reklama

Hasiči v Ostravě zkouší tlakové reproduktory. Řidiči uslyší jejich sirény lépe

Sirény některých cisteren hasičů v Ostravě v posledních dnech znějí trochu jinak. Testují totiž speciální hlubokotónové reproduktory zvané rumblery. Toto výstražné zařízení vydává i tlakové vlny, takže řidiči uslyší vozidla jedoucí k zásahu mnohem dřív a v hustém provozu by jim snadněji měli uvolnit cestu.

reklama

„Když jsme byli před půl rokem na předávání techniky v Hlučíně, mluvili jsme s panem ministrem na téma rumblerů, respektive hlubokotónových reproduktorů. Ty pan ministr viděl v zahraničí. Bavili jsme se o tom, že by bylo vhodné tuto záležitost vyzkoušet i v Česku,“ uvedl Vladimír Vlček, ředitel HZS Moravskoslezského kraje.

Ostrava následně získala čtyři nové cisterny, které stály 37 milionů korun. Vozidla s rumblery, tedy nízkofrekvenčním sirénovým systémem, by měly být lépe slyšet, jejich zvuk by se totiž díky fyzikálním zákonitostem měl šířit prostorem snadněji.

Hasiči spoléhají na to, že teď už by je nikdo z řidičů neměl přeslechnout, když spěchají k zásahu. Pokud se vozidla s rumblery na silnicích Moravskoslezského kraje osvědčí, možná bude stát investovat do nákupu dalších těchto zařízení.

Tagy: Moravskoslezský kraj siréna HZS Moravskoslezského kraje hasiči Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje rumblery

Další hlavní zprávy

reklama
Druhý nejvyšší večerní nárůst nakažených od začátku pandemie. Obětí přibývá sto za den
Opozice: Čekat na nového ministra do úterý je nezodpovědné. Vláda musí jednat
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Pokud Zeman neodvolá Prymulu, Hamáček hrozí odchodem z vlády. Je to neomluvitelné
Klaus: Vláda prokázala neschopnost řešit krizi. Prymula se ministrem nikdy neměl stát
Probošt kapituly: Prymula neměl kam projít, jako restaurace slouží celý objekt
Restaurace, kde měli jednat Prymula s Faltýnkem, neotevřela. Prohlédněte si interiér
Další články
reklama
reklama