reklama

Hliněné omítky mohou být i v paneláku. Co je přírodní stavitelství?

Dřevo, kámen, hlína, sláma. Přírodní stavitelství se nespoléhá na sádrokarton, ale vrací se k osvědčeným materiálům, které využívali naši předkové. Adam Trnka se k tomuto oboru dostal díky práci na slaměno-hliněných domech. Později pracoval i na moderních dřevostavbách a na řadě různorodých projektů v Čechách i zahraničí. Učil se od ostatních a nedávno si s kamarádem založil projekt Přírodní řemeslníci. Stačí, když za nimi přijde klient s nápadem, a oni se pokusí vymyslet, jak by se dal realizovat.

reklama

„Můžeme stavět z přírodních materiálů, aniž bychom uhnuli ze standardů a estetických nároků,“ vysvětluje Adam Trnka. Přírodní stavitelství je podle něj nejen řemeslem, ale také nastavením mysli. Kromě domů se tu buduje komunita a o stavbě se uvažuje komplexně. „Využívají se světové strany. Například na sever můžeme umístit silnou vrstvu hlíny. V kombinaci s prosvětlenou jižní stranou získáme energeticky nenáročnou stavbu,“ vysvětluje Adam Trnka, jak můžeme chytře využít to, co nám nabízí příroda. „Z přírodního stavitelství bude velký trend,“ říká a dodává, že už existují konference na toto téma v zahraničí i v Česku.

Jak to funguje

„Je typické, že přírodnímu stavitelství se nevěnují stavitelé,“ usmívá se Trnka. Sám je bývalý pedagog a grafický designér. Jenže měl pocit, že mu něco v životě schází. Vstal od počítače a začal se věnovat fyzické práci. Potkal další lidi, kteří původně byli právníci, IT pracovníci nebo dělali v administrativě. Všichni se dostali k přírodnímu stavitelství, protože jim přestal vyhovovat současný život v kancelářích. „Chtěli se ráno probudit a pracovat na něčem, co jim skutečně roste pod rukama a na čem jsou vidět reálné výsledky,“ vysvětluje Adam Trnka. „Cestoval jsem po Spojených státech a nechával jsem se najímat na rozličné stavby. Učil jsem se za pochodu. A když jsem i já začal dostávat zakázky, najímal jsem si profesionály, od kterých jsem se učil,“ vzpomíná na svoje začátky před deseti lety.

Rád pracuje v týmu nebo připravuje workshopy. Pokud někdo nemá dostatek financí na to, aby zaplatil celou práci, Přírodní řemeslníci ho za nižší cenu během několika dnů naučí konkrétní postup. Stačí, když si sežene spolupracovníky. Protože je přírodní stavitelství specifický obor, musí si často Adam Trnka vybírat, kterému projektu dá přednost. „Lidé mnohdy nechápou, co vlastně děláme. V přírodním stavitelství se neuvažuje krátkodobě. Použité materiály by měly být co nejblíže těm, které se běžně vyskytují v přírodě. Postupy jsou často zdlouhavější, třeba hlína prostě musí vyschnout. Odměnou je ale stavba, která bude mít dlouho životnost. Přesné číslo se odhadnout nedá, ale třeba omítky na starých domech tam jsou klidně i dvě stě let,“ tvrdí Trnka.

Podle něj se ukazuje, že současný přístup k stavitelství i urbanistice má mnohé nevýhody. „Nevyužívají se přírodní zákony a lidé mohou být v nových domech nešťastní nebo osamělí,“ vysvětluje. Takové stavby často vznikají doslova na zelené louce za hranicemi velkých měst. Není tu infrastruktura, není si kde nakoupit nebo se potkat s přáteli. Takový přístup k bydlení přírodní stavitelství odmítá.

Navíc se v dnešní době často používají materiály, které mají k přírodě daleko. „Vyzkoušel jsem si, že když spím v domě z přírodních materiálů, probouzím se odpočatý. Ve standardně postavených domech je ale suchý vzduch a po probuzení se necítím čerstvě,“ vysvětluje Trnka.

Přírodní stavitelství v paneláku

„Jakýkoli přírodní prvek je vždy plus. Stačí dřevěná podlaha, skříňka z masivu namísto dřevotřísky a lamina. Každý může udělat krok, na který si troufne,“ vybízí Adam Trnka a vysvětluje, že hliněná omítka může přijít i na stěny v panelovém domě. „Vybalancuje vlhkost, může mít různé odstíny a místnost se dá standardně vymalovat. Hodí se do obývacích pokojů nebo ložnic. Naopak pro koupelny a kuchyně moc vhodná není kvůli vlhkosti,“ dodává.

Hliněná omítka se prodává v pytlích, ale lze ji připravit i z toho, co má člověk na zahradě. Často se dá použít i hlína z výkopů. „Můžu tak zajet na stavbu a klienta naučit, jak omítku udělat z toho, co mu zbylo z kopání základů. Je potřeba vychytat poměr jílu a písku. Když kupujete omítku v pytlích, je už vše namíchané, když si ji připravujete sami, musíte zkoušet různé poměry.“

Pro koho je přírodní stavitelství

„Přitahuje lidi, kteří chtějí být venku v přírodě, vnímají krajinu, řeší specifický zdravotní problém nebo chtějí budovat komunitu,“ vysvětluje Adam Trnka. Často se o přírodní stavitelství zajímají lidé, kteří nechtějí splácet vysokou hypotéku. „Můžeme totiž stavět modulárně,“ vysvětluje Trnka. „S omezeným rozpočtem lze postavit něco malého a následně stavbu rozšiřovat. Je nutné si udělat plán a podle něj postupovat. Přírodní stavitelství směřuje ke komplexnímu řešení stavby a pozemku. Je dobré spolupracovat s architekty, staviteli a řemeslníky. Na stavbě by měli pracovat muži i ženy. Projekt musí splňovat podmínky estetiky a řemesla,“ vysvětluje Trnka.

Ve výsledku tak může být přírodní stavitelství finančně výhodnější než domy na klíč. Když má Adam Trnka říct, co je na stavitelství nejnáročnější, hned ví, co odpovědět. „Nejtěžší je vzít si velkou hypotéku a nechat si vyprojektovat zbytečně velký dům. Nejnáročnější je pro mě vidět smutné příběhy lidí, kteří se přecenili.“

Prototyp minidomu

Malý dům si pro sebe postavil i Adam Trnka. „Chtěl jsem vytvořit prototyp domku a rád bych stavěl další,“ vysvětluje a dodává, že plánuje vytvořit tým, který by se tím zabýval. Sám domek budoval tři čtvrtě roku, zatímco ve spolupráci s dalšími lidmi by to prý zabralo měsíc až dva. V chatce strávil poslední zimu. „Byl jsem z toho nadšený,“ usmívá se. Jedna místnost s kamny mu bohatě stačila. Za deset minut bylo v domku teplo. Adam Trnka tu pracoval na počítači a vařil. Domek postavil pomocí postupů užívaných v přírodním stavitelství, jen u izolace musel použít minerální vatu, která vycházela o polovinu levněji než přírodní materiály. „Občas je potřeba udělat kompromis,“ dodává.

Tagy:
Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné
Koronavirus

Nová fakta o mutaci delta: Šíří se rychle jako neštovice. Ohrožuje neočkované těhotné

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA varovalo, že koronavirová mutace delta se šíří stejně rychle a snadno jako plané neštovice. Zkoumání institutu také naznačuje, že plně očkovaní jedinci šíří mutaci viru ve stejném rozsahu jako neočkovaní. Přesto vakcíny podle studií chrání proti vážnému průběhu covidu, a to i v případě varianty delta.

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány
Požáry

Oblíbenou destinaci Čechů v Turecku sužují požáry. Tisíce turistů byly evakuovány

Rozsáhlé lesní požáry sužují turistické destinace v Turecku, nejhůře je na tom Antalya na jihu země. Úřady už musely evakuovat z desítek hotelů tisíce turistů. Nejméně šest lidí už zemřelo, téměř stovka skončila v nemocnici. Oheň za sebou nechává spálené celé vesnice. Podle dostupných zpráv jsou všichni čeští turisté v pořádku. Nicméně místní obyvatelé zoufale prosí celý svět o pomoc.

Letní víkend Česko nečeká. Sobotní teplé počasí vystřídá déšť a silné bouřky

Aktualizováno

Češi si v sobotu užijí poslední teplejší den. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) hlásí během dne polojasno a teploty kolem 25 °C, na některých místech pak vystoupají až na 28 °C. Ráno se mohou vyskytnou přeháňky a ojediněle i bouřky. V neděli bude však oblačnosti přibývat a teploty pod 20 °C se stanou standardem pro celé území. Na jihovýchodní polovině Česka pak hrozí silné bouřky a rozvodnění řek.

Vondroušová na zlato nedosáhla. S Bencicovou prohrála v třísetové bitvě

Čtvrtou zlatou medaili pro českou výpravu na olympijských hrách v Tokiu tenistka Markéta Vondroušová nezajistila. Po senzační jízdě turnajem ji až ve finále zastavila Švýcarka Belinda Bencicová po setech 5:7, 6:2 a 6:3. I tak jde o velký úspěch a Česká republika má sedmou medaili, třetí stříbrnou. 24letá Bencicová má šanci na zlatý double, protože v neděli hraje i vyvrcholení soutěže deblistek, a to proti Barboře Krejčíkové a Kateřině Siniakové.

Život bez roušek i restrikcí. Rozvolníme, když to v září půjde dobře, slibuje Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) nehrozí povinné očkování hasičům, zdravotníkům ani policistům. Ti, kteří by se chtěli očkování vyhnout, by totiž mohli ze svého povolání odejít, což by představovalo značný problém. Vojtěch také v rozhovoru MF Dnes řekl, že pokud bude v září situace s covidem v Česku dobrá, rozvolní se jako ve Velké Británii. Tam už neplatí téměř žádné restrikce.

reklama

Domácí zpravodajství

Pirátský kandidát na ministra sponzoroval radikální aktivisty. Byla to chyba, přiznává

Kandidát Pirátů na ministra pro místní rozvoj a pražský radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský finančně podporoval radikální ekologické hnutí Extinction Rebellion. Od loňského srpna do letošního června mu posílal pětistovku měsíčně jako příspěvek na činnost. Vyplývá to z jeho transparentního účtu. Zpětně vnímá jako chybu, že podporu neukončil dříve.

Na Prostějovsku se srazily vlaky. Na místě byli zranění, provoz je přerušen

Aktualizováno

V Němčicích nad Hanou na Prostějovsku se v sobotu odpoledne srazila lokomotiva s osobním vlakem. Provoz na trati mezi Nezamyslicemi a Kojetínem je přerušen, dva vozy osobního vlaku vykolejily. Dva lidé byli zraněni, řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Zranění podle ní utrpěl jeden cestující v osobním vlaku a strojvedoucí v samotné lokomotivě. Podle mluvčí Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Lucie Mikiskové šlo v obou případech o lehká zranění. Hasiči z vlaku evakuovali pět cestujících a personál vlaku.

Z Prahy do Ostravy po D1? Ještě dlouho ne. Dostavba posledního úseku se opět zpožďuje

Nejstarší česká dálnice čeká dlouhé dekády na své dokončení. Přestože zbývá dostavět pouhých 10 kilometrů D1 kolem Přerova, řidiči se z Prahy do Ostravy po celé její délce jen tak nesvezou. Krajský úřad Olomouckého kraje totiž rozhodl, že stavební povolení pro některé malé objekty související s touto stavbou nemůže řešit přerovský magistrát, ale on sám. A to znamená další zdržení.

reklama