ANKETA: Většina Čechů by zcela nezakazovala fyzické tresty na dětech. Jak jste na tom vy?

Měly by být zakázány veškeré fyzické tresty na dětech?

Fyzické trestání dětí – ano, či ne? Ve Sněmovně poslanci jednají o novele, podle které by měly být i lehké fyzické tresty, jako třeba pohlavek, zakázané. Podle nedávného průzkumu si ale každý druhý Čech myslí, že by taková novela neměla projít. Plácnutí a záhlavce podle nich dokáží dítě ukáznit.

Česko se chce přidat k evropským zemím, kde je bití dětí nepřípustné. Přitom většina rodičů by s nějakou formou fyzických trestů souhlasila. Podle nedávného průzkumu 36 procent dotázaných odpovědělo, že by měly být v Česku fyzické tresty na dětech zakázané, 52 procent respondentů si však myslí, že by měly být alespoň jejich lehké formy, jako třeba pohlavek, povoleny.

ČTĚTE TAKÉ: Spolužákům ukradl půl milionu na maturitní večírek a zmizel. Pokladníka hledá německá policie

Teď jsou v Česku zakázané nepřiměřené fyzické tresty, někteří poslanci ale chtějí kompletní zákaz. Jiní ovšem tomuto nápadu oponují.

Například poslankyně Lucie Šafránková z SPD si myslí, že kdyby byly i drobné formy fyzických trestů jako třeba pohlavek v zákoně definované jako zakázané, stejně by to v rodinách nic nezměnilo. „Kdyby to fungovalo tak, jak je to napsané v zákonech, tak by tady lidé vůbec nepáchali trestné činy, takže myslím si, že je to nadbytečné,“ řekla poslankyně, která je zároveň místopředsedkyní sněmovního výboru pro sociální politiku.

Měly by být zakázány veškeré fyzické tresty na dětech?

Podobně to vidí i advokátka Dagmar Raupachová, podle níž v návrhu chybějí jakékoliv postihy, které by připravovaný zákaz bití vynucovaly: „Není tam žádná nová sankce, nic takového. Myslet si, že takováhle věta v uvozovkách nám zvýší ochranu našich dětí, tak to by bylo hodně naivní.“

Podle odborníků však nejde o sankce, ale o to, aby si kvůli zákazu rodič uvědomil, že facky nejsou správnou cestou. „Dvě třetiny týrání dětí začínají pouhou fackou, protože násilí má tendenci se stupňovat,“ řekla pro CNN Prima NEWS ředitelka centra Locika Petra Wünschová.

„Každé násilí je násilí a plodí další násilí jako virus, který nasáváme,“ uvedla Barbora Urbanová, poslankyně a členka sněmovního podvýboru pro problematiku domácího a sexuálního násilí za STAN.

Důležitá je osvěta, říká psycholog

Podle Urbanové není neexistence sankcí rozhodující a svou váhu má i pouhý deklaratorní zákaz. „To znamená ‚společnost se shoduje‘. Jenom pro zajímavost, my už tam (v českém právním řádu, pozn. red.) nějaká deklaratorní ustanovení máme. Moje oblíbené je, že manželé jsou si vždycky věrni. Nevšimla jsem si, že by policie naháněla všechny nevěrníky v této zemi,“ dodala Urbanová.

Podle dětských psychologů je důležitá hlavně osvěta a debata, která již proběhla v některých jiných státech. „Já jsem přesvědčený, že určitá kampaň, která je v těch státech už vedená dlouhou dobu, tak způsobila, že to procento (lidí podporujících fyzické trestání, pozn. red.) je tam výrazně menší,“ popsal dětský psycholog Václav Mertin. Novelu zákona mají stále na stole poslanci a čeká ji třetí čtení.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Konec zohyzděných obličejů? Ministerstvo chce, aby botox píchali zdravotníci, ne kosmetičky

Tagy: