reklama

Hasiči v Ostravě zkouší tlakové reproduktory. Řidiči uslyší jejich sirény lépe

Sirény některých cisteren hasičů v Ostravě v posledních dnech znějí trochu jinak. Testují totiž speciální hlubokotónové reproduktory zvané rumblery. Toto výstražné zařízení vydává i tlakové vlny, takže řidiči uslyší vozidla jedoucí k zásahu mnohem dřív a v hustém provozu by jim snadněji měli uvolnit cestu.

reklama

„Když jsme byli před půl rokem na předávání techniky v Hlučíně, mluvili jsme s panem ministrem na téma rumblerů, respektive hlubokotónových reproduktorů. Ty pan ministr viděl v zahraničí. Bavili jsme se o tom, že by bylo vhodné tuto záležitost vyzkoušet i v Česku,“ uvedl Vladimír Vlček, ředitel HZS Moravskoslezského kraje.

Ostrava následně získala čtyři nové cisterny, které stály 37 milionů korun. Vozidla s rumblery, tedy nízkofrekvenčním sirénovým systémem, by měly být lépe slyšet, jejich zvuk by se totiž díky fyzikálním zákonitostem měl šířit prostorem snadněji.

Hasiči spoléhají na to, že teď už by je nikdo z řidičů neměl přeslechnout, když spěchají k zásahu. Pokud se vozidla s rumblery na silnicích Moravskoslezského kraje osvědčí, možná bude stát investovat do nákupu dalších těchto zařízení.

Tagy: Moravskoslezský kraj siréna HZS Moravskoslezského kraje hasiči Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje rumblery

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Koronavirus

Česko je stále ve čtvrtém stupni. PES klesá, nákaza se přestává šířit mezi seniory

Česko je stále ve čtvrtém stupni. PES klesá, nákaza se přestává šířit mezi seniory

Index protiepidemického systému PES k neděli klesl na 70 bodů ze sta. V sobotu byl o dva body výše. Čtvrtý den je ve čtvrtém stupni. Za snížením indexu je pokles nákaz koronavirem mezi lidmi od 65 let. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Opatření proti koronaviru v Česku, která se s využitím indexu řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni a ministerstvo zatím změnu nechystá

Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Další články
reklama
reklama