reklama

Konec éry kancléřky Merkelové: Symbol stability, dluh ve vztahu k Číně, shodli se novináři

Angela Merkelová končí v pozici německé kancléřky. Pro Němce se stala symbolem stability a dokázala si stát i za nepopulárními názory. Svět se za dobu jejího působení posunul, i tak ale některé důležité otázky zůstávají nevyřešené.

reklama

V mládí se Merkelová svými názory profilovala jako reformní komunistka. Byla v mládežnické organizaci FDJ. „Zkušenosti z minulého režimu projevovala v politické praxi. Dokázala mít větší pochopení pro státy, které měli podobnou minulost,“ uvedl pro CNN Prima NEWS ve Zprávách Plus komentátor Adam Černý.

Podle publicisty Mariana Kechlibara byla její vláda technokratická a mnoho důležitých otázek zůstává nevyřešených. „Svět se za dobu jejího působení posunul. Po jejím odchodu bude ale třeba řešit hodně palčivých otázek jako třeba vztah s Čínou, čemuž se hodně vyhýbala,“ uvedl Kechlibar.

Jednou z důležitých událostí během jejího působení byla migrační krize. Německo se muselo rozhodnout, jak se k přívalu migrantů postaví. „Německé rozhodování bylo velmi obtížné. Buď se uzavřou hranice, nebo se země pokusí vlnu absolvovat. Nakonec bylo pro Němce nepředstavitelné, že by ozbrojená stráž bránila vstupu do Německa,“ popsal Černý. Podle něj Německo migraci celkem zvládlo, neboť velká část lidí, kteří do země přišli, dnes už pracuje a začlenila se do společnosti.

Německo neplní své závazky

Když došlo v roce 2011 v japonské Fukušimě k havárii jaderné elektrárny, prohlásila Merkelová, že jádro v Německu nemá budoucnost a nemělo by mít ani v Evropě. Podle Kechlibara vede otázka Fukušimy k tomu, že Německo není schopné plnit závazky, které si samo dalo.

„Kapacita odstavovaných jaderných elektráren schází,“ uvedl publicista a dodal, že před havárií více států váhalo, co dělat s jadernou energetikou. „V případě Německa se vše měnilo v průběhu jednoho roku, když se rozhodli prodloužit možnost fungování jaderných elektáren a po Fukušimě to převrátili zpět,“ vysvětlil Kechlibar.

Styl Merekelové je věcný a není soutěživý, jak to bývá příznačné pro mnohé politiky. „To zneklidňovalo její partnery na mezinárodní scéně, neboť neuspěli s technikami, které obvykle platily na mužské konkurenty, na ni ale ne,“ popsal Černý a dodal, že Putin při rozhovoru s Merkelovou nechal do místnosti pustit svého psa a věděl, že to pro kancléřku musí být zátěž, jelikož byla v minulosti psem pokousaná a je na ně alergická. Přesto to ale zvládla, protože tyhle „mužské triky“ dobře znala.

Podle Černého zvládala kancléřka krizový management dobře, ale zanechává dluh v posouvání se dopředu. Volby do Spolkového sněmu se v Německu uskuteční v neděli 26. září.

Tagy:

Hlavní zprávy

Třetí dávka očkování PŘEHLEDNĚ: Kdy máte na vakcinaci nárok a co po SMS výzvě dělat?
Koronavirus

Třetí dávka očkování PŘEHLEDNĚ: Kdy máte na vakcinaci nárok a co po SMS výzvě dělat?

Od 20. září začalo ministerstvo zdravotnictví skrze SMS zprávy zvát osoby, které mají dokončené očkování, ke třetí posilující dávce proti koronaviru. Od pondělí 18. října však došlo k několika změnám. Po jak dlouhé době má člověk na třetí dávku nárok? A co po získání vyzývací SMS dělat? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehledný souhrn informací ke třetí posilovací dávce očkování proti koronaviru

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Kancléř Mynář musí bojovat s žumpou. Neodsuzoval bych ho, říká herec Vyskočil

Chování mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka i kancléře Vratislava Mynáře je pochopitelné, uvedl v pořadu Co Čech, to politik! herec Ivan Vyskočil. Spolupracovníci Miloše Zemana totiž podle něj musí bojovat s „žumpou“, kterou představují kritici Hradu, upřesnil ve vysílání CNN Prima NEWS. S tím však nesouhlasil spisovatel Ondřej Neff, který mlžení o zdravotním stavu hlavy státu označil za selhání.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

Ukažme zprávu o Zemanovi veřejnosti, žádá Vystrčil. Političtí lídři už informace mají

Jednotliví političtí lídři mají informace o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, který podle zprávy Ústřední vojenské nemocnice není schopen vykonávat úřad. Ve Zprávách CNN Prima NEWS to potvrdil Miloš Vystrčil. Předseda Senátu zároveň navrhuje, aby tyto důležité informace byly odhaleny i veřejnosti, ovšem za podmínky, že by byly „začerněny“ některé údaje. O aktivaci článku 66 Ústavy, který by prezidenta zbavil pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu.

Vondráček může zůstat ve vedení Sněmovny. ANO ho za návštěvu Zemana nepotrestalo

Poslanecký klub ANO nevyloučil, že by šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) mohl zůstat ve vedení dolní komory Parlamentu. Budoucí vládní koalice Spolu a PirSTAN hnutí nabídly dvě křesla místopředsedů. Jedním z nich by mohl být právě Vondráček, pokud pro něj budu poslanci ANO hlasovat, uvedla současná ministryně financí Alena Schillerová. Za šéfem Sněmovny poslanecký klub stojí a trest mu za návštěvu prezidenta Miloše Zemana neudělil.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání. Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na COVID-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud bude ukončena negativním PCR testem. Od prosince by navíc testy neměly být hrazeny ze zdravotního pojištění, pokud je nenařídí lékař či hygienická služba.

reklama