Fitness centra, posilovny a vnitřní sportoviště se otevřou již 17. května. Vláda to schválila na svém pondělním jednání. Lidé v nich však budou moci fungovat jen za omezených podmínek. Uvnitř bude moci být pouze 10 lidí, každý by pak měl mít k dispozici 15 metrů čtverečních.
Rozhodnutí o znovuotevření vnitřních sportovišť vyplývá ze schválených návrhů pondělního jednání vlády. Od 17. května by se tak měly otevřít tělocvičny, taneční studia, fitness centra i posilovny.
V jejich prostorách by se podle vlády mělo fungovat tak, že „provozovatel neumožní přítomnost více návštěvníků, než jedna osoba na 15 m² vnitřní plochy sportoviště“. V dané vnitřní ploše by pak nemělo být více než 10 lidí a ve skupině pak mohou cvičit maximálně dva lidé.
Lidé se budou muset u vstupu prokázat negativním testem na koronavirus, certifikátem o očkování, nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v posledních 90 dnech. PCR test bude moci být maximálně sedm dní starý, antigenní 72 hodin.
Návštěvníci vnitřního sportoviště pak musí dodržovat povinné rozestupy činící alespoň dva metry, pokud tedy nejde o lidi ze společné domácnosti. Sprchy a šatny ve fitness centrech a posilovnách podle vládního usnesení nebude možné využít. Výjimku tvoří sport na školách či u registrovaných sportovců při sportovní přípravě.
Komora fitness ještě chce úpravu podmínek
Prezidentka České komory fitness (ČKF) Jana Havrdová se nechala slyšet, že sice jde o „první světlo na konci tunelu“, ale zároveň chce s vládou vyjednat úpravu podmínek. Vhodné by podle ní bylo rozšíření limitu pro skupiny. Dodržet chce podmínku kapacity na metry čtvereční za dodržení minimálních odstupů. U lekcí, jako je joga nebo pilates, je podle Havrdové každý klient na svém místě a používá vlastní pomůcky.
Minimálně by se podle Havrdové mělo definovat, co je sportoviště. „V případě velkých provozů o rozloze několika tisíc metrů čtverečních by tato podmínka logicky nedávala ani organizační, ani ekonomický smysl, a pro řadu provozovatelů by to tak stále neznamenalo otevření,“ uvedla dále. Komplikací podle ní je také znemožnění používání šaten a sprch, i u tohoto bodu se bude komora snažit domluvit změnu.
Vláda by podle komory měla umožnit také provoz privátních wellness. „To jsou prostory definované jako striktně uzavřený a oddělený prostor s procedurou jako sauna či koupel, s maximální kapacitou dva až čtyři lidé z jedné rodiny či jedné sociální bubliny, kdy se klienti po celou dobu čerpání služby včetně převlečení nikdy nepotkají s jinými klienty,“ řekla Havrdová. Úpravy chce doladit do čtvrtečního jednání vlády.
Bazény či sauny ještě neotevřou
Naopak bazény, sauny či solné jeskyně zůstanou veřejnosti i nadále nepřístupné, „pokud se nejedná o poskytování zdravotních služeb poskytovatelem zdravotních služeb“.
Ztráty vnitřních sportovišť, bazénů a saun ČKF odhaduje na více než pět miliard korun. Z původních 3 000 až 4 000 firem a několika desítek tisíc živnostníků a pracovníků „na dohodu“ činnost kvůli zákazům ukončí až 25 procent z nich.
Vnitřní sportoviště patří k nejdéle uzavřeným provozům. Kvůli druhé vlně pandemie jim vláda fungování zakázala od 9. října. Krátce a s mnoha omezeními mohla otevřít v prosinci.
Redakce CNN Prima NEWS k tématu oslovila ministra průmyslu a obchodu a také dopravy Karla Havlíčka (za ANO). Ten však zatím na zaslané dotazy nereagoval.