reklama

Milion Berbrovi za titul Slavie? Tvrdík to popírá. Policejní odposlechy zmiňují i rasismus

V policejním spisu ke kauze bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra se píše i o milionovém úplatku od pražské Slavie. Ten měl mít Berbr od klubu přislíbený, pokud vyhraje titul. Fotbalový boss měl mimo jiné pomáhat i s ovlivňováním rozhodčích v kvalifikaci Ligy mistrů, píše web efotbal.cz. Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík informace popřel.

reklama

Policejní odposlech v pondělí 20. května 2019 zachytil hovor mezi bývalým sportovním ředitelem pražské Slavie Janem Nezmarem a tehdejším sportovním ředitelem Slavoje Vyšehrad Romanem Rogozem. Jen den poté, co slávisté definitivně získali ligový titul, oba aktéři mluvili i o Berbrovi. Jenže zajímavější než samotný rozhovor, je dodatek policistů.

„Poznámka policejního orgánu: předchozí den, 19. května 2019 vyhrál tým SK Slavia Praha titul v první lize. Policejní orgán disponuje s poznatkem, že za výhru v lize má mít Roman Berbr od funkcionářů SK Slavie Praha slíbený milionový úplatek,“ uvádí ve spisu, který má redakce efotbal.cz k dispozici, policisté. Následně doplňují, že se 20. května měli, podle nahrávky, sejít Berbr s Nezmarem a předsedou představenstva SK Slavia Jaroslavem Tvrdíkem.

Více se však o milionovém úplatku ve spisu nepíše. Je proto otázkou, zda se jednalo o falešnou stopu, věc, kterou nelze dokázat, nebo zda se svým poznatkem policisté dále zabývali, respektive zabývají. Zhruba o rok a půl později, 16. října minulého roku, byl Berbr zadržen a obviněn z několika trestných činů.

Tvrdík uvedl, že se červenobílí žádného korupčního jednání nedopustili. „V letech 2015 až 2017 jsme se aktivně snažili o změnu poměrů v českém fotbale a nabídli jsme oponentní alternativu jeho rozvoje. Nikdy jsme se nedopustili nezákonného jednání, neusilovali o ovlivnění rozhodčích v rozporu s pravidly fair play a nikomu jsme neposkytli jakékoliv finanční plnění v této souvislosti,“ konstatoval pro Seznam Zprávy.

Především se jedná o korupci spojenou s manipulacemi fotbalových zápasů či o zpronevěru 850 tisíc korun z Plzeňského krajského fotbalového svazu. V polovině ledna byl spolu s Rogozem propuštěn z vazby, kde skončili proto, aby neovlivňovali svědky. Nyní Berbr nefiguruje v žádné z fotbalových funkcí.

Spis policistů však odhaluje mnohem více. Schůzka Berba s Tvrdíkem z 20. května 2019 nebyla prvním zachyceným setkáním. Již o měsíc dříve, 18. dubna, Berbr Rozogovi oznámil, že má v „jedenáct sraz s nejvyšším Číňanem“, podle mínění policie patrně s Tvrdíkem.

Spolupráce Nezmara a Berbra

Bývalý sportovní ředitel Slavie a Nezmar měl s fotbalovým bossem taktéž spolupracovat, a to především před klíčovými zápasy play off o Ligu mistrů s rumunskou Kluží koncem srpna 2019. Před prvním utkáním Berbr Nezmarovi volal a nabádal ho, aby kontaktoval hlavního rozhodčího, tureckého arbitra Cüneyta Cakira.

„Musíme se zítra na hřišti dostat k Cikarovi. Budeš ho pozdravovat, přesně od Dáši a musíte mu říct, že je váš anděl strážný, jako Slavie,“ pobízel Berbr. Odkazem na „Dášu“ měl na myslí svou partnerku Dagmar Damkovou, členku komise rozhodčích UEFA a FIFA. Nezmar reagoval, že tak učiní.

A i hovor mezi partnery je součástí policejního spisu. „Včera dobrý?“ ptal se Berbr Damkové na předzápasové setkání s italskými rozhodčími odvety a polským delegátem. „Jo, dobrý, v pohodě, tak uvidíme dneska,“ odpověděla Damková. Berbr se následně zeptal, zda bude na stadionu, ta odvětila že ano. „Se tam za nimi zastavíš, on tam na nás bude čekat Nezmar,“ pokračoval Berbr.

Následně se dotázal, kdo bude delegátem UEFA. Tím byl Tomasz Mikulski. „Polák, ale toho znám taky, ten je takovej normální, je dobrej,“ podotkla Damková s tím, že manželka Mikulskiho je asistentkou mezinárodního rozhodčího. „Ho proklepneme,“ dodal Berbr.

Nezmar o zm**ech i kabině

Své místo ve spisu má i Nezmar, který kritizoval svého nadřízeného. „Nezmar nadává na Jaroslava Tvrdíka, že to je idiot, který ničí celou Slavii a dostává ji do problémů svým chováním, jednáním a psaním na Twitteru. Vyzrazováním interních informací z klubu svým dětem, které je pak zveřejňují,“ uvádí ve spisu policisté obsah hovoru z 10. července 2019 s Rogozem.

„Dále hovoří o hráčích Delim a Ngadeuovi, že to jsou černí zm**i, protože Deli za Slavie v létě utekl a Ngadeu se chystá udělat to samé. Jan Nezmar nadává i na hráče Hašbauera, Zmrhala a spol., že to jsou zm**i, kteří rozkládají kapinu,“ dodávají policisté k hovoru. V té době přitom Nezmar pro Slavii naplno pracoval.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama