Experti: Zeman s Ovčáčkem si rádi z lidí utahují. O prezidentově zdraví máme vědět

S Milošem Zemanem pojí Jiřího Ovčáčka dodnes velmi přátelský vztah.

Komentátoři o Miloši Zemanovi

Společností nyní rezonuje zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana. Podle politologů Jiřího Peheho a Lukáše Jelínka a redaktorky webu CNN Prima NEWS Barbory Zykmundové by občané i politici měli být o zdraví hlavy státu informováni. Pražský hrad evidentně dle jejich názoru nechce připustit možnost, že by Zeman nebyl takovým hybatelem politického dění jako v minulosti.

Mnoho lidí si klade otázku, zda je ve veřejném zájmu vědět o zdraví hlavy státu. „Není to vůbec tak, že by Miloši Zemanovi někdo přál něco špatného, ale jeho zdraví evidentně v pořádku není a bylo by i vůči jeho voličům fér to přiznat. Nevím, proč to Hrad dělá, ale jsme zvyklí, že si jede svoji linku a tají stav Miloše Zemana,“ uvedla Zykmundová.

Tajnosti nahrávají spekulacím

„Několikrát jsem zažila, že když měl mít prezident tiskovou konferenci nebo se konala nějaká akce, novináři museli nejprve odejít ze sálu, vypnout kamery a ochranka Miloše Zemana přivedla, posadila a teprve poté se mohli všichni vrátit. Miloš Zeman zkrátka není nejmladší, je přirozené, že ve stáří je zdraví podlomené, a nechápu, proč to tají. Možná právě proto vznikají různé fámy a spekulace. Politici říkají, že mentálně je určitě v pořádku, což je asi nejdůležitější zpráva. Bylo by ale lepší, kdyby to komunikovali lékaři, co přesně se s prezidentem děje,“ doplnila Zykmundová.

Jelínek se též domnívá, že tajení Zemanova zdravotního stavu spekulacím nahrává, nicméně Pražskému hradu to je nejspíš jedno. „Jak prezidentův mluvčí, tak i sám prezident si tímto způsobem rád z občanů a novinářů utahují tím, že se informace nezveřejňují nebo se místo informací vysílají na Twitter žalmy nebo modlitby. Myslím, že jedním z důvodů, proč se kolem zdravotního stavu prezidenta dělá tajemno, je jeho role při povolebním vyjednávání. Hrad nechce připustit představu, že by nebyl prezident Zeman takovým hybatelem politického dění. Nejspíš mají pocit, že by se snížila role nebo význam hlavy státu,“ řekl Jelínek.

Maraton předvolebních debat

V pátek začínají volby a až třetina voličů se rozhoduje teprve v posledních dvou týdnech před volbami. „Asi nejlépe finišovala koalice Spolu, které rostly preference nejvíce ze všech politických subjektů, ale bylo to v jednotkách procent, takže se nedá mluvit o nějakém zásadním finiši,“ míní Pehe.

V poslední době můžeme mluvit o maratonu předvolebních debat v různých médiích. Více se akcentovala témata, která od prvopočátku zásadní být neměla. Často se také objevovaly osobní urážky. „Téma migrace, které otevřel Andrej Babiš, si vybral proto, že z něj udělá téma voleb, a povedlo se mu to. Hnutí ANO toto dokáže. Možná se snažil zakrýt i téma covidu, aby si lidé nevzpomněli na zmatek, který vláda předváděla. Bylo to hodně o emocích. Nevím, jestli si volič z debat mohl vybrat stranu, kterou chce volit, protože nabízí ten a ten program. Bylo to hodně o osobních útocích,“ řekla Zykmundová.

Ještě na jaře to vypadalo, že koalice Pirátů a STAN má našlápnuto k volebnímu vítězství. Podle Peheho Piráti v březnu nebo dubnu špatně vyhodnotili další politickou strategii a začali mít pocit, že volby zřejmě vyhrají. „Piráti se snažili být stranou pro všechny a tak trochu v politickém spektru začali hrát roli, která jim ne úplně sluší. Z jejich kampaně zmizel radikálnější a jasnější náboj, který oslovoval mladou generaci,“ vysvětlil Pehe s tím, že chybou bylo také malé zastoupení žen.

„Babišovo vydírání“

Andrej Babiš v únoru řekl, že pokud se nedostane do vlády a nebude mít možnost určovat kurz, kterým se Česká republika vydá, odejde z politiky. „Vzhledem k tomu, že hnutí ANO se prakticky rovná Andrej Babiš, poselství politika, který řekne, že vás nechá ve štychu, je zásadní nepochopení role politika. Má za úkol reprezentovat zájmy voličů a program. U Andreje Babiše jsme na toto celkem zvyklí, asi to nikoho nepřekvapilo, dokonce ani jeho voliče. Myslím, že svým způsobem je to určitý druh vydírání,“ sdělil Jelínek.

V závěru středeční předvolební debaty na České televizi šéf ČSSD Jan Hamáček řekl, že kdyby dlouhodobý předseda KDU-ČSL Josef Lux, který zemřel před více než 20 lety, byl naživu, volil by v nynější situaci sociální demokracii. Chtěl tak apelovat na voliče KDU-ČSL, aby nedávali svůj hlas koalici Spolu. „Každopádně to bylo jedno z nejbizardnějších politických představení, které jsem za dlouhou dobu viděl. Vyzvat voliče úplně jiné strany k tomu, aby volili sociální demokracii, svědčí o určité míře zoufalství. Nedokážu si představit, že právě s tímto poselstvím by se sociální demokracie mohla do Sněmovny dostat. Pokud se dostane, zůstane kaňka,“ sdělil Pehe.

Tagy: