Kalifornská organizace Perplexity AI vyvinula vyhledávací nástroj zkřížený s chatbotem poháněným umělou inteligencí. Přestože má firma pouhých 38 zaměstnanců, už se o ní mluví jako o konkurenci Googlu. Start-up byl oceněný na 520 milionů dolarů (11,7 miliard korun), píše Reuters.
S nástroji umělé inteligence se v minulém a předminulém roce roztrhl pytel. Není proto divu, že nástroj Perplexity AI byl dlouhou dobu ve stínu dalších chatbotů a příbuzných robotických vychytávek. Čas ale ukázal, že jde o službu, která má ambice postavit se vedle těch nejlepších.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Tajemný projekt Q*: Umělá inteligence může ohrozit lidstvo. Šlo o důvod změn v OpenAI?
Uživatelé Perplexity AI ho nejčastěji přirovnávají k nejznámějšímu chatbotovi ChatGPT, za kterým stojí společnost OpenAI. K tomuto nástroji má skutečně blízko. Na rozdíl od ChatGPT má ale jedno výrazné pozitivum.
Tajemný projekt Q*: Umělá inteligence může ohrozit lidstvo. Šlo o důvod změn v OpenAI?
Několik výzkumných pracovníků americké společnosti OpenAI před odvoláním šéfa podniku Sama Altmana správní radu v dopise varovalo před přelomovým objevem v oblasti umělé inteligence (AI), který by podle nich mohl ohrozit lidstvo. S odvoláním na dva informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Dopis a objev podle nich byly klíčovými momenty před tím, než správní rada Altmana minulý týden v pátek překvapivě odvolala, jen aby se po několik dnech vrátil. Autoři dopisu na žádost o komentář nereagovali.
Když člověk položí službě Perplexity AI otázku – obzvláště nějakou kontroverznější – nástroj mu odpoví sám, ale zároveň mu vypíše mediální a další internetové zdroje, ze kterých čerpal. Uživatel si tak může ověřit, jestli chatbot mluví pravdu. Samotná odpověď služby ale většinou zadavateli postačí a navazující odkazy tak Perplexity AI předkládá spíše k podpoře důvěryhodnosti.
Nejde tedy o klasického chatbota, nýbrž o křížence s internetovým vyhledávačem. A právě proto se o Perplexity mluví jako o konkurenci Googlu.
To je pro vyhledávacího giganta, který zaujímá 90 procent trhu, vlastně dost děsivá zpráva. Perplexity AI má totiž pouhých 38 zaměstnanců a začala fungovat na přelomu let 2022 a 2023. V prosinci ji využilo 45 milionů lidí.
Dynamický rok 2023 v byznysu: Kolapsy bank, hrátky s umělou inteligencí a Muskův X
Na začátku roku 2023 to vypadalo na pořádnou ekonomickou katastrofu, když začaly krachovat banky v USA i Evropě. Svět ale nakonec nebezpečnou zatáčku projel. I tak nebyla nouze o dynamický vývoj na poli byznysu. Ve středu dění byla umělá inteligence, ale i miliardář Elon Musk.
Raketový start
Naposledy se firmě od sponzorů podařilo vybrat 73,6 milionu dolarů (1,6 miliardy korun) a je nyní na neveřejném trhu oceněná na 520 milionů dolarů (téměř 12 miliard korun). Informovala o tom agentura Reuters.
Mezi investory Perplexity patří další vlivní hráči na poli umělé inteligence. Například NVIDIA, která díky rozvoji AI za rok na burze vyrostla o neuvěřitelných 230 procent. Kromě toho financuje vyhledávacího chatbota i Jeff Bezos, jehož Amazon se o umělou inteligenci také velmi zajímá.
Po nástroji pokukuje i Microsoft, který má vlastní umělou inteligenci implementovanou do prohlížeče Bing. Jenže společnosti ani tento krok nepomohl k přetažení většího počtu zákazníků od Googlu.
Vyzkoušet Perplexity AI si může každý. V základní verzi je služba dostupná zdarma, a to dokonce bez nutnosti registrace, což je oproti konkurenci odvážná výhoda. Nástroj obstojně zvládá i češtinu.