Přestože evropská část kvalifikace mistrovství světa ve fotbale 2022, které by se mělo hrát od 21. listopadu do 18. prosince v Kataru, ještě není ani rozlosovaná, už dnes startuje boj o možnost účasti na tomto šampionátu. Začíná druhý ročník Ligy národů Evropské fotbalové unie (UEFA) a dva týmy z ní projdou až do Kataru.
Losování kvalifikace mistrovství světa 2022 nemá dosud pevně stanovený termín, mělo by se uskutečnit během října či listopadu letošního roku. A poprvé po třiceti letech to nebude v místě konání šampionátu, ale ve švýcarském Curychu, kde sídlí Mezinárodní fotbalová federace.
Přestože může jít přes Ligu národů o poněkud kostrbatou cestu do Kataru, přece jen dává šanci. A to i české fotbalové reprezentaci. Ta by měla vstoupit do Ligy národů 2020–2021 v pátek ve 20:45 hodin na Národním fotbalovém stadionu v Bratislavě v derby se Slovenskem. Dojde tak na opakování federálních soubojů z prvního ročníku Ligy národů 2018–2019, které Češi oba vyhráli – 2:1 v Trnavě při debutu trenéra Jaroslava Šilhavého a 1:0 při „odvetě“ v Praze. Toto vítězství Čechům zajistilo účast ve druhé výkonnostní lize. Slováky zachránila od sestupu do Ligy C změna systému a navýšení počtu účastníků ve dvou nejvyšších výkonnostních ligách A a B ze 12 na 16.
Minulého účastníka Ukrajinu, vítěze tehdejší „české“ skupiny, nahradí Izrael a Skotsko. Česká reprezentace tak od 4. září do 18. listopadu odehraje nově šest soutěžních utkání místo dosavadních čtyř. Navíc je ještě proloží v říjnu přípravou na Kypru po cestě do Izraele a v listopadu duelem s Německem v Lipsku.
Problémy české reprezentace
Tým kouče Jaroslava Šilhavého provázejí v posledních dnech a hodinách problémy způsobené koronavirem. Poté, co po úterním testování vyšel pozitivní test na koronavirus u jednoho ze členů realizačního týmu (neoficiálně se mluví o masérovi, ale nikdo z Fotbalové asociace ČR tuto informaci nepotvrdil), vedení národního týmu přesunulo odlet do Bratislavy ze středy na čtvrtek. Později se rozhodlo, že mužstvo nepoletí, ale pojede autobusy.
A pořád se řeší, v jakém složení. Z původního kádru již vypadli Patrik Schick a Tomáš Souček, údajně kvůli blízkému kontaktu s nakaženou osobou. Do Bratislavy nejedou ani slávisté Ondřej Kolář a Lukáš Masopust.
Také Slováci řeší COVID-19, ale z jiného důvodu
Ani páteční soupeř českého týmu není kvůli koronaviru zcela v klidu. Nikoliv však kvůli derby, ale kvůli říjnové dodatečné kvalifikaci o účast na mistrovství Evropy. Ta se měla odehrát letos v březnu, šampionát pak na přelomu června a července. Jenže Slováci se pod vedením českého kouče Pavla Hapala utkají v semifinále 8. října s Irskem. Pokud by vyhráli, narazí o měsíc a čtyři dny později na vítěze zápasu Bosna a Hercegovina – Severní Irsko. Tyto duely jsou pro Slováky momentálně důležitější, protože postup na evropský šampionát, pokud by se uskutečnil, by znamenal výrazný přísun peněz do svazové pokladny.
Vedení slovenského svazu navíc více než Čechy řeší, s kým vyrazí k pondělnímu zápasu do Izraele. Tato země se potýká s druhou vlnou koronaviru, po návratu z ní je nutné ve většině zemí absolvovat povinnou karanténu, takže již některé kluby napříč Evropou zakazují slovenským reprezentantům do Izraele letět. Týká se to například dvojice Ondrej Duda a Peter Pekarik z německého týmu Hertha Berlín.
Startuje se šlágrem Německo–Španělsko
Program Ligy národů 2020–2021 otevře jeden z klasických šlágrů evropského fotbalu Německo–Španělsko v Lize A, ve 4. skupině. V sobotu začne 3. skupina, experty označovaná za „nejnabitější“, v ní se utkají Švédsko s Francií a Portugalsko s Chorvatskem. V úterý 8. září doje k opakování finále posledního mistrovství světa mezi Francií a Chorvatskem.
Anglie se v sobotu představí na Islandu. Soupeři se potkají poprvé od osmifinále evropského šampionátu 2016 ve Francii, ve kterém outsider ze severu Evropy senzačně zvítězil nad hráči z kolébky fotbalu 2:1.
Podle UEFA se všechna zářijová utkání až na jedno odehrají v původních destinacích. Výjimkou je čtvrteční duel Moldavsko–Kosovo, který se z politických důvodů uskuteční v italské Parmě. Moldavská vláda totiž Kosovo neuznává jako samostatný stát.
Testování na koronavirus a kontumace
Mužstva budou pravidelně testována na koronavirus. UEFA dovolí zápasy odehrát podle plánu, když budou mít domácí i hosté k dispozici alespoň 13 zdravých hráčů. Kvůli nákaze nemocí COVID-19 nenastoupí za Francii záložník Paul Pogba.
Pokud nějaká strana bude označena za viníka v případě, že duel nebude možné sehrát, hrozí jí kontumace 0:3, jak se stalo v nedávných předkolech Ligy mistrů a Evropské ligy.
Prvenství v Lize národů obhajuje Portugalsko.
Systém Ligy národů 2020–2021
Padesát pět reprezentačních týmů rozdělili zástupci UEFA do čtyř výkonnostních lig. V ligách A, B a C hrají vždy čtyři týmy ve čtyřech skupinách. Ve výkonnostně nejslabší lize D jsou pouze dvě skupiny, jedna se čtyřmi a druhá se třemi mužstvy.
Vítězové čtyř skupin Ligy A postupují do play-off o celkového vítěze Ligy národů. Závěrečný turnaj by se měl uskutečnit v roce 2021 v zemi jednoho z účastníků Final 4. Celky na posledních místech sestoupí do Ligy B.
Ty nahradí čtyři vítězové skupin Ligy B. A opět, poslední čtyři sestoupí do Ligy C, odkud postoupí výš čtyři vítězové skupin. Z Ligy C se pro další ročník Ligy národů 2022–2023 přesunou dva týmy do Ligy D. Čtyři mužstva z posledních míst skupin sehrají play-off o udržení systémem doma-venku. Vítězové zůstávají v Lize C, poražení sestupují do Ligy D. Nahradí je vítězové dvou skupin Ligy D.
Proč se změnil formát?
První ročník Ligy národů ze sezony 2018–2019 hrálo též 55 národních týmů, v ligách A a B ve čtyřech skupinách po třech. V Lize C 15 účastníků a v Lize D 16. Změna formátu následovala po konzultaci se všemi 55 národními asociacemi UEFA a odráží jejich přání dále minimalizovat počet přátelských zápasů. Zvyšuje se sportovní férovost, protože všechny týmy ve stejné skupině odehrají poslední zápas ve stejný den a ve stejnou dobu. Kromě toho se počet soutěžních zápasů během ligové fáze zvýší ze 138 na 162, čímž stoupá také komerční hodnota Ligy národů.
Existuje možnost postoupit na MS 2022
Liga národů 202–2021 „nabízí“ dvěma mužstvům zajistit si účast na mistrovství světa 2022, které by se mělo uskutečnit v Kataru. V evropské části kvalifikace se bude hrát v deseti skupinách. Pouze vítězové postoupí přímo na šampionát. Týmy na druhých místech skupin budou hrát play-off spolu s dvěma nejlepší celky z Ligy národů, které nepostoupí z kvalifikace. Dvoukolová baráž určí zbylé tři evropské účastníky turnaje v Kataru.
Umístění v pořadí národů organizací FIFA a UEFA
Země | Pořadí FIFA | Pořadí UEFA |
---|---|---|
Česko | 45. | 15. |
Izrael | 93. | 23. |
Skotsko | 50. | 14. |
Slovensko | 32. | 30. |
Poznámka: Země jsou seřazené abecedně. Žebříček Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) je k 16. červenci 2020, pořadí Evropské evropské unie (UEFA) je za rok 2020, přestože se nehrály žádné mezistátní zápasy.
Předpokládaný program českého týmu v Lize národů
Pátek 4. září – 20:45 hodin: Slovensko–Česko
Národní fotbalový stadion, Bratislava
Pondělí 7. září – 20:45 hodin: Česko. –Skotsko
Andrův stadion, Olomouc
Neděle 11. října – 20:45 hodin: Izrael–Česko
Sammy Ofer Stadium, Haifa
Středa 14. října – 20:45 hodin: Skotsko–Česko
Hampden Park, Glasgow
Neděle 15. listopadu – 20:45 hodin: Česko–Skotsko
Místo ještě není určené
Středa 18. listopadu – 20:45 hodin: Česko–Slovensko
Sinobo Stadium (Eden), Praha