reklama

Hokejový fanoušek Lukašenko zřejmě přijde o svátek. MS se má přesunout do Ruska

Hokejový šampionát v roce 2021 se nejspíš nebude konat v Bělorusku, ale v Moskvě.
Zdroj: Profimedia

Evropská unie chystá proti Bělorusku pod kontrolou prezidenta Alexandra Lukašenka rozšířit sankce a muže, který je považován za posledního evropského diktátora, zřejmě nepotěší ani IIHF. Mezinárodní federace ledního hokeje totiž plánuje připravit stát, ve kterém je politická situace zejména po srpnových zmanipulovaných volbách značně napjatá, o pořádání mistrovství světa.

reklama

V Bělorusku, konkrétně v Minsku, se měl šampionát konat příští rok, přičemž jako druhý pořadatel byla vybrána lotyšská Riga. Podle webu Hockey News zůstane město v Pobaltí v roli organizátora i nadále, ovšem zřejmě dostane nového parťáka, a to Moskvu.

Do Minsku se nejlepší hokejové reprezentace sjely v rámci mistrovství světa pouze v roce 2014. To Moskva je poměrně osvědčeným domovem pro největší akci sezony a MS se v ní hrálo šestkrát.

IIHF pravděpodobně přiřkne ruské metropoli další pořadatelství kvůli vyhrocenému stavu v Bělorusku, který trvá od letních voleb. Prezident Alexandr Lukašenko obhájil svůj post, ovšem údajně za pomoci zfalšování výsledků. Následovala vlna demonstrací, které policie brutálně potlačovala. Obecně platí, že tamní režim proti jakýmkoliv kritikům vystupuje velmi nekompromisně. A opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská musela kvůli výhrůžkám prchnout do Litvy.

Dva kontroverzní prezidenti, ale také velcí hokejoví fanoušci. Fotografie Vladimíra Putina a Alexandra Lukašenka pochází z mistrovství světa v Minsku v roce 2014.
Dva kontroverzní prezidenti, ale také velcí hokejoví fanoušci. Fotografie Vladimíra Putina a Alexandra Lukašenka pochází z mistrovství světa v Minsku v roce 2014.
Zdroj: Profimedia

Za daných okolností se čím dál tím více začalo mluvit o tom, že by Bělorusko nemělo být „odměněné“ prestižní akcí, jakou bezesporu mistrovství světa je. Podobná slova pronášel například také Evropský parlament. Na očekávaný sportovní svátek se nesmírně těšil také sám Lukašenko, který je velkým hokejovým fanouškem. Nyní to vypadá, že pokud bude chtít mezi 21. květnem a 6. červnem 2021 vidět na vlastní oči hokej, bude muset opustit Minsk a vydat se do sousedního Ruska nebo Lotyšska.

Už v srpnu po vyhlášení výsledků voleb a prvních protestech se nechal lotyšský premiér Krišjánis Kariňš slyšet, že si spolupořádání šampionátu s Běloruskem nedovede představit.

Novinář Ryan Kennedy z uvedeného webu Hockey News nyní napsal, že René Fasel – tedy prezident světového hokeje – má na začátku dalšího týdne zamířit do Moskvy, kde má jednat se šéfem ruského hokeje a brankářskou legendou Vladislavem Treťjakem. „Musíme mít jistotu, že se šampionát uskuteční bezpečně a zodpovědně, pro všechny,“ uvedl už dříve Fasel.

Podle viceprezidenta IIHF Kalerva Kummoly musí být o dějišti definitivně jasno do začátku ledna.

Není to jen politická situace v Bělorusku, která ohrožuje šampionát. Nikdo neví, jak to na jaře bude s pandemií koronaviru, která letos bez náhrady zrušila mistrovství světa ve Švýcarsku. Nehrálo se poprvé od poválečného roku 1946.

„Kdyby se mělo mistrovství světa konat nyní, nešlo by to,“ řekl Kummola.

K tématu

Tagy: Bělorusko Alexandr Lukašenko hokej mistrovství světa v hokeji sport Svjatlana Cichanouská René Fasel IIHF
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Krimi

Noční razie: Policisté zadrželi pět lidí, které podezírají z terorismu na Ukrajině

Noční razie: Policisté zadrželi pět lidí, které podezírají z terorismu na Ukrajině

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu v noci zadrželi pět lidí, které podezírají z teroristických činů kvůli zapojení do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky. Nikdo zatím nebyl obviněn. Na webu o tom informoval státní zástupce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství Praze. Zadržené české občany kriminalisté podle několika zpravodajských webů podezírají, že jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů, nebo takové cesty chystali či organizovali.

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Krize v letectví trvá: Ruzyně odbavila o 90 % méně cestujících. Obnoví se další spoje
Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní
Slovákům můžeme jen závidět. Babišovi ministři by se od sousedů měli učit komunikaci
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme
Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Další články
reklama
reklama