reklama

Hokejový fanoušek Lukašenko zřejmě přijde o svátek. MS se má přesunout do Ruska

Evropská unie chystá proti Bělorusku pod kontrolou prezidenta Alexandra Lukašenka rozšířit sankce a muže, který je považován za posledního evropského diktátora, zřejmě nepotěší ani IIHF. Mezinárodní federace ledního hokeje totiž plánuje připravit stát, ve kterém je politická situace zejména po srpnových zmanipulovaných volbách značně napjatá, o pořádání mistrovství světa.

reklama

V Bělorusku, konkrétně v Minsku, se měl šampionát konat příští rok, přičemž jako druhý pořadatel byla vybrána lotyšská Riga. Podle webu Hockey News zůstane město v Pobaltí v roli organizátora i nadále, ovšem zřejmě dostane nového parťáka, a to Moskvu.

Do Minsku se nejlepší hokejové reprezentace sjely v rámci mistrovství světa pouze v roce 2014. To Moskva je poměrně osvědčeným domovem pro největší akci sezony a MS se v ní hrálo šestkrát.

IIHF pravděpodobně přiřkne ruské metropoli další pořadatelství kvůli vyhrocenému stavu v Bělorusku, který trvá od letních voleb. Prezident Alexandr Lukašenko obhájil svůj post, ovšem údajně za pomoci zfalšování výsledků. Následovala vlna demonstrací, které policie brutálně potlačovala. Obecně platí, že tamní režim proti jakýmkoliv kritikům vystupuje velmi nekompromisně. A opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská musela kvůli výhrůžkám prchnout do Litvy.

Za daných okolností se čím dál tím více začalo mluvit o tom, že by Bělorusko nemělo být „odměněné“ prestižní akcí, jakou bezesporu mistrovství světa je. Podobná slova pronášel například také Evropský parlament. Na očekávaný sportovní svátek se nesmírně těšil také sám Lukašenko, který je velkým hokejovým fanouškem. Nyní to vypadá, že pokud bude chtít mezi 21. květnem a 6. červnem 2021 vidět na vlastní oči hokej, bude muset opustit Minsk a vydat se do sousedního Ruska nebo Lotyšska.

Už v srpnu po vyhlášení výsledků voleb a prvních protestech se nechal lotyšský premiér Krišjánis Kariňš slyšet, že si spolupořádání šampionátu s Běloruskem nedovede představit.

Novinář Ryan Kennedy z uvedeného webu Hockey News nyní napsal, že René Fasel – tedy prezident světového hokeje – má na začátku dalšího týdne zamířit do Moskvy, kde má jednat se šéfem ruského hokeje a brankářskou legendou Vladislavem Treťjakem. „Musíme mít jistotu, že se šampionát uskuteční bezpečně a zodpovědně, pro všechny,“ uvedl už dříve Fasel.

Podle viceprezidenta IIHF Kalerva Kummoly musí být o dějišti definitivně jasno do začátku ledna.

Není to jen politická situace v Bělorusku, která ohrožuje šampionát. Nikdo neví, jak to na jaře bude s pandemií koronaviru, která letos bez náhrady zrušila mistrovství světa ve Švýcarsku. Nehrálo se poprvé od poválečného roku 1946.

„Kdyby se mělo mistrovství světa konat nyní, nešlo by to,“ řekl Kummola.

Tagy:
Bělorusko Alexandr Lukašenko hokej mistrovství světa v hokeji sport Svjatlana Cichanouská René Fasel IIHF

Hlavní zprávy

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách
Zdravotnictví

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

Připoutal pětiletou holčičku a nechal ji umřít žízní. Islamista dostal za umučení doživotí

Německý soud v úterý uložil doživotní vězení někdejšímu příslušníkovi Islámského státu (IS). Iráčan Táhá al-Džumajlí byl usvědčen z genocidy a spáchání válečného zločinu s následkem smrti v procesu kolem umučení zotročené jezídské dívky v Iráku. Předsedající soudce Christoph Koller řekl, že jde celosvětově o první rozsudek kvůli zločinu IS spáchanému na náboženské menšině jezídů.

reklama

Domácí zpravodajství

Exšéf Věcí veřejných i policista Petržílek se radují. Soud je v kauze odposlechů osvobodil

Soud osvobodil někdejšího předsedu Věcí veřejných (VV) Víta Bártu i policistu Jana Petržílka. Neprokázalo se, že vynesli odposlechy Bezpečnostní informační služby (BIS), v nichž se lobbista Roman Janoušek a tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) oslovovali „Mazánku“ a „Kolibříku“. Úterní verdikt není pravomocný, státní zástupce žádá pro oba muže podmíněné tresty za ohrožení utajované informace a ponechal si lhůtu pro případné podání odvolání.

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

reklama