reklama

Hadamczik o Markovi: Volal mi 14 dní před smrtí, byl na dně a chtěl z Ruska pryč

Alois Hadamczik dobře znal i Karla Rachůnka s Josefem Vašíčkem, ale z obětí tragické havárie letadla s hokejovým týmem Jaroslavle měl nejblíže k Janu Markovi. Skromný sympaťák z Jindřichova Hradce trenérovi říkal, že chce z Ruska po dlouhých letech pryč kvůli strachu z létání, ale hlavně protože se mu v Čechách narodilo dítě.

reklama

„Zrovna jsem byl v Turecku a nechtěl jsem tomu věřit,“ odpověděl Alois Hadamczik na otázku CNN Prima NEWS, kde ho 7. září 2011 zastihla zdrcující informace o pádu letadla s hokejisty Jaroslavle. „Tato událost mě zasáhla strašně moc. Zaprvé jsem byl pořád u reprezentace a ty kluky už jsem nemohl dál použít. Bylo pak ohromně těžké chodit po všech pohřbech, nerad na to vzpomínám. Byli to především výborní lidé, pak také vynikající hokejisté,“ uvedl dále 69letý kouč.

Připomínku tragédie a zejména zemřelého Jana Marka, Karla Rachůnka, Josefa Vašíčka i Slováka Pavola Demitry má Hadamczik neustále na očích: „Jakmile vejdu do naší haly v Kravařích, visí tam čtyři fotky – kromě českých kluků i Pavol Demitra. Když se na ně podívám, říkám, ať jim je země lehká.“

Až moc hodnej kluk

Hadamczik znal díky působení u reprezentace všechny tři české hráče. „Ale nejvíce Honzu Marka. Přišel k nám do Třince z Jindřichova Hradce už v 17 letech. Měl jsem ho pak i ve Spartě a národním týmu. Byl to kluk, který byl ohromně kreativní, exceloval ve změně směru a nahrávce. Když vyhrál bodování v ruské lize, svědčí to o jeho kvalitách. Je to hrozná škoda, byl to až moc hodnej kluk.“

Do Jaroslavle přišel Marek těsně před začátkem sezony. Jelikož neštěstí potkalo Lokomotiv na začátku cesty do Minsku, kde měl sehrát premiérový zápas ročníku 2010/2011, nepřipsal si český útočník v novém dresu jediný start. V KHL byl ale za předchozí léta uznávaným hráčem, největší stopu zanechal v Metallurgu Magnitogorsk.

„Volal mi už dřív, když měl odejít z Ruska do Los Angeles,“ zavzpomínal Hadamczik. „A těsně před smrtí – zhruba 14 dní – se ozval, že se mu narodilo další dítě a v Rusku už nechce být, táhlo ho to domů. Já mu odpověděl: ‚Stejně mě neposlechneš, to je těžký.‘ Potkalo ho něco, co se nedalo předvídat, ale opravdu můžu říct, že jsem s ním vedl hodinový rozhovor, ze kterého bylo patrné, že je psychicky na dně a chce domů.“

Alois Hadamczik promluvil o tragické události i v pořadu 360°:

V současnosti Hadamczik kontakt s rodinami zesnulých hokejistů neudržuje. Přesto si myslí, že by na ně byli sportovci pyšní. „Byli by pyšní na to, jak se s celou situací popasovaly. Nic jiného ani nezbývá. Zbývá jenom být silný a starat se o děti. Musím říct, že určitě by nechtěli, aby se jejich blízcí trápili a seděli doma. Život jde dál a nejde vrátit,“ uzavřel bývalý trenér českého národního týmu.

Tagy:
pád letadla hokej sport Karel Rachůnek Jan Marek Alois Hadamczik Lokomotiv Jaroslavl Josef Vašíček Pavol Demitra

Hlavní zprávy

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert
Koronavirus

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

Obušky, pepřáky, zaklekávání. Policisté v Austrálii drsně trestají porušování lockdownu

Austrálie se potýká s třetí vlnou pandemie koronaviru. Denně nyní přibývá kolem 1 600 nových případů. Země nařídila tvrdý lockdown a policie striktně vyžaduje dodržování opatření. Leckdy velmi brutálním způsobem. Na sociálních sítích se šíří mnoho videí, na kterých policisté srážejí lidi k zemi, zaklekávají je nebo je drží pod krkem.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama