní by se tedy po třech dekádách mohl znovu nasoukat do ikonického kostýmu. Konkrétně se mluví o filmu Flashpoint, který bude sledovat postavu Flashe a kde by se Batman měl mihnout v mentorské úloze. Roli by si Keaton mohl následně zopakovat i v dalších chystaných dílech z komiksové stáje DC. Jedná se tedy o úplně jiný vesmír a úplně jiné filmy než o Batmana s Pattinsonem, což jen podtrhuje zmatky, které se kolem této postavy v posledních letech vyskytují. Jsme zvědavi, jestli se tenhle divoký nápad vůbec podaří dotáhnout do konce.
Dva výrazné odchody
Zmínit musíme i dvě úmrtí, která v posledním týdnu rozesmutnila filmový svět. 19. června totiž v úctyhodném věku 88 let odešel Ian Holm, britský herec respektovaný za práci u filmu i u divadla. Mezi jeho nejpamátnější role patří Bilbo Pytlík z trilogií Pán prstenů a Hobit. Pamatovat si ho můžete i z prvního Vetřelce, satiry Terryho Gilliama Brazil či sportovního dramatu Ohnivé vozy, za které si vysloužil oscarovou nominaci.
O tři dny později jsme se museli rozloučit s režisérem několika klasik a řady negativně přijatých filmů. Ve věku 80 let prohrál boj s rakovinou Joel Schumacher, který má na kontě skvělá dramata Volný pád, Telefonní budka, Čas zabíjet nebo 8 MM, za pozornost stojí i Hráči se smrtí či Tábor tygrů. To opravdu není špatná vizitka, přesto si ho leckdo pamatuje jako režiséra podprůměrné komiksovky Batman navždy a především naprosto otřesného Batmana a Robina, což Schumacherově kariéře velmi uškodilo. Za řadu výborných a napínavých snímků mu však patří velké uznání.
Nízká návštěvnost kin a odklad Tenetu
Před pár dny byly zveřejněny výsledky českého on-line průzkumu zaměřeného na současné chování lidí ve vztahu ke kinům. Zahrnuto do něj bylo pouze necelých 300 lidí, ovšem určitý obrázek si z něj udělat můžeme. Více než 90 procent dotázaných totiž odpovědělo, že od otevření kin se do nich ještě nepodívali. Důvodem je především chudá nabídka neobsahující žádné velké hity, u někoho navíc přetrvávají obavy z nákazy koronavirem a část publika si i zvykla na sledování audiovizuálních děl doma. Nelze se proto divit oficiálním statistikám, podle nichž je návštěvnost našich kin aktuálně pouze na třetině čísel před pandemií.
Od čtvrtka se ale konečně otevřela také kina sítě Cinema City, která v posledních týdnech měla zavřeno. Společně s očekávaným letním hitem 3Bobule se do její nabídky vrací i řada filmů, jež si odbyla premiéru už začátkem března (V síti, Frčíme, Bloodshot, Ježek Sonic).
Hlavní důvod, proč lidé teď do kina moc nechodí, ale jen tak nevymizí – nejočekávanější snímek léta, tajemné drama Tenet od zřejmě nejpopulárnějšího režiséra současnosti Christophera Nolana, totiž opět ohlásilo odložení premiéry. Nejprve se měl objevit 17. července a být tak průkopníkem toho, aby si lidé po pandemii opět našli cestu do kin. Byl však odsunut nejprve o dva týdny, na 31. července, a nyní se totéž opakuje – aktuálně se uvádí datum 12. srpna. To se samozřejmě odvíjí od pandemické situace v USA, kde jsou kina stále zavřena a problémy spojené s koronavirem se zatím vůbec neumenšují. Nejspíš se tedy nejedná zdaleka o poslední posunutí očekávané pecky a měli bychom být připraveni na filmové léto bez hvězdných kusů. Inu, alespoň bude prostor prozkoumat menší produkce, které by jinak mezi áčkovými tituly zanikly, což je samozřejmě trochu slabá náplast, ale buďme rádi alespoň za ni.