Přesně před rokem rezignoval na všechny funkce v českém fotbale muž vzbuzující dlouhé roky kontroverze. Roman Berbr neopustil posty v čele s místopředsedou FAČR zčistajasna – o tři dny dříve ho totiž kvůli rozsáhlé úplatkářské aféře zatkla policie. Co všechno se po pádu funkcionáře přezdívaného „Lord Voldermort“ v jeho někdejším království událo a jak probíhá proces „deberbrizace“?
- 16. října 2020: V ranních hodinách detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu provedli razii v sídle asociace FAČR na pražském Strahově, aby posléze zasahovali i na dalších místech po celé republice. Zadrželi nejen šedou eminenci a neoficiálně nejmocnějšího muže českého fotbalu Romana Berbra, ale i dalších 19 osob, které obvinili z korupce, podplácení, přijetí úplatku.
MS ve fotbale 2022
- 18. října 2020: Obvodní soud pro Prahu 6 uvalil na Berbra vazbu. Sám funkcionář všechna obvinění popíral. Za katrem z 19 osob zůstal chvíli také bývalý ligový fotbalista Michal Káník, ale zanedlouho byl propuštěn na kauci. To sportovní ředitel Slavoje Vyšehrad Roman Rogoz a rozhodčí Tomáš Grimm si ve vazbě – stejně jako Berbr – „užili“ více než dost.
- 19. října 2020: Oficiální konec Romana Berbra v českém fotbale. Z vazební věznice na Pankráci rezignoval na všechny své funkce. Už nadále nebyl místopředsedou Fotbalové asociace ČR ani členem výkonného výboru, odstoupil i z funkce předsedy krajského fotbalového svazu v Plzni.
- Ke kauze promluvil šéf FAČR Martin Malík. „Situace, kterou řešíme, je abnormální, jde o útok na samotnou podstatu fotbalu. Zásah u nás i v zahraničí je každopádně velký,“ uvedl předseda. Sám byl ale kritizovaný za to, že si za celou dobu nemohl nevšimnout, co se děje, a podle mnohých měl rezignovat. V tento den Malík za odsouhlasení výkonného výboru rozpustil komisi rozhodčích.
- 20. října 2020: Z policejního obvinění vyplynulo, že nešlo jen o manipulování s výsledky. Berbr měl s dalšími lidmi tunelovat peníze Plzeňského krajského fotbalového svazu. Vytvářely se fiktivní faktury za trenérské semináře, které se nikdy neuskutečnily. A takto měl být zpronevěřen téměř milion korun.
- Říjen až listopad 2020: Stále se mluvilo o tom, jakým směrem by se měl český fotbal po obrovském skandálu vydat. Jak se co nejefektivněji odstřihnout od temných časů. I proto vznikl projekt Fotbalová evoluce, který táhl zejména bývalý reprezentant Vladimír Šmicer. „Fevoluce“ akcentovala především to, že je třeba „vyčistit“ fotbal odspodu – to znamená na okresech, kam až sahala Berbrova chapadla. Převládala obava, že lidé napojení na někdejšího místopředsedu FAČR mohou nadále tropit neplechu.
- 15. prosince 2020: Kritizovaná a v říjnu rozmetená komise rozhodčích byla znovuvytvořena a v polovině prosince dostala nového šéfa. Stal se jím bývalý zkušený rozhodčí, Portugalec Vítor Manuel de Melo Pereira.
- 13. ledna 2021: Roman Berbr byl po necelých třech měsících propuštěn z vazby, protože v té době už byli vyslechnuti všichni svědci z kauzy, a padla tak obava, že by Berbr ovlivňoval vyšetřování. Z pankrácké vazební věznice odešel s taškou, velkým igelitovým pytlem a bleskurychle nasedl do auta, kterým odjel.
- 17. února 2021: Policie se opět objevila na Strahově. Tentokrát kvůli zakázce na dezinfekci šaten prováděné firmou bývalého fotbalisty Bohemians a Jablonce Jiřího Tymicha. Asociace po první koronavirové vlně zaplatila takřka deset milionů korun za dezinfekci kabin v devadesáti klubech, přestože byla práce provedena jen v jednačtyřiceti z nich.
- 12. března 2021: Ve hře se objevil první zájemce o post předsedy FAČR. Byl jím někdejší hráč Sparty, Slavie nebo i Manchesteru United Karel Poborský. O pár dní později Martin Malík oznámil, že nebude obhajovat mandát, naopak do závodu o nejvyšší funkci se po předchozích dvou neúspěšných pokusech zapojil Petr Fousek a poté i Vladimír Šmicer.
- Jaro 2021: Důležitá součást „deberbrizace“ nastala na jaře, kdy se postupně konaly volby do okresních a poté krajských svazů. Mezi kandidáty ve všech koutech republiky se zařadili i vyslanci projektu Fotbalová revoluce. „Šmicerovci“ v mnoha případech uspěli, což byl stěžejní základ pro to, aby se celý český fotbalový systém vydal lepším směrem.
- 27. května 2021: Pravděpodobně nejznámější český rozhodčí s mezinárodními zkušenostmi Pavel Královec ukončil kariéru. Odešel, protože už nepískal. A nepískal kvůli tomu, že na veřejnosti už několik měsíců koloval zarážející přepis z odposlechu rozhovoru, který vedl přes telefon s Berbrem před loňským finále českého poháru mezi Libercem a Spartou. Slova o „suchém hajzlu“ se stala legendárními.
- 3. června 2021: Toho dne se konala 23. valná hromada FAČR. Jinými slovy volba nového předsedy. Té se nakonec Šmicer nezúčastnil – nechtěl ubírat hlasy Petru Fouskovi, a zmenšit tak šanci na vítězství (r)evoluce. Poborský byl totiž považován za konzervativního kandidáta, který se málo distancuje od Berbrovy éry. Fousek nakonec vyhrál ve druhém kole.
- 17. června 2021: Vítor Manuel de Melo Pereira nevydržel na pozici šéfa rozhodčích dlouho. Po volbách vznikla nová komise s předsedou Radkem Příhodou. Sestavu utvořili i další bývalí ligoví sudí Libor Kovařík a Antonín Kordula, kteří patřili mezi hlasité kritiky poměrů, jež ve fotbale panovaly za Berbra. Příhoda deklaroval, že chce zvýšit důvěru v rozhodčí.
- 6. srpna 2021: Na pozici generálního sekretáře svazu podle očekávání po volbách skončil Jan Pauly, jedna z hlavních tváří starého vedení. Co už nebylo tak očekáváné, že na cestu dostal odstupné ve výši jednoho milionu. Na začátku letošního roku totiž Pauly podepsal ještě za Martina Malíka dodatek smlouvy zahrnující rovnou dvanáctiměsíční odstupné. Nakonec nové vedení usmlouvalo „aspoň „pouze“ devět platů.
- 19. říjen 2021: Rok se s rokem sešel. Detektivové nadále rozplétají kauzu a vyšetřují Berbra a spol. na svobodě. Je dost možné, že se ve finále objeví ještě další problémy, o kterých zatím veřejnost neví. Kdy ale padnou nějaké závěry, zatím není známo.