Politici začínají spekulovat a odhadovat, jaký je skutečný zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana. Jeho předchůdce v prezidentské funkci Václav Klaus naznačil, že Zeman má problémy s játry. Exministryně pro lidská práva a národnostní menšiny a psychiatrička Džamila Stehlíková uvedla, že prezident se do nemocnice dostal kvůli „metabolickému rozvratu v rámci alkoholické jaterní cirhózy“. Zeman je ale podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka v pořádku, v pátek se chystá k volbám a Stehlíkovou kvůli jejím vyjádřením zažaluje.
Spekulace ohledně zhoršujícího se zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana se ve veřejném prostoru vyrojily v úterý večer. Někdo dokonce hovořil o tom, že hlava státu zemřela. „Jsou to nesmysly, pan prezident je v Lánech a národ ho uvidí v pátek, jak jde k volbám,“ napsal Frekvenci 1 hradní kancléř Vratislav Mynář.
Bývalý prezident Václav Klaus ale naznačil, že Zemana trápí problémy s játry, přesto si zachoval schopnost zdravého politického úsudku. Podle Klause, který Zemana při hospitalizaci v ÚVN v září navštívil, „není prezidentovi do skoku“.
„Každé mále dítě ví, že má určitě vážné zdravotní problémy, které souvisí s jeho stylem života, s tou skleničkou na straně jedné a s tou cigaretkou na straně druhé,“ řekl Klaus radiu Impuls. Zároveň v souvislosti s blížícím se povolebním vyjednávání a se jmenováním nové vlády vyjádřil názor, že při svém „jaterním problému“ má Zeman stále schopnost zdravého racionálního úsudku.
Náběh na delirium tremens?
Do prognózy se na svém blogu pustila také bývalá ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny psychiatrička Džamila Stehlíková. Připomněla, že Zeman byl od 14. září do 22. září hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici.
„Pro objasnění uplynulých týdnů je třeba několik odborných lékařských termínů: podle anamnézy (z osobních kontaktů s panem prezidentem staršího data a nedávných informací od kolegů) lze předpokládat, že důvodem hospitalizace byl metabolický rozvrat v rámci alkoholické jaterní cirhózy. Infuzní léčba ve vojenské nemocnici zažehnala metabolický rozvrat, ale abstinence od alkoholu v průběhu osmidenní hospitalizace vedla k náběhu na delirium tremens. Dobu pobytu prezidenta v nemocnici mohla prodloužit mj. právě léčba počínajícího deliria,“ napsala Stehlíková.
Nutno podotknout, že delirium tremens je život ohrožující stav, který vzniká u alkoholiků při náhlém přerušení užívání alkoholu. Ani sebelepší léčba alkoholového deliria podle Stehlíkové často nedokáže předejít jeho záludné komplikaci, a to alkoholovému amnestickému syndromu – tzv. Korsakovově psychóze. „Pacient často nahrazuje výpadky paměti náhodnými smyšlenkami. Narušuje se vštípivost a uchovávání nových paměťových stop, pacient si například často nepamatuje ani to, co měl k snídání, je dezorientován v čase,“ uvedla bývalá ministryně.
Volby 2021 v jasných otázkách a odpovědích
Zajímají vás konkrétní body z programů politických stran, ale nechcete se probírat stovkami stránek? Redakce CNN Prima NEWS vybrala hlavní témata za vás.
- Nový předmět ve školách?
- Privatizujete zdravotnictví?
- Zrušíte EET?
- Zavedete daňové prázdniny?
- Známky, nebo slovní hodnocení?
- Zavedete nové daně?
- Jak na důchodovou reformu?
Programy stručně
Abstinenci nelze nařídit
Léčba zahrnuje striktní abstinenci od alkoholu, čehož prezident Zeman není podle Stehlíkové schopen a nikdo mu to nemůže nařídit. „Odmítá znovu nastoupit do nemocnice dle rady svého lékaře. Světově uznávaný odborník na léčbu závislosti na alkoholu, zakladatel první záchytné stanice docent Jaroslav Skála kolegům vyprávěl, že nedokázal pomoct prezidentu Klementu Gottwaldovi ze stejných důvodů,“ uvedla. Někdejší československý prezident se prý na Hradě utápěl v alkoholu, ale odmítal samotný fakt svého onemocnění a neuznával žádné autority.
Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka je Stehlíková příkladem člověka, který „bez jakékoliv znalosti skutečného zdravotního stavu prezidenta republiky a přístupu k jeho zdravotní dokumentaci vydává autoritativní veřejná lékařská stanoviska, která přitom nemají žádný základ ve skutečnosti“.
Zeman reaguje žalobou a stížností
Ovčáček podotkl, že Stehlíková, která má atestaci z psychiatrie, svůj názor formulovala na základě informací z médií a drbů. „Vystupování paní Stehlíkové je typickou ukázkou zneužívání lékařské autority k politickým cílům. Prezident republiky se proto prostřednictvím svého právního zástupce obrátí nejen s žalobou na příslušný soud, ale formou stížnosti osloví též Českou lékařskou komoru,“ napsal na stránkách Hradu.
Dodal, že autoři a šiřitelé spekulací a dezinformací jsou „vedeni politickým aktivismem, snahou o vlastní zviditelnění a často také nenávistí k prezidentu republiky“.
Podle Jiřího Ovčáčka Zeman pracuje v Lánech, v pátek se chystá volit a připravuje se na povolební vyjednávání. Premiér Andrej Babiš zdůraznil: „Není v pořádku, když se stále zpochybňuje schopnost pana prezidenta vykonávat úřad.“ Před volbami do Poslanecké sněmovny, které se konají v pátek a sobotu, se premiér s prezidentem už nesetkají.
Zemana navštívil ředitel ÚVN
Ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral navštívil Zemana již v pondělí kvůli poskytování zdravotní péče. „Šlo o předem plánovanou návštěvu,“ upřesnila ve svém prohlášení nemocnice. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke ve středu uvedla, že Zavoral za Zemanem přijel v souvislosti s poskytováním zdravotní péče na předem dohodnutou návštěvu. Zinke dodala, že nemocnice podle zákona nebude informovat o skutečnostech souvisejících s péčí o pacienta.
Zeman strávil v září v ÚVN osm nocí. Pražský hrad zprvu důvody hospitalizace nekomentoval, později označil prezidentův pobyt v nemocnici za rekondiční. Mluvčí Hradu sdělil, že lékaři prezidenta v prvních dnech podrobili několika vyšetřením, že nenalezli život ohrožující problémy a že zjistili, že trpí mírným vyčerpáním a dehydratací. Proto dostával infuze. Bezprostředně po propuštění pokračoval Zeman ve svém pracovním programu v Lánech.