Napadení izraelských fanoušků v Amsterdamu
Antisemitské násilnosti po fotbalovém utkání mezi izraelským Maccabi Tel Aviv a domácím Ajaxem Amsterdam byly podle Martina Weina, historika a komentátora deníků Times of Israel a Haaretz, potvrzením, že se blízkovýchodní konflikt přenesl do Evropy. Jak pro CNN Prima NEWS upozornil bezpečnostní expert Milan Mikulecký, izraelské služby nizozemskou stranu před nepokoji varovaly.
„Jedná se o vývoz blízkovýchodního konfliktu na evropskou půdu. Fotbal se stal záminkou pro násilí,“ uvedl Wein pro CNN Prima NEWS. Podle Mikuleckého byl konflikt na starý kontinent přenesen již dříve. „Překvapením byla intenzita násilností,“ dodal ke čtvrtečním incidentům bezpečnostní odborník.
ČTĚTE DÁLE: Při násilnostech v Amsterdamu utrpělo zranění 10 Izraelců. Velvyslanec mluví o pogromu
Mikulecký upozornil, že Nizozemci byli před možnými nepokoji včas varováni. „Izraelské služby upozorňovaly nizozemské úřady na možné nepokoje již od čtvrtečního rána,“ upřesnil.
Zároveň jej překvapily rychlé reakce některých účtů na sociálních sítích. „Informace o agresivních izraelských fanoušcích jako první ještě ve čtvrtek večer sdílely na sociálních sítích účty, které často šíří ruskou propagandu,“ poukázal expert.
Podle Mikuleckého do pátečního večera chyběly v řadě případů relevantní a ověřené informace o řádění Izraelců. Jak upozornil web BBC, nizozemská policie do pátečního odpoledne potvrdila jen středeční incident mezi taxikářem a fanoušky Maccabi. Sociální sítě naopak postupně zaplavila násilná videa arabsky hovořících skupinek, které lynčovaly Izraelce v ulicích Amsterdamu.
Riziko v Paříži
Příští týden by se mělo v Paříži odehrát fotbalové utkání mezi Izraelem a Francií. „Je to bezpečnostní riziko,“ varoval Mikulecký, podle kterého je v zemi galského kohouta část muslimů protiizraelsky naladěná. „Ve Francii může dojít k protestům,“ souhlasil Wein.
Problémové může být i následné fotbalové utkání mezi Maccabi Tel Aviv a tureckým týmem Beşiktaş Istanbul, plánované na konec listopadu. Turecké úřady doporučily přesun utkání do zahraničí, upozornila již v pondělí turecká agentura Anadolu.
Wein nevyloučil možné opakování nepokojů v západní Evropě i v dlouhodobějším horizontu. „Bezpečnost Izraelců, cestujících po Evropě, bude záležet na okolnostech. Například fotbaloví fanoušci ve velkých skupinách, kteří mohou být hluční a tím na sebe upozorňovat, mohou být terčem,“ nastínil komentátor. „Naopak jednotlivci nebo rodiny, kteří působí nenápadně, se nebezpečí většinou obávat nemusí,“ konstatoval.
Podle expertů podobné nepokoje v současné chvíli v Praze zřejmě nehrozí. „Nebezpečí hrozí všude tam, kde je silná palestinská, případně propalestinsky smýšlející menšina,“ přiblížil Mikulecký. „Arabská a muslimská komunita v Praze je málo početná. Nepokoje spíše neočekávám,“ upřesnil Wein.
Mikulecký zároveň varoval před zjednodušováním celého problému. „Ne všichni muslimové podporují palestinský a antiizraelský narativ,“ upřesnil. Palestinských a antiizraelských aktivistů podle něj není tolik, kolik by se mohlo na první pohled zdát. „Je to malá, ale hlasitá menšina,“ dodal na závěr.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Antisemitské násilí v Amsterdamu odsoudil Fiala i Lipavský. Mezi zatčenými jsou i nezletilí