Hrůzný transport tygrů z cirkusu: Co přineslo vyšetřování a jak tygři žijí dnes

Transport, jaký Polsko nepamatuje. Celou Evropou otřásl případ desítky tygrů, kteří byli bez řádných povolení převáženi z Itálie do Dagestánu. Šest dní se polští celníci snažili přijít na to, jak se postarat o tygry, jejichž stav se stále zhoršoval. Nikdo nevěděl, kdo tygry na cestu vyslal a kam směřovali. I když v příběhu chybělo mnoho odpovědí, bylo jasné, že za ním nestojí nic dobrého.

Po pěti dnech jeden z tygrů zemřel a pitva ukázala, že za jeho úmrtí může nevhodná strava a následné ucpání žaludku. Ostatním vyčerpaným šelmám se vydali na pomoc zaměstnanci zoo v Poznani. „Už týden jsou zavření v malých klecích. Mají hlad a žízeň. Válí se ve svých výkalech. Nevíme, kolik z nich dokážeme udržet naživu,“ prohlásila tehdy ředitelka zoo Ewa Zgrabczyńska. „Jsou tam zavřeni, nejedli, nemají co pít. Je to hrozná tragédie,“ dodala.

Díky záznamům GPS z vozidla se vyšetřovatelům podařilo odhalit místo výjezdu – cirkusové zázemí nedaleko Říma. Po dvou dnech cesty se náklad ocitá v Polsku (mimochodem projel i přes ČR). Podle schválených převozních záznamů však celá cesta až do Ruska neměla trvat déle než 24 hodin. Taková cesta by však nebyla fyzicky proveditelná. Při další kontrole dokumentů bylo jasné, že došlo k velkému zanedbání schvalujících úředníků italské veterinární správy. Například i v tom, že přepravní společnost nemá na přepravu tygrů žádná povolení.

Převozní dokumenty tygrů však vyšetřovatele nasměrovaly na stejné místo jako GPS – do italské Latiny, domova cirkusové rodiny Monticů. Navzdory jejich tvrzení, že zvířata jim nepatřila, ale jen u nich na čas pobývala, a že jejich papíry byly v pořádku, ošetřovatelé z poznaňské zoo uvádějí, že na nich nebylo uvedené ani správné pohlaví zvířat.

Místo zoo černý trh?

Další neznámou je i dagestánská zoo, do které měli tygři dorazit. Podle oficiálních záznamů ruských úřadů se v této oblasti žádná soukromá zařízení tohoto charakteru nenacházejí. Přesto ve městě Darbent jednu zoo najdete – již v minulosti se Fairy Tale Zoo fungující bez licence dostala do hledáčku zvířeckoprávních aktivistů, ale i úřadů – třeba i kvůli lvovi, který ze zoo utekl a kterého objevili až vystrašení studenti školy, k níž došel. V této zoo měli tygři údajně prožít zbytek svého života. Nicméně ani to není tak jisté. Zoo už má být totiž uzavřena. Další vodítka však přináší jméno sponzora celé cesty – dagestánského řetězce prodejen alkoholu.

Mezi Ruskem a Čínou totiž funguje čilý černý trh s těly divokých zvířat. Jen za loňský rok ho ruští celníci vyčíslili na 24 miliard korun. Jde o třetí největší odvětví černého trhu, hned po zbraních a drogách. Medvědí tlapy a žluč, tygří kosti, zuby, drápy i srst. To vše je součástí čínské tradiční medicíny. Jedním ze způsobů, jak je dostat přes hranice, je využít zástěrku zoo či cirkusu.

Dnes tygři žijí v bezpečí ve Španělsku a v Polsku. Ani o jednoho se nikdo nepřihlásil. Čtyři zůstali ve dvou polských zoo a pětice tygrů byla po měsíční karanténě vypuštěna na pozemky španělského záchranného centra Primadonus, které spadá pod organizaci AAP. Ta se stará o zvířata z celé Evropy, která zažila útrapy v zajetí lidí. Nenajdete tu žádné návštěvníky ani turisty. I když za plotem, zvířata zde žijí co nejpřirozenějším životem bez přímého kontaktu s lidmi.

Trojice řidičů byla v Polsku obviněna z týrání zvířat. Polský veterinář, který nechal transport projet přes hranice, byl suspendován a čelí obvinění z nedbalosti. Italské úřady se však postavily za svou veterinární správu a případ uzavřely s tím, že transport i dokumentace byly naprosto v pořádku. AAP i italská Liga proti vivisekci však i nadále lobují za zákaz zneužívání divokých zvířat v cirkusech v celé Evropě.

Tagy: