Podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Jana Hrnčíře z SPD na odklon od uhlí nejsme zdaleka připraveni, zvednou se náklady na energie a vláda nemá žádné řešení. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Poslanec Michael Kohajda (za KDU-ČSL) ale oponoval, že existují příspěvky na bydlení, které zátěž pro občany sníží, a navíc by prý ceny energií měly i nadále klesat.
Hrnčíř se domnívá, že není vhodná doba pro přenesení nákladů na obnovitelné zdroje na domácnosti, jako tomu bylo před energetickou krizí. Ceny energií prý máme stále vysoké a i způsob, jakým je vláda zastropovala, vyhovuje výrobcům a distributorům, nikoliv domácnostem.
ČTĚTE TAKÉ: Tankujte plnou, radí ekonom. Zhodnotil vliv miliardových platů fotbalistů v Arábii na ceny
„Ceny elektřiny jsou dneska dva až dva a půl násobně větší, než byly před rokem a půl či dvěma lety, když se náklady na obnovitelné zdroje platily,“ upozornil. Kvůli závazkům vyplývajícím z Green Dealu podle jeho slov navíc cena půjde za dva roky nahoru kvůli emisním povolenkám. „Ty budou mít vliv i na to, že se poté nevyplatí provozovat ani naše uhelné elektrárny, z nichž vyrábíme 40 % energie. Na to prostě nejsme připraveni, nejsme schopni toho dosáhnout a vláda nemá žádný řešení,“ varoval.
Zaspali jsme a jen tlacháme. Termíny k rozvoji jaderné energetiky jsou hrozné, míní experti
Ohledně rozvoje jaderné energetiky se v Česku reálně nic neděje. Termíny na další budování jádra nejsou zoufalé, ale přímo příšerné, uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS bývalý předseda představenstva Pražské plynárenské Pavel Janeček. Bývalý vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl míní, že se u nás ohledně energetiky pouze „tlachá“ a zapomíná pracovat, v důsledku čehož nás předbíhají ostatní země. Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Petra Třešňáka (Piráti) Česká republika zaspala také v instalaci obnovitelných zdrojů.
Podle Kohajdy jsou tato tvrzení absurdní: „On říká, že náklady nemají platit ti lidé, kteří aktuálně energie spotřebovávají. Má si na to snad půjčit stát a potom to budou splácet jejich děti a vnuci?“ tázal se. „Kdyby stát přispíval polovinu, což je stále v jednání, tak by u domácnosti, které netopí elektřinou, tyto náklady dosahovaly zhruba 750 korun ročně. V případě, že by to pro někoho bylo zásadní, budou fungovat příspěvky na bydlení,“ ujistil.
„A co se týká vývoje cen energií, ze všech stran slyšíme, že budou klesat i nadále, samozřejmě se nedostanou na úroveň před energetickou krizí, ale půjdou dolů a vidíme to už nyní,“ dodal Kohajda.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Energie výrazně zlevní. Ekonom Kovanda předpověděl, kdy Češi opustí „černé lesy“