Krásný pohled na kanadské Toronto Zdroj: Profimedia.cz
Částečné zatmění Slunce v Rusku Zdroj: Profimedia.cz
Pohled na ranní New York Zdroj: Profimedia.cz
Zatmění Slunce nad budovou Kapitolu ve Washingtonu Zdroj: Profimedia.cz
Krásné zatmění Slunce si užili Newyorčané. Zdroj: Profimedia.cz
Zatmění Slunce nad kanadskou Ottawou Zdroj: Profimedia.cz
Takovýto pohled se naskytl lidem v Londýně Zdroj: Profimedia.cz
Fotografie pořízená v USA Zdroj: Profimedia.cz
Takovýto pohled se naskytl lidem v Londýně Zdroj: Profimedia.cz
Částečné zatmění Slunce v Bruselu Zdroj: Profimedia.cz
Fotografie z amerického státu Delaware Zdroj: NASA
Ve čtvrtek proběhlo částečné zatmění Slunce. Jednalo se o nejvýše položené sluneční zatmění viditelné z území Česka a Slovenska do roku 2179. Nejzajímavější podívanou ale měli v Kanadě či Grónsku.
Zatmění Slunce nastane, když se Měsíc v novu ocitne na přímce mezi Sluncem a Zemí a při pohledu ze Země zakryje sluneční disk nebo jeho část. Pokud Měsíc zakryje celé Slunce, jde o úplné zatmění. Pokud je Měsíc v době zatmění na své výstředné dráze dále od Země, je úhlově menší a Slunce nezakryje po celé ploše. Pak jde o takzvané prstencové zatmění Slunce.
Obě zatmění jsou pozorovatelná jen v úzkém pásu na Zemi, kudy se rychle pohybuje měsíční stín. Na velké ploše mimo pás je zatmění možné spatřit jako částečné a zakrytí Slunce se zvětšuje podle toho, jak blízko se území nachází od pásu úplného nebo prstencového zatmění. Pás prstencového zatmění se tentokrát táhl od Kanady přes Grónsko až do části severovýchodní Sibiře, vidět bylo i ze Severního pólu. Částečné zatmění spatřili lidé z velké části Evropy, Severní Ameriky, severozápadní části Atlantiku a severní poloviny Asie.