reklama

Hamáček: Žáci by se měli testovat dvakrát týdně. Ti starší by to mohli zvládnout sami

Šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) na tiskové konferenci představil, jak by mohl vypadat postupný návrat dětí do škol. Ideální by podle něj bylo zkopírovat rakouský model, kdy budou děti testovány dvakrát týdně. U starších ročníků si umí představit, že by si testy dělali žáci sami.

reklama

„Pokusíme se inspirovat rakouským modelem, kde testování probíhá pomocí antigenních testů. U starších ročníků bychom preferovali vlastní testování. Měly by to být neinvazivní testy, kde je odběr vzorků jednoduchý,“ řekl Hamáček na tiskové konferenci.

Největší problém bude podle něj v dodávkách. Vláda se proto pokusí připojit k rakouským dodávkám antigenních testů. „Spotřeba bude ve stovkách tisíc týdně. Naší ambicí je, abychom kompletní materiál předložili do pondělí, aby jej vláda schválila a my měli 14 dní na pilotní projekty, kde si proces můžeme otestovat v praxi. 1. března návrat maturantů,“ řekl.

Zároveň upozornil, že případné neprodloužení nouzového stavu může tento plán zkomplikovat. Tvrdí, že bez nouzového stavu nebude možné zajistit dostatek testů pro žáky a studenty.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Jan Hamáček

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství

  • Aktualizováno

Vláda požádá Sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností tzv. pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února, sdělil ve středu večer vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii koronaviru platil do konce března. Části opozice ale záměr požádat o prodloužení nouzového stavu nelíbí. Dala by přednost tomu, aby vláda vyhlásila nouzový stav nový.

Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Česko si chce rychle „půjčit“ vakcínu proti covidu od ostatních států Evropské unie
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama