Stratosférická observatoř NASA pro infračervenou astronomii (SOFIA) poprvé v historii potvrdila výskyt vody na Sluncem ozářené straně Měsíce. Tento objev naznačuje, že se voda může nacházet napříč Měsícem, nikoliv pouze na stinných chladných místech. Informovala o tom na svém webu americká kosmická agentura NASA.
SOFIA detekovala molekuly vody v kráteru Clavius, který je jedním z největších viditelných ze Země a který je umístěn na jižní polokouli Měsíce. Již předchozí pozorování povrchu Měsíce detekovala určitou formu vodíku, ale nebylo možné rozlišit mezi vodou jako takovou a jejím blízkým chemickým příbuzným hydroxylem.
Data z nejnovějších pozorování odhalují vodu v koncentraci 100 až 412 dílů na milion – což je zhruba ekvivalent 0,35 litru na metr krychlový půdy rozprostřené na měsíčním povrchu. Pro srovnání – poušť Sahara má stokrát větší množství vody, než kolik zjistila NASA v měsíční půdě. Navzdory jejímu malému množství přináší objev nové otázky o tom, jak se voda vytváří a jak přetrvává na drsném lunárním povrchu bez vzduchu.
Objev nabourává naše chápání lunárního povrchu
„Měli jsme náznaky, že H2O – které známe jako vodu, může být přítomno na sluneční straně Měsíce,“ uvedl Paul Hertz, ředitel Astrofyzické divize Ředitelství vědeckých misí v NASA ve Washingtonu. „Nyní víme, že tam je. Tento objev zpochybňuje naše chápání lunárního povrchu a vyvolává úchvatné otázky týkající se zdrojů relevantních pro průzkum hlubokého vesmíru,“ doplnil.
Voda je v hlubokém vesmíru vzácným zdrojem a klíčovou ingrediencí života tak, jak ho známe. Je třeba zjistit, zda objevená voda je použitelná jako zdroj. NASA se v rámci programu Artemis snaží dozvědět co nejvíce o přítomnosti vody na Měsíci předtím, než plánuje na jeho povrch poslat vůbec první ženu a dalšího muže v roce 2024 a zavést tam nepřetržitou přítomnost člověka podobně jako na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).