CNN Prima News Vladimír Vlček

Vladimír Vlček

Výpis příspěvků ke štítku „Vladimír Vlček“

Čeští hasiči do Maroka zatím neodletí. Rozhodnutí pravděpodobně padne v pondělí

Odlet českých hasičů do Maroka zasaženého zemětřesením se odkládá. Speciální USAR tým už v neděli zřejmě nikam nepoletí. O dalším postupu se pravděpodobně rozhodne až v pondělí ráno. Hasiči totiž stále čekají na oficiální nótu z Maroka, která zatím nepřišla. V neděli vpodvečer přitom uvedli, že žádost o český USAR tým už Maroko poslalo. O nasazení českých specialistů informovala během neděle i ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Hřensko se z požárů vzpamatovává dodnes. V lecčem připomínalo Řecko, říká velitel hasičů

Přesně před rokem došlo k rozsáhlému požáru v národním parku České Švýcarsko. V novodobé historii Česka se jedná o dosud nejrozsáhlejší případ tohoto druhu. Hasiči tehdy bojovali s plameny dvacet dní. Oheň napáchal škody za stovky milionů korun. Ve vysílání CNN Prima NEWS se k přírodní katastrofě nyní vyjádřil i generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček. Podle něj rozsáhlý požár ukázal jak kladné, tak stinné stránky ve výbavě a možnostech českých hasičů.

Boj s plameny na Rhodu potrvá déle než týden. Hasiči zmínili hlavní komplikaci

Oheň na Rhodu se nepodaří uhasit v řádu dní, ale bude to trvat podstatně déle, odhadují tamní hasiči. „Jejich šéf dodal, že se jedná o jeden z nejnáročnějších zásahů, který kdy absolvoval,“ přiblížila z místa katastrofy reportérka CNN Prima NEWS Karolína Hošek. Situaci navíc komplikuje vítr, který nemá ani v následujících dnech ustat. Požárníci rovněž informovali, že založení plamenů má na svědomí člověk. Zatím však není možné upřesnit, zda šlo o úmysl, nebo nešťastnou náhodu, či nepozornost.

Svědectví Češky z Rhodu. Cestovka to řešila, až když byly plameny za hotelem, popsala zmatky

Probíhající evakuace na řeckém ostrově Rhodos, které předcházely požáry již ze začátku týdne, je považovaná za největší akci v historii země. Podle informací místních sdělovacích prostředků bylo evakuováno již 20 tisíc lidí, odhady některých zahraničních médií se blíží až k 30 tisícům. Ve vysílání CNN Prima NEWS přiblížila turistka Natálie, co se dělo v letovisku, do nějž se plameny a dým rozšířily. Na místě podle ní panovaly zmatky, navíc cestovní kancelář prý své klienty nijak nekontaktovala. Velké části českých turistů se však krizová situace netýká, jelikož se nenacházejí v zasažené oblasti.

Čeští hasiči jsou z Turecka zpátky doma. Po zemětřesení pátrali v troskách po přeživších

Čeští hasiči, kteří v posledních dnech pomáhali v tureckém městě Adiyaman s hledáním přeživších i obětí po ničivém zemětřesení, jsou doma. Krátce po pátečních 16:30 přistáli na pražském Letišti Václava Havla. Ze sutin nakonec vyprostili 78 mrtvých. Kromě toho však našli i dva přeživší a jednu živou ženu pomohla jinému týmu hasičů vyhledat fenka českých kynologů jménem Terezka. Výprava měla původně 68 členů a osm psů, později se k týmu připojili ještě dva hasiči.

Revoluce v záchranných složkách. Mezi elitní hasiče míří první žena, policie vítá pilotku

Profesionální výjezdová jednotka hasičů se poprvé v novodobé české historii rozrostla o ženu. Dvaatřicetiletá Michaela Ždárská od 1. září pracuje v hasičské stanici v pražských Holešovicích. Dobrovolná hasička z Dolních Měcholup splnila fyzické, zdravotní a psychologické testy bez jakýchkoliv výjimek a úlev z podmínek, které mají předepsané mužští uchazeči. S novou kolegyní se pochlubila i Policie ČR – v řadách pilotů taktéž přivítala první ženu.

Hasiči místy přešli do požárního útoku. Stále ale hoří 1000 hektarů lesa

Hasičům v Českém Švýcarsku se na některých místech podařilo přejít do požárního útoku. Zmenšit celkovou plochu požáru se však nepodařilo. Nadále zůstává o rozloze asi dva krát pět kilometrů. Na řadu míst se technika stále nedostane, problematická je například Edmundova soutěska nebo okolí česko-německé hranice. V Hřensku a okolí zasahuje asi 750 hasičů z celé České republiky. Na noc se vystřídají, během noci budou udržovat současné pozice.

Linhart: Lidé z národního parku se nám vysmívali, naše varování se ukázala jako pravdivá

Představitelé Národního parku České Švýcarsko se našim varováním před nebezpečím požáru vysmívali, hrozba se ale ukázala jako pravdivá. V pořadu 360° to řekl senátor a místostarosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart (za STAN). Ten popsal, jak v pondělí zalarmoval generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Vladimíra Vlčka i ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), protože se mu zdálo, že do té doby situaci téměř nikdo za příliš vážnou nepovažoval.

Hasiči přechází do útoku. S požárem budou bojovat další stovky z nich

Hasičům se i v pátek ráno daří držet požár v Národním parku České Švýcarsko na ploše pět krát dva kilometry, zcela pod kontrolou ho ale nemají. Ve čtvrtek a v noci na pátek natáhli vedení vody k Pravčické bráně, aby ji mohli bránit ze země. Během pátku by na Děčínsko měly dorazit bouřky i náhrada za italská letadla. Spolu s vrtulníkem Blackhawk ze Slovenska se do akce zapojily letouny ze Švédska. Hasiči mění základní taktiku. S požárem navíc bude bojovat dalších 250 až 280 hasičů z celého Česka.

Nečekaná zpráva: Letouny Canadair se z Hřenska vrací do Itálie. Hasiči hledají náhradu

Dvojice italských letadel, která pomáhají s hašením požáru v Národním parku České Švýcarsko, se v pátek vrátí do Itálie. Důvodem jsou požáry na Apeninském poloostrově, do jejichž hašení se musí zapojit. Informaci potvrdil ředitel hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Letouny Canadair CL-415 se do boje proti požáru v okolí Hřenska naplno zapojily ve čtvrtek.