Bernešky velké spadající do podčeledi hus mají v Kanadě možná ještě horší pověst než Mistr Jan Hus v Kostnici. Napůl vtipem se o nich totiž říká, že jsou zákeřné a lstivé. Dokládá to i velké množství kreslených vtipů na jejich adresu. Mike Digout se ale přesvědčil, že alespoň o jedné z nich to neplatí. Setkal se totiž s pozoruhodnou husí matkou, která se stará o pořádně velkou rodinku.
Kvůli nucené práci z domova se Mike rozhodl každý den projít podél řeky Saskatchewan v jeho domovském městě Saskatoon. Na své zdravotní procházky vyrážel s foťákem, kterým zachycoval přírodu kolem. A právě tak jednoho dne potkal i husí rodinku. „Každý večer jsem se procházel po nábřeží a hledal bobry. Z jihu samozřejmě přilétalo hodně hus, které si hledaly místo k hnízdění,“ popisuje své procházky Mike.
Jak mláďata rostou, nevejdou se své chůvě už pod křídla. Spí proto na hromádce. Zdroj: Facebook Mike Digout
V květnu se začala líhnout první housata, a i ta Mike zvěčnil svým foťákem. Jednoho večera ale spatřil bernešku s nezvykle velkou skupinou housat. Pod jejími ochrannými křídly se na noc chystalo rovných šestnáct opeřených kuliček! „Ohromilo mě, že má šestnáct mláďat, takže jsem se za nimi každý večer vracel,“ vysvětluje Mike. „A každý den se zdálo, že je ta skupina ještě větší.“ Jednoho dne jich napočítal dvacet pět, další třicet, až nakonec matka husa za sebou vedla čtyřicet sedm mláďat.
Velké seskupení se často dělí na menší, která má na starosti zase jiný husí rodič. Zdroj: Facebook Mike Digout
Nejde ani o nic nezvyklého. U bernešek je totiž princip „školky“ poměrně běžný – některé páry vychovávají svá mláďata jen ve dvou, jiné využívají hlídání. Druhá varianta bývá běžnější v městském prostředí. Na hlídání čtyřiceti sedmi housat musí ale být zapotřebí zvláště odolná a klidná osobnost. Ostatní rodiče to ale zcela jistě ocení. V současné době se tahle supermáma se svým partnerem stará o něco málo přes dvacet mláďat. Ostatní jsou znovu v péči svých rodičů, kde zůstanou až do doby, než se znovu vydají na jih.