CNN Prima News Fukušima

Fukušima

Výpis příspěvků ke štítku „Fukušima“

Japonci čelí šikaně Číny, nemají mluvit nahlas. Odpad z Fukušimy vyvolal konflikt občanů

I když odborníci tvrdí, že vypouštění kontaminované vody z bývalé japonské jaderné elektrárny ve Fukušimě je bezpečné, Peking to považuje za nehoráznost a spouští masivní obviňující kampaň. Japonci teď často v Číně čelí šikaně, jejich vláda jim dokonce doporučila, aby na veřejných místech svou řečí nemluvili příliš nahlas, napsal britský list The Guardian.

Vypouštění toxické vody z Fukušimy potrvá nonstop 30 let, lidé se děsí radioaktivních ryb

Japonci začali vypouštět radioaktivní vodu z Fukušimy do Tichého oceánu. Uvolněné množství by zaplnilo 500 olympijských plaveckých bazénů. Areál jaderné elektrárny v roce 2011 nejdříve poškodilo zemětřesení a zkázu dokonala vlna tsunami. S plánem Tokia zbavit se tímto způsobem radioaktivní vody souhlasila v červenci Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Okolní státy se ale bouří a zakazují dovoz rybích produktů. Informaci přinesly zahraniční agentury.

Japonsko chce vypouštět do oceánu radioaktivní vodu z Fukušimy. Čína zakáže dovoz potravin

Postoj odborníků z týmu Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), který posuzoval plán Japonska vypouštět do oceánu radioaktivní vodu z jaderné elektrárny Fukušima, podle všeho nebyl jednotný. Vyplývá to z prohlášení šéfa MAAE Rafaela Grossiho v rozhovoru s agenturou Reuters. Čína kvůli japonskému záměru zakáže dovoz potravin z deseti japonských prefektur.

Při zemětřesení u japonské Fukušimy umírali lidé. Otřesy zaznamenali až v Tokiu

Zemětřesení, které ve středu zasáhlo severovýchod Japonska v oblasti Fukušimy, má nejméně čtyři oběti. Informovala o tom agentura Kjódó, podle níž úřady evidují přes sto zraněných. Dřívější zprávy hovořily o jednom mrtvém a sedmi desítkách lidí, kteří utrpěli poranění. Desetitisíce domácností zůstávají bez proudu a několik tisíc bez vody.

Tak tu radioaktivní vodu vypijte, vzkazuje Čína. Japonci chtějí Fukušimu vypustit do moře

Čína v reakci na japonský plán vypustit nahromaděnou vodu z havarované jaderné elektrárny ve Fukušimě do moře vzkázala tamnímu místopředsedovi vlády Taró Asóovi, aby ji sám vypil. Ten se totiž nechal slyšet, že je voda ošetřená a její pozření člověku neuškodí. Proti záměru Japonců se vedle Číny postavily také Jižní Korea a Tchaj-wan, které se obávají dopadů na životní prostředí a zdraví člověka.