reklama

Flegr: Za dokončené očkování bych každému Čechovi staršímu 65 let dal 15 tisíc korun

Evoluční biolog Jaroslav Flegr a imunolog Václav Hořejší hodnotili ve vysílání CNN Prima NEWS výrok poslance Marka Výborného (KDU-ČSL). Ten v rozhovoru pro web Seznam Zprávy zmínil myšlenku, že by si lidé, kteří nejsou očkovaní proti covidu, měli v případě hospitalizace hradit zdravotní péči ze svého. Podle Flegra by se vláda měla naopak uchýlit k výraznému pozitivnímu přesvědčování a starší část populace k vakcinaci podobně jako na Slovensku motivovat finančně.

reklama

„Takový (neočkovaný) člověk může skončit na jednotce intenzivní péče, kde by mohl ležet třeba i onkologický pacient, který nutně tu léčbu potřebuje. Tak ano, já bych klidně byl pro to, aby si péči, kterou musí dostat, klidně hradil: Rozhodl ses svobodně, ale musíš počítat s tím, že poneseš následky,“ řekl Marek Výborný v rozhovoru pro server Seznam Zprávy.

Takový nápad by podle imunologa Václava Hořejšího nemusel být úplně špatný, ale byl by také těžko proveditelný. „Jakékoliv prostředky, které by lidi přesvědčili k očkování, jsou dobré. Nemyslím si, že se tohle opravdu podaří. Je to drsné opatření. Právníci by jej napadli ještě zuřivěji než třeba zavedení nouzového stavu,“ řekl Hořejší ve vysílání CNN Prima NEWS.

Evoluční biolog Jaroslav Flegr by se zase v případě očkovací kampaně soustředil spíš na pozitivní než negativní motivaci. I když by podle něj měl neočkovaný za svou volbu nést odpovědnost, ta by prý neměla být tak likvidační, jako zmiňoval Výborný.

„Co by se mělo udělat daleko spíš, jsou pozitivní podněty, jako to dělají Slováci. Za dokončené očkování bych lidem nad 65 let dával něco kolem 15 tisíc korun. Čísla proočkovanosti bychom pak měli lepší a na vlnu omikronu bychom byli připraveni. Někdo z ekonomů by mohl spočítat, kolik bychom na tom nakonec ušetřili. Určitě by to bylo lepší,“ zmínil Flegr.

Válek apeluje na společenskou odpovědnost

Evoluční biolog není zdaleka jediným českým expertem, který se výrazně obává nové varianty koronaviru s názvem omikron. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) by měl konkrétnější vládní plány v boji s covidem představit ve středu.

Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) nepožádá o prodloužení nouzového stav. Ten tak skončí už 25. prosince. Mnoho odborníků však členy vlády žádá, aby si věc ještě kvůli omikronu rozmysleli.

Válek sice hlasitě vyzývá k výrazně omezenému setkávání během svátků, ale pouze na dobrovolné bázi. „Neplánujte večírky, myslete na nás všechny. Za jeden váš večírek se může zhroutit jedna nemocnice. Proč chcete, aby vám vláda něco nařídila? Neumíte se chovat zodpovědně?“ řekl během páteční tiskové konference, když byl uveden do úřadu. Někteří experti si však nejsou jistí, zda apel na společenskou odpovědnost bude stačit.

Hořejší: Proč se vláda zesměšňuje?

„Je to úsměvné. Nechápu, proč se členové vlády takhle zesměšňují. Nechci být příkrý, ale ta rozhodnutí jsou nemoudrá. Spoléhat, že lidi něco budou dodržovat dobrovolně, už se zkusilo a nejde to. Čísla klesají, ale máme tu omikron. Doufejme, že až se tohle začne rýsovat, tak i vláda zatáhne za brzdu. Bohužel za ní zatáhne pozdě, jako to dělala i ta minulá, už je to u nás tradice,“ reagoval na Válka Hořejší.

Po tvrdším přístupu vlády volá i Flegr: „Myslím si, že apel na společenskou odpovědnost se zde už zkoušel a nefunguje. Myslím, že silvestr už bude v nouzovém stavu.“ Podle Flegra i Hořejšího by počty nakažených mohly stoupat už od příštího týdne.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami
Školství

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Štastný: Lidi už opatření vůbec nechápou. Politici schválili protiepidemického parchanta

Pandemický zákon je „brutální politická chyba“. Politici pokračují ve vytváření protiepidemického parchanta, postěžoval si na vládní kroky bývalý poslanec za ODS a zdravotnický expert Boris Šťastný v pořadu 360°. Do studia CNN Prima NEWS si přinesl vytištěný soubor vládních opatření se slovy, že kdyby se pokusil vyzkoušet úředníka resortu zdravotnictví z platných restrikcí, nejspíše by se nedočkal správných odpovědí.

Vláda má diktátorské manýry. Omezuje práva lidí a jde proti ústavě, zlobí se Okamura

Pandemický zákon je jen nouzový stav pod novým názvem, porušuje ústavní práva. Současná vláda sáhla po totalitních manýrech, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Pokud novela zákona projde dolní komorou, obrátí se podle svých slov na Ústavní soud. Poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ale taková nařčení odmítl a upozornil, že není problém platnost pandemického zákona zkrátit, pokud se situace v ČR zlepší.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

V Česku se začíná šířit zmutovanější potomek omikronu. Odkud se nová varianta vzala?

Koronavirová varianta omikron v Česku bleskurychle vytlačila předchozí deltu, zhruba 95 procent všech pozitivních testů v zemi připadá právě na variantu, která se v listopadu rozšířila z Jihoafrické republiky. Jenže ve stejný měsíc se objevila i nová varianta BA.2, se kterou se trápí zejména v Dánsku a Británii a na kterou už narazili i experti v Česku.

reklama