reklama

Hokejový fanoušek Lukašenko zřejmě přijde o svátek. MS se má přesunout do Ruska

Evropská unie chystá proti Bělorusku pod kontrolou prezidenta Alexandra Lukašenka rozšířit sankce a muže, který je považován za posledního evropského diktátora, zřejmě nepotěší ani IIHF. Mezinárodní federace ledního hokeje totiž plánuje připravit stát, ve kterém je politická situace zejména po srpnových zmanipulovaných volbách značně napjatá, o pořádání mistrovství světa.

reklama

V Bělorusku, konkrétně v Minsku, se měl šampionát konat příští rok, přičemž jako druhý pořadatel byla vybrána lotyšská Riga. Podle webu Hockey News zůstane město v Pobaltí v roli organizátora i nadále, ovšem zřejmě dostane nového parťáka, a to Moskvu.

Do Minsku se nejlepší hokejové reprezentace sjely v rámci mistrovství světa pouze v roce 2014. To Moskva je poměrně osvědčeným domovem pro největší akci sezony a MS se v ní hrálo šestkrát.

IIHF pravděpodobně přiřkne ruské metropoli další pořadatelství kvůli vyhrocenému stavu v Bělorusku, který trvá od letních voleb. Prezident Alexandr Lukašenko obhájil svůj post, ovšem údajně za pomoci zfalšování výsledků. Následovala vlna demonstrací, které policie brutálně potlačovala. Obecně platí, že tamní režim proti jakýmkoliv kritikům vystupuje velmi nekompromisně. A opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská musela kvůli výhrůžkám prchnout do Litvy.

Za daných okolností se čím dál tím více začalo mluvit o tom, že by Bělorusko nemělo být „odměněné“ prestižní akcí, jakou bezesporu mistrovství světa je. Podobná slova pronášel například také Evropský parlament. Na očekávaný sportovní svátek se nesmírně těšil také sám Lukašenko, který je velkým hokejovým fanouškem. Nyní to vypadá, že pokud bude chtít mezi 21. květnem a 6. červnem 2021 vidět na vlastní oči hokej, bude muset opustit Minsk a vydat se do sousedního Ruska nebo Lotyšska.

Už v srpnu po vyhlášení výsledků voleb a prvních protestech se nechal lotyšský premiér Krišjánis Kariňš slyšet, že si spolupořádání šampionátu s Běloruskem nedovede představit.

Novinář Ryan Kennedy z uvedeného webu Hockey News nyní napsal, že René Fasel – tedy prezident světového hokeje – má na začátku dalšího týdne zamířit do Moskvy, kde má jednat se šéfem ruského hokeje a brankářskou legendou Vladislavem Treťjakem. „Musíme mít jistotu, že se šampionát uskuteční bezpečně a zodpovědně, pro všechny,“ uvedl už dříve Fasel.

Podle viceprezidenta IIHF Kalerva Kummoly musí být o dějišti definitivně jasno do začátku ledna.

Není to jen politická situace v Bělorusku, která ohrožuje šampionát. Nikdo neví, jak to na jaře bude s pandemií koronaviru, která letos bez náhrady zrušila mistrovství světa ve Švýcarsku. Nehrálo se poprvé od poválečného roku 1946.

„Kdyby se mělo mistrovství světa konat nyní, nešlo by to,“ řekl Kummola.

Tagy:
Bělorusko Alexandr Lukašenko hokej mistrovství světa v hokeji sport Svjatlana Cichanouská René Fasel IIHF
Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let
Kultura

Zemřela ikonická postava z filmu Rafťáci. Svou dceru přežila o deset let

Ve filmu Rafťáci se Olga Schmidtová představila v roli zapomnětlivé babičky, která svému „vnukovi“ neustále dávala rybí tuk. Diváci si jí však mohli všimnout i ve filmech, které režíroval Zdeněk Troška: trilogii Slunce seno... či v komedii Babovřesky. Herečka zemřela již koncem červnu ve věku 95 let, o jejím skonu se však veřejnost dozvěděla až nyní.

Srážka vlaků na Domažlicku: Zemřeli tři lidé. O případ se zajímají kriminalisté

U obce Milavče mezi stanicemi Domažlice a Blížejov se ve středu ráno srazily dva vlaky. Při nehodě zemřeli tři lidé, pět je v kritickém stavu, 31 zraněných je mimo ohrožení života. Na místě zasahovaly čtyři vrtulníky a záchranáři ošetřili celkem 67 lidí. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Bratislavu čekají další protesty proti opatřením. Kotleba chce blokádu hlavního města

Uplynulý týden zažilo slovenské hlavní město Bratislava demonstrace odpůrců očkování a protikoronavirových opatření. Ti se mnohdy dostali do křížku nejen s policií, ale i s běžnými kolemjdoucími. Nyní dojde na druhé kolo protestů. Do Bratislavy mají na čtvrtek a pátek zamířit stovky nespokojenců. Kontroverzní předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba dokonce hovoří o tom, že s demonstranty provede blokádu Bratislavy.

První dáma Haiti popsala nájemnou vraždu svého muže. Předstírala, že je mrtvá

Smrt prezidenta Haiti Jovenela Moiseho přišla naprosto nečekaně. Atentát má na svědomí záhadné komando, hlavu ostrovního státu zavraždili přímo v jeho rezidenci. V domě byla tou dobou i první dáma Martine Moiseová. Sama při hrozivé akci utrpěla zranění a měla za to, že atentátníci zastřelí i ji. V rozhovoru pro americkou televizi CNN popisuje okamžiky před i po atentátu na prezidenta Haiti.

Epidemioložka s bronzem na krku. Thomasová prošla Harvardem, před Tokiem se bála rakoviny

Jamajčanka Elaine Thompsonová-Herahová se díky parádnímu představení v Tokiu stala první sprinterkou, která vyhrála zlaté medaile ze stovky i dvoustovky na po sobě jdoucích hrách. Navíc překonala olympijský rekord. Nicméně se hodí nabídnout i příběh Gabrielle „Gabby“ Thomasové. Americká olympionička uzavírala po úterním běhu na 200 metrů pódium.

reklama

Domácí zpravodajství

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Dodávka smetla dva silničáře, kteří pokládali dopravní značení. Na místě zemřeli

Aktualizováno

Dva lidé zemřeli ve středu ráno při srážce nákladního automobilu a dodávky v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Čtyřicetiletý řidič nákladního automobilu jel ve směru od Starého Města na Kunovice. Z doposud přesně nezjištěných příčin na rovném úseku vozovky přehlédl při pravé krajnici stojící automobil Peugeot Boxer, u kterého dva pracovníci pokládali přenosné značení. Při nárazu do stojícího automobilu oba pracovníci ve věku 57 a 58 let zemřeli.

reklama