
Senátoři se neshodnou na koncesionářských poplatcích
Česká televize opustila své původní záměry a nefunguje tak, jak by měla, řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS senátor a bývalý předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Zároveň prozradil, že bude hlasovat proti zvýšení koncesionářských poplatků. Pro se naopak vyjádří jeho kolegyně z horní komory Parlamentu Hana Kordová Marvanová (nestr. za Spolu).
Čunek dopředu avizoval, že nebude v Senátu podporovat navýšení poplatků za veřejnoprávní rozhlas a televizi, o kterém se má příští týden hlasovat. „Jsem přesvědčen, že se Česká televize rozvětvila tam, kde ji nevidím. Veřejnou službu vnímám jako objektivní zpravodajství, kterým se vyrovnává deficit ze soukromých médií,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lidovecký senátor.
ČTĚTE TAKÉ: Ostrá hádka o Ukrajině: Co si to dovolujete, ptal se Fiala z SPD. Výborný si ťukal na čelo
Někdejší předseda KDU-ČSL dodal, že si službu veřejnoprávního média představuje například v poskytování vzdělávacích pořadů, které komerční média nemají, protože by na nich nevydělaly.
„A to si myslím, že Česká televize opustila a pouští se do různých jiných programů, které potom stojí velké peníze. Myslím si, že je to zbytečné,“ dodal Čunek. Podporuje, aby nad veřejnoprávními médii měl dohled Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).
S návrhem dohledu NKÚ přišla senátorka Hana Kordová Marvanová (nestr. za Spolu) a má pro něj podporu senátorů napříč politickým spektrem. Podle jejího mínění může NKÚ vzít roli, že bude kontrolovat i právě veřejnoprávní média. S názorem Čunka ohledně nenavyšování poplatků ČT nesouhlasí.
Na celou druhou část Partie se můžete podívat zde:
„Potřebujeme jak soukromá média, která si konkurují a mají dostatečný prostor, ale potřebujeme i média veřejné služby, která plní veřejnou službu nejenom v úzkém slova smyslu, že vysílají vzdělávací pořady a zpravodajství, ale plnoformátovou televizi i rozhlas,“ komentovala v Partii Kordová Marvanová.
SPD a ANO chtějí dohled NKÚ, ale žádné zvýšení poplatků
SPD dlouhodobě kritizuje koncesionářské poplatky na veřejnoprávní média a tudíž nepřekvapí, že se staví za kontrolu NKÚ. „Na druhou stranu, my jsme nesouhlasili s poplatky a konceptem, jak jsou nastaveny. Dlouhodobě říkáme, že by bylo nejrozumnější, jak to má většina států Evropské unie, Českou televizi a Český rozhlas zestátnit a platit ze státního rozpočtu. Bude to efektivnější a skutečně to má 17 států EU z 27,“ zmínil pro CNN Prima NEWS poslanec SPD Jan Hrnčíř.
Na celou část Partie s Markem Výborným a Radimem Fialou se můžete podívat zde:
S kontrolou NKÚ rovněž souzní i senátor hnutí ANO Martin Bednář, stejně tak ale i s nesouhlasem se zvýšením koncesionářských poplatků. „Zákon je pro mě jasný, já ho nemůžu podpořit. Alespoň ne v této podobě,“ řekl v Partii Terezie Tománkové Bednář.
I podle jeho mínění by veřejnoprávní média měla být pod státním rozpočtem. „Bude to jednodušší, nebude se muset vymáhat, nemusí tam mít přípravu úředníků v ČT a v ČRo, kteří připravují podněty,“ doplnil dále senátor ANO.
PODÍVEJTE SE: SPD výrazně posílila. ANO se drží nad 30 procenty, do Sněmovny by prošlo sedm subjektů, hlásí STEM