Vláda by měla dát lidem více důvěry, jen neustálé zavírání nemá smysl. Myslí si to hejtman Jihočeského kraje a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS). V rozhovoru pro CNN Prima NEWS promluvil také o svém politickém comebacku, ambicích v ODS a vztahu s lídrem občanských demokratů Petrem Fialou.
Vedení ODS i poslanci jsou na vás naštvaní, protože hejtmani požádali vládu o prodloužení nouzového stavu. Vyříkali jste si to?
Debatovali jsme o tom celý minulý týden. Pro hejtmany nastala poměrně komplikovaná situace, když vláda Andreje Babiše nesehnala dostatek hlasů pro prodloužení nouzového stavu ve Sněmovně. Během 72 hodin jsme museli vyřešit, v jakém režimu budou kraje fungovat. Snažili jsme se hlavně zachovat jednotu, aby se z neděle na pondělí neměnila opatření v každém kraji jinak z minuty na minutu. Vláda z nouzového stavu bohužel udělala zmatenou komunikací a opatřeními něco, co lidé nenávidí. Spojují si to s tím, že je všechno zavřené. Přitom opatření s tím nesouvisí. Malé obchody a provozovny mohou být klidně otevřené i v nouzovém stavu. Nouzový stav je pouze právní rámec. Opatření mají být hlavně rozumná a funkční a nouzový stav se nemá zneužívat. Na tom se shodneme.
Prý jste si od kolegů z ODS vyslechl výtky, že nahráváte Andreji Babišovi.
Nemá cenu komentovat vnitrostranická jednání. Nouzový stav nemůže být čistě politická věc. Proto jsme se snažili hledat dohodu, která se nedala tvořit na půdorysu souboje opozice versus koalice ve Sněmovně. Pro nás je nejdůležitější, abychom znali právní rámec, ve kterém se budeme v krajích pohybovat. Hejtmani nemají přeci řešit, jestli je vyhlášení nouzového stavu v souladu s ústavou. To je krok vlády a ona ručí za postup, který zvolí. Proto jsme chtěli, aby se vláda sešla během víkendu s opozicí. Že se to nestalo, není chyba hejtmanů. My jsme potřebovali vědět, co se bude dít, když přestane platit nouzový stav. A nejsme zkrátka v situaci, kdy bychom mohli vše otevřít a tvářit se, že se nic neděje.
Dokážete si do budoucna představit spolupráci ODS a hnutí ANO ve vládě?
Nekandiduji do Sněmovny. A především si myslím, že by politici neměli jen říkat, s kým ano, či ne, ale zaměřit se na vítězství ve volbách. Začínám mít pocit, že politika je rok před volbami jen o tom, kdo s kým půjde. Jediná představa je silný Andrej Babiš a někdo, kdo mu dělá kašpárka. Všichni se fixují na postavu Andreje Babiše, dělají z něj ikonu a pomáhají mu tím. Tvrdím, že ODS musí být silou, která vyhraje volby a musí mít dominantní postavení. A potom se má rozhodovat, co bude dělat.
Věříte, že ODS vyhraje volby? V průzkumech jste na třetím místě.
Musíme pro to udělat všechno. Udělám maximum, abych byl ODS nápomocen. V Jihočeském kraji jsme šli samostatně a ODS téměř vyhrála, skončili jsme velmi těsně za hnutím ANO. Nechci hodnotit průzkumy, ty musí řešit vedení strany. Každopádně politika nemůže spočívat jen v napsaných programech, které jsou ideologické a ryze odborné, ale také v pocitu z té strany. Musíte vědět, že před vámi stojí chlap nebo ženská, které věříte natolik, že jí na čtyři roky svěříte svoji budoucnost. Je to do jisté míry intuitivní volba a nedá se napsat na papír. Musí to z toho týmu vyzařovat.
Zeptejte se Zbyňka Stanjury, proč je v Moravskoslezském kraji v koalici s ANO.
Myslíte, že voliči tohle u ODS cítí?
To nám ukáží ve volbách, co cítí. Všechny nabádám, že politika není v sepisování programů a hesel. U tvorby volební strategie nejsem. Přijde mi nefér věci posuzovat, když u nich nesedím.
Zpět k té původní otázce. Chápu správně, že případná koalice s hnutím ANO pro vás tedy není tak velký problém jako pro současné vedení ODS?
Po krajských volbách jsme na jihu Čech poskládali koalici bez hnutí ANO. Mohl jsem být hejtmanem v koalici s ANO a bylo by to mocensky silnější, ale neudělal jsem to. Nechápu, proč se mě na to novináři pořád ptají. Zeptejte se lidí, v jejichž krajích mají koalici s ANO. Zeptejte se Zbyňka Stanjury, proč je v Moravskoslezském kraji v koalici s ANO (na severu Moravy jsou v krajské radě zastoupeny ANO, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD, první místopředseda ODS Stanjura je současně místopředsedou stranické organizace v Moravskoslezském kraji, pozn. red.). Zaráží mě, že takové dotazy dostávám já, když jsem takovou koalici neudělal.
Možná právě proto, že se z vaší strany ozývá, že nahráváte Andreji Babišovi.
Z mojí strany se to neozývá, ozývá se to z jiných stran. Nikomu nenahrávám. Hodlám dělat politiku, o které jsem přesvědčen, že je správná. Jsem chlap, který má nějakou vizi světa. Nejsem člověk, který se fixuje na to, co dělá Andrej Babiš. Neumím dělat politiku proti někomu – proti Bartošovi, proti Rakušanovi, proti Babišovi. Jsou to političtí hráči, kteří mají nějakou vizi, a já musím mít – stejně jako ODS – pro lidi tu nejlepší. Tak se podle mě vyhrávají volby.
Jsem v podstatě šťastný chlap na jihu Čech. Nebyl bych šťastný v Poslanecké sněmovně.
Máte ambice dostat se zpět do vedení ODS? V lednu příštího roku budete mít volební kongres.
Žádné ambice nemám. Uspěl jsem v krajských volbách a mám z toho radost. Chci se maximálně věnovat práci v kraji. Mám doma malého klučíka a jsem v podstatě šťastný chlap na jihu Čech. Nebyl bych šťastný v Poslanecké sněmovně a vůbec neuvažuji o tom, že bych se z Jihočeského kraje někam posouval. Co zaznívá v kuloárech, jsou většinou nesmysly a výmysly. ODS jde do voleb a nebude diskutovat o novém vedení. Ve volbách nekandiduji, pro mě je podstatná pozice hejtmana. Udělám maximum, abych ODS pomohl, ale netoužím po žádné židli. Ani po ministerské, ani po poslanecké.
Jaké máte vztahy s předsedou ODS Petrem Fialou?
Korektní. Nevídáme se každý den, ale normálně spolu komunikujeme a věci řešíme. Že jsme typově každý jiný chlap, asi každý vidí. Ale Petra Fialu respektuji, volil jsem ho jako předsedu a udělal jsem dost práce, aby se předsedou stal. Byla to správná volba. Teď musí dovést trojkoalici k vítězství ve volbách, a to není moje odpovědnost, ale jeho. A to nemyslím nijak ve zlém, prostě to tak je. Stejně jako jsem já po něm nechtěl odpovědnost za výsledek v krajských volbách na jihu Čech.
Spojení ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vám dává smysl?
V této chvíli je to asi racionální volba. Vždy budu toužit po tom, aby ODS vyhrávala volby sama. Ale v současné situaci to vidím jako rozumné řešení a spojení stran, které jsou si blízké. Je zbytečné, aby si vzájemně braly voliče.
Jaký je podle vás recept na to, jak se dostat z covidové krize? Zdá se, že i když v Česku máme pořád dost striktní opatření, čísla nejsou ideální.
Má to více faktorů. Objevuje se britská varianta, která je v řadě okresů a šíří se rychleji. Potom je potřeba si otevřeně přiznat, že dokud opatření nedodržují konkrétní lidé ve svém každodenním chování, nemá smysl neustále úplně všechno zavírat. Je potřeba mluvit o osobní odpovědnosti každého z nás. Je potřeba dát lidem určitou míru důvěry. Otevření malých obchodů v těch sektorech, které jsou ještě zavřené, vnímám jako důležitý signál. A znovu, není to nějaké politické rozhodnutí. Posloucháme názory hygieniků z většiny krajů a oni si to za přísných podmínek všichni umí představit. Musíme si uvědomit, že v tom jsme spolu. Pokud se budeme chovat jako blázni, zkazíme dětem návrat do škol. To je pro mě symbol. Lidé nemohou pořád od vlády poslouchat: Ne, ne, ne, vy jste nesvéprávní a nemůžete nic dělat. Ale proti tomu je potřeba říkat: To není jenom vláda, která je zodpovědná. Jsme za to zodpovědní všichni. Vláda by měla víc apelovat a lidsky opatření vysvětlovat. Těžko se lidem vysvětluje, že můžou do Kauflandu a stát tam ve frontě, ale nemůžou do malého obchodu. To nedává smysl. Opatření musí být minimální, ale striktně vymáhaná a za porušení musí být pokuty.
Teď si o očkování bohužel víc povídáme, než že bychom očkovali.
Vedení ODS spolu s topkou a lidovci řeklo, že by chtělo otevřít služby jako kadeřnictví či kosmetiku za podmínky negativního testu. Je to dobrý nápad?
Je to nějaká cesta. Kdyby testy byly všude a věděli bychom, že si za stovku můžeme udělat čtyři do týdne, umím si to představit. Nemůže to ale návštěvu kadeřníka prodražit o 350 korun. To pak stejně nepomůže a všichni to budou obcházet. S opatřeními v pandemii je to jako s prášky na tlak. Řada pacientů s vysokým tlakem postupně navštěvuje různé lékaře. Pacientovi každý lékař předepíše jeden prášek a nakonec lidé berou osm prášků a tlak mají pořád vysoký. Pak přijdou do odborné ambulance pro hypertenzi a specialista jim třeba pět medikamentů vysadí a nechá jen tři a pacienti je užívají správně. A ono to paradoxně funguje lépe. A tak je to s opatřeními v pandemii. Neznamená to, že čím více jich je, tím je to lepší.
Co se týče očkování, v Jihočeském kraji jste ho pojali po svém. V čem vidíte největší problém?
V tom, že nejsou vakcíny. Nevím, jestli je to chyba vlády, nebo EU. Pokud smlouvy byly podepsané mezi dodavateli a EU, není fér vinit z toho jen vládu. A je to i otázka jasné koncepce. Musí být postavená na tom, kolik lidí máme za jak dlouho naočkovat. Teď si o očkování bohužel více povídáme, než že bychom očkovali. V Jihočeském kraji máme kapacity naočkovat 50 tisíc lidí týdně, ale naočkujeme tři tisíce, protože nemáme víc vakcín. To je hrozná frustrace, kdy tomu jen přihlížíte a nemůžete nic dělat.