Pls help, žádal Mynář Berbra o přízeň fotbalových rozhodčích. Popravčí četa nepřijela

V policejním spisu ke kauze bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR) Romana Berbra, který spolu s dvěma desítkami lidí čelí stíhání kvůli údajné korupci a ovlivňování výsledků druhé a třetí ligy, podle webu Seznam Zprávy figuruje jméno vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře. Berbra požádal o pomoc, která se podle vyšetřovatelů týkala podpory či ochrany prvoligového klubu 1. FC Slovácko před rozhodčími. V tom smyslu, aby sudí klubu neublížili. Mynář odmítl na dotazy webu prostřednictvím mluvčího prezidentské kanceláře odpovědět.

Podle webu Mynář psal Berbrovi SMS zprávy ohledně uvedené pomoci v roce 2018 a detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu objevili tuto korespondenci při analýze dat z Berbrových mobilních telefonů. Podle policejního orgánu Mynář skrytě žádal fotbalového funkcionáře Berbra o „dozor nad nominací rozhodčích, kteří rozhodovali utkání týmu 1. FC Slovácko, uvedl web. V sezonách 2017/2018 a 2018/2019, ze kterých zaznamenaná komunikace pochází, bojoval tým z jihu Moravy o záchranu v prvoligové soutěži.

V policejním spisu vyšetřovatelé objevili například SMS konverzaci mezi Berbrem a Mynářem. Hradní kancléř měl údajně před ligovým utkáním proti Brnu v dubnu 2018 shánět ochranu před rozhodčími pro Slovácko. „Hezký den, v sobotu přijede popravčí četa, nebo je to ok?“ zajímal se Mynář, na což mu Berbr odpověděl, že to zjistí. „Pls help,“ naléhal hradní kancléř. „Vše ok,“ ujistil ho následně bývalý místopředseda FAČR. Zápas tehdy bez kontroverzních situací odřídil Petr Ardeleanu a domácí Slovácko zvítězilo 1:0.

Vyšetřovatelé ve své poznámce podle webu Seznam Zprávy poukazují na to, že Mynář v této věci oslovoval Berbra, ačkoli jemu z pozice místopředsedy asociace oficiálně žádná pravomoc nad nasazováním rozhodčích nenáležela. To měla v kompetenci komise rozhodčích, do jejíž práce Berbr neměl zasahovat.

Kauzu údajného ovlivňování utkání prostřednictvím rozhodčích rozpoutal loni v polovině října policejní zásah na několika místech včetně pražského sídla FAČR. Nejvýše postaveným v aféře je právě Berbr, který už nefiguruje v žádné z fotbalových funkcí. V polovině ledna byl stejně jako někdejší sportovní ředitel Vyšehradu Roman Rogoz propuštěn z vazby. Ve vazební cele předtím skončili proto, aby nemohli ovlivňovat svědky.

Berbr čelí také podezření ze zpronevěry. Podle dřívějších informací vyšetřovatelů NCOZ s dalšími lidmi zpronevěřili 850 000 korun z Plzeňského krajského fotbalového svazu.

Tagy:
Policie ČR vyšetřování Vratislav Mynář korupce FAČR 1. FC Slovácko fotbal rozhodčí Roman Berbr Roman Rogoz FC Zbrojovka Brno Petr Ardeleanu Národní centrála proti organizovanému zločinu Slovácko spis Seznam Zprávy Fotbalová asociace České republiky