Ve věku 89 let zemřel spoluzakladatel krajně levicové teroristické organizace Frakce Rudé armády (RAF) a později jeden z nejznámějších německých popíračů holokaustu Horst Mahler. V pondělí o tom informoval právník Jan Dollwetzel, který jej v minulosti zastupoval.
Mahler zemřel v neděli v berlínské nemocnici. Jako právník zastupoval mimo jiné takzvanou lovkyni nacistů Beate Klarsfeldovou či vůdce studentských protestů z roku 1968 Rudiho Dutschkeho. Obhajoval také Andrease Baadera a Gudrun Ensslinovou, s nimiž později založil krajně levicovou teroristickou organizaci RAF. Skupina vedla v 70. až 90. letech ozbrojený boj proti imperialistickému systému spolkové republiky, jak tvrdila.
ČTĚTE TAKÉ: Bible nacismu. V Mein Kampf nastínil Hitler zvrácenou vizi, řádky diktoval za mřížemi
Útoky organizace RAF si vyžádaly přes tři desítky obětí, včetně vysoce postavených osob a představitelů německého průmyslu a finančnictví. V roce 1970 byl Mahler zadržen a odsouzen ke 14 letům vězení, odpykal si nakonec deset let.
Velkou část života strávil ve vězení
V 90. letech se Mahler přiklonil ke krajně pravicové ideologii, stal se mimo jiné jedním z nejznámějších popíračů holokaustu. Němečtí nacisté a jejich stoupenci za druhé světové války, od jejíhož konce letos uplynulo 80 let, zavraždili zhruba šest milionů Židů. Mahler byl několik let i členem pravicově extremistické Národně-demokratické strany Německa (NPD).
Německé soudy Mahlera několikrát za popírání holokaustu a štvaní lidu odsoudily. Naposledy v roce 2009 dostal úhrnný trest deset let a dva měsíce vězení. Propuštěn byl v roce 2020. Další proces v roce 2023 byl kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu přerušen.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Legendární únos zrůdného architekta holokaustu. Jak si Mosad poradil s Eichmannem v Argentině