Město, které chce být ve všem nej. Dovolená v Dubaji je jako výlet do budoucnosti

Nejvyšší budova světa, nejdelší metro, které neřídí člověk, nejluxusnější hotel, největší nákupní centrum i uměle postavené ostrovy. Dovolená v Dubaji, která chce být ve všem „nej“, je jako výlet do budoucnosti. V říjnu tam začala turistická sezóna, město navíc hostí světoznámou výstavu Expo. Zájem o oblíbenou dovolenkovou destinaci mezi Čechy roste.

Dubaj, která se nachází na pobřeží Perského zálivu, je hlavním městem stejnojmenného emirátu ve Spojených arabských emirátech a zároveň nejlidnatějším městem v zemi. A to není zdaleka jediné „nej“ této oblíbené turistické destinace.

Mezi nejznámější rekordy Dubaje patří nejvyšší budova světa Burdž Chalífa, která je vysoká 828 metrů, nebo nejluxusnější hotel světa Burdž Al Arab ve tvaru plachetnice, který má sedm hvězdiček. Dubaj má také největší obchodní centrum Dubai Mall, ve kterém je přes 1200 obchodů, zimní stadion nebo akvárium se žraloky i potápěči. Vedle něj se navíc nachází největší fontána světa. V říjnu se na ostrově Bluewaters Island otevřelo také největší ruské kolo na světě s názvem Ain Dubai, které má 210 metrů.

Obyvatelé města nenechají nic náhodě, a tak v současné době staví budoucí nejvyšší budovu světa The Tower, která bude měřit přes 900 metrů. Dubaj má ale například i nejdelší vlakový systém na světě, který neřídí člověk, nejvýše položený výtah nebo největší cukrárnu na světě. Prohlídku města turisté navíc mohou absolvovat v balónu, helikoptéře nebo v malém letadle.

Krytá sjezdovka nebo muzeum budoucnosti

Mezi další kuriozity Dubaje patří 500 metrů dlouhá krytá sjezdovka pro lyžaře Ski Dubai nebo čtyři umělé poloostrovy, z nichž tři mají tvar palmy zvané Palm Islands (nejzápadnější z nich se nazývá Palm Jebel Ali, prostřední Palm Jumeira, východní je Palm Deira) a jedno souostroví oválného tvaru zvané Svět (The World), protože svými ostrovy vytváří mapu světa.

Mezi další oblíbené atrakce pro turisty patří poušť, která je hned za hranicemi města. Lidé tam mohou jezdit přes duny na čtyřkolkách nebo moderními jeepy.

A typické pro město bude i Muzeum budoucnosti (Museum Of The Future), které by se mělo otevřít ještě letos. Není však jasné kdy, protože dostavba se kvůli pandemii koronaviru protáhla. Část muzea je skrytá pod zemí, vidět je 77 metrů vysoký prstenec. Budova by měla sloužit pro konání výstav zaměřených na různé inovace.

Novinkou, která návštěvníky láká od letošního dubna, je i vyhlídka The View at the Palm. Lidé se z 52. patra, z výšky 240 metrů, mohou podívat na uměle vytvořený ostrov Palm Džumajra ve tvaru palmy.

Na začátku 21. století se v Dubaji také rozvinula dopravní síť. Město se pyšní moderními silnicemi a dálnicemi, automatizovanou sítí metra a dvěma letišti. Hlavní silniční tepnou celého města je osmi až dvanáctiproudá Sheikh Zayed Road, která vede celými Spojenými arabskými emiráty. Navíc je v Dubaji levný benzin a na silnicích se pohybují moderní auta nejluxusnějších značek.

Dubaj také zaručuje bezpečí, je totiž pokryta kamerovým systémem. Ve městě se v podstatě nekrade a všichni dodržují i koronavirová opatření, jako je nošení roušek. Obyvatelé tvrdí, že se nebojí nechat například odemčený byt nebo auto.

Homosexualita je v Dubaji trestným činem a na nákup alkoholu mají lidé takzvané alkoholové licence. Množství alkoholu, které si místní mohou koupit, je tedy závislé na tom, kolik vydělávají. Na hosty hotelů se ale omezení nevztahují.

Přes léto v Dubaji teploty dosahují až 50 °C, během zimních měsíců je tam většinou 30 až 35 °C. Obyvatelé Dubaje proto využívají ve velkém klimatizace. V některých hotelích je vzduch ochlazený až na 17 °C a klimatizované jsou dokonce i některé autobusové zastávky. Teplé je tam i moře, které se v létě vyhřeje až na 35 °C.

Jedna z nejproočkovanějších zemí světa

A mezi rekordmany Dubaj patří i pokud jde o pandemii koronaviru. Spojené arabské emiráty se totiž řadí k nejproočkovanějším zemím na světě. Podle informací tamního ministerstva zdravotnictví je v současné době plně naočkováno téměř 88 procent dospělé populace.

Podle zástupkyně ředitele jedné z největších cestovních kanceláří v SAE Royal Gulf Tatjany Lahmarové lidé berou vakcinaci jako samozřejmost. Většina obyvatel dostala už i třetí dávku a někteří čekají dokonce na čtvrtou dávku vakcíny proti COVID-19. Nejčastěji se lidé očkují čínskou vakcínou Sinopharm nebo Pfizerem. Očkování má platnost půl roku, pak je nutné vakcinaci opakovat. Bez přeočkování jsou lidé podle Lahmarové považováni za neočkované.

I přesto musí mít lidé zakrytá ústa a nos nejen uvnitř budov, ale i venku na ulici. Stačí však chirurgické roušky, respirátory dubajská pravidla nevyžadují. Správně nasazené roušky přísně kontroluje tamní security, a to jak například v obchodních centrech, tak i na ulici nebo v resortech. Pokud opatření lidé nedodržují, hrozí jim pokuta v přepočtu až 18 tisíc korun. Jaká další opatření v zemi platí se dočtete zde.

Oblíbená dovolenková destinace

Sezona ve Spojených arabských emirátech trvá od října do května. V současné době v Dubaji navíc probíhá i světoznámá výstava Expo, která bude otevřená až do konce března. Zvýšený zájem o tuto destinaci tak CNN Prima NEWS potvrdil nejen generální manažer hotelu Rixos The Palm Murat Zorlu, ale například i mluvčí cestovní agentury Invia Andrea Řezníčková. „Na podzim jsou v zemi teploty pro Čechy už snesitelnější. Kromě toho, že se chtějí ohřát a prodloužit si léto, se tam dost lidí také chystá navštívit Expo. Zájem o Dubaj se nám tak zvyšuje,“ uvedla Řezníčková.

Češi podle ní létají do Emirátů nejčastěji do pětihvězdičkového hotelu s all incusive na osm dní. „70 procent našich klientů si vybírá Dubaj. Následuje Ras al-Khaimah, Ajman a Fujairah,“ vyjmenovala mluvčí cestovní agentur s tím, že mnoho hotelových kapacit v Dubaji je okolo začátku Expa plných. Zvyšuje se tak poptávka i o byznys hotely ve městě. „Disponujeme ale širokou nabídkou a klientům zájezd do Dubaje zprostředkujeme,“ dodala.

Klienti podle ní nakupují také zájezdy do SAE už tradičně i na Vánoce nebo silvestra. „Emiráty bývají v tomto období u našich klientů po Egyptu nejnavštěvovanější destinací,“ podotkla Řezníčková.