Pokud vláda neprosadí prodloužení nouzového stavu, může dojít na vyhlášení zcela nového. Pro CNN Prima NEWS to potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Nouzový stav by tak vláda mohla znovu vyhlásit v první minutě dne po jeho ukončení. Aktuálně platí do 14. února.
Hamáček pro CNN Prima NEWS uvedl, že pokud nedojde k prodloužení nouzového stavu, mohla by vláda hned následující den po jeho skončení vyhlásit nový. „Otázka je, zda by to v této situaci nefungovalo jako poslední záchranná brzda před nějakou katastrofou,“ řekl ministr vnitra.
Všichni toho máme plné zuby. Bojkoty ale nic nevyřeší, říká Šmarda o koronakrizi
Situace není dobrá, očkování proti covidu nejde podle plánu, a je tak namístě prodloužit nouzový stav, myslí si místopředseda ČSSD a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Ke zvládnutí krize je ale potřeba lépe komunikovat, vláda by tak měla dát větší prostor opozici, která by jí naopak zase neměla házet klacky pod nohy. Řekl to v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Sám sice dodal, že podle ústavních právníků by se jednalo o obcházení Ústavy, ale i to považuje za lepší variantu. „Když se řítíte do zdi, tak vyzkoušíte všechno, abyste do té zdi nenarazili. Pořád lepší čelit následkům, než umřít,“ dodal Hamáček.
Ministryně financí a vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) je k tomuto návrhu dle svých slov „zdrženlivá“. Velmi bych se bála, pokud by to mělo znamenat obejití Ústavy,“ řekla Schillerová. Na druhou stranu je podle ní potřeba, aby si ministerstvo vnitra, zdravotnictví a ústřední krizový štáb „zanalyzovaly kompetence“. Vláda se podle vicepremiérky pokusí nejprve prosadit prodloužení současného nouzového stavu.
Dosud nouzový stav prodlužovala vláda hnutí ANO a ČSSD s pomocí poslanců KSČM. Těm ovšem vadí, že kabinet Andreje Babiše (ANO) nepřistoupil na jejich podmínky ohledně znovuotevření škol pro žáky některých tříd. Komunisté tak oznámili, že tentokrát vládě nepomohou. Babiš tak nyní musí jednat se zástupci opozice.
Pokud by v Česku neplatil nouzový stav, tak by se zrušila celá řada protikoronavirových opatření. Už by se nemohl omezovat volný pohyb lidí ani podnikatelská činnost. Konec nouzového stavu znamená i znovuotevření obchodů a restaurací. Restart ekonomiky by ale mohl být vykoupen kolapsem zdravotnictví.