Japonsko zasáhlo silné zemětřesení. Vykolejil rychlovlak, úřady varovaly před tsunami

Severovýchod Japonska v oblasti prefektury Fukušima zasáhlo ve středu silné zemětřesení, kvůli němuž místní úřady vyhlásily rovněž varování před vlnou tsunami. Informovala o tom agentura AP. Podle ní zatím nejsou zprávy o obětech či zraněných. Japonská televize NHK informuje o poškozených budovách a požáru ve městě Fukušima.

Podle agentury Kjódó způsobilo zemětřesení výpadky elektřiny v částech Tokia a okolí. Agentura Reuters uvedla, že bez proudu je v oblasti 14milionové japonské metropole na dva miliony domácností.

Kvůli zemětřesení vykolejil mezi Fukušimou a městem Široiši rychlovlak šinkanzen, nikdo ze stovky lidí v něm neutrpěl zranění, uvedla agentura Kjódó. Televize NHK informuje o požáru a poškozených budovách ve městě Fukušima. Neuvedla, zda byl někdo zraněn.

Epicentrum zemětřesení bylo asi 60 kilometrů východně od pobřeží v moři a udeřilo krátce před půlnocí místního času (před 16:00 SEČ). Otřesy měly sílu 7,3 stupně.

Zemětřesení dnes zasáhlo stejnou oblast, kde mohutné zemětřesení a vlna tsunami v březnu 2011 zničily několik stovek kilometrů pobřeží a zabily na 18 tisíc lidí. Několikametrová vlna tsunami tehdy způsobila i havárii v jaderné elektrárně Fukušima, kvůli níž byly z oblasti evakuovány desítky tisíc lidí. Tehdejší otřesy měly sílu devět stupňů a byly nejsilnějším zaznamenaným zemětřesením v historii země.

Ve středu vydaly místní úřady varování před následnými otřesy pro prefektury Fukušima, Mijagi a Jamagata. Varování před až metrovou vlnou tsunami se týká oblastí Fukušima a Mijagi. Tichomořské středisko pro varování před cunami (PTWC) posléze uvedlo, že cunami už nehrozí. Japonská meteorologická agentura nicméně sdělila, že ještě trvá mírné riziko tsunami.

Agentura Kjódó uvedla, že po středečním zemětřesení nebyly zaznamenány žádné abnormality v jaderné elektrárně Fukušima, která od havárie z roku 2011 není v provozu.

Tagy: