
Pozorování zatmění Slunce překazily mraky
Lidé v sobotu v planetáriích a hvězdárnách měli možnost pozorovat částečné zatmění Slunce, viditelnost ale omezovala oblačnost. Pořadatelé pro ně měli připravený i další program. Například do ostravského planetária v městské části Krásné Pole přišlo kolem 140 návštěvníků, do hvězdárny v Teplicích přes 60 a v Karlových Varech asi dvě desítky.
„Sledovali jsme zatmění, ale většinu doby přes mraky. S pomocí dalekohledů a slunečních brýlí. Občas ale bylo vidět i bez ochranných pomůcek,“ řekl Martin Vilášek z Planetária Ostrava. Podle něj přišlo sledovat částečné zatmění Slunce 140 platících návštěvníků. Planetárium pro zájemce připravilo program od dopoledních hodin. Dění na obloze mohli sledovat prostřednictvím filmu promítaného ve sférickém kině, mohli si také prohlédnout expozici a nakonec se prostřednictvím profesionálních dalekohledů podívat i na částečné zatmění Slunce.
ČTĚTE TAKÉ: Stav beztíže a lidské tělo. Co udělá s člověkem a jak se astronauti připravují na návrat?
Pozorovat částečné zatmění Slunce zamířili v sobotu dopoledne také lidé v Mostě. „Přišlo poměrně hodně návštěvníků. Smířili se s tím, že zatmění kvůli zamračené obloze neuvidí. Poslechli si informace o našem dalekohledu a další vyprávění,“ řekl Martin Frána z hvězdárny. Ani v Teplicích nebyl úkaz vidět, i tam bylo zataženo. Do tamní hvězdárny přesto přišlo 63 lidí.
V zahraničí bylo zatmění vidět lépe
„Z Karlových Varů mělo být vidět zhruba 22procentní zatmění, například ze Slovenska pětiprocentní a naopak z Kanady dokonce 90procentní. Návštěvníkům jsme tedy alespoň promítali přednášku z Norska, Švédska a z Velké Británie přímo z Královské greenwichské observatoře, kde byla jasná obloha a jev byl dobře vidět,“ uvedl pracovník Hvězdárny Františka Krejčího v Karlových Varech Lukáš Pochylý. Dalekohled, který je speciálně uzpůsoben a vybaven velmi tmavým filtrem, přes který je sledování Slunce zcela bezpečné, ale podle něj v sobotu využit nebyl.
Posted by Martin Verunky on Saturday, March 29, 2025
Návštěvníci se rovněž dozvěděli informace o Slunci jako takovém a další zajímavosti o hvězdné obloze. Karlovarská hvězdárna chystá další mimořádnou prohlídku například na 7. září, kdy bude možné dobře pozorovat úplné zatmění Měsíce.
Zatmění Slunce vzniká v momentě, kdy se Měsíc ve fázi novu ocitne na přímce mezi Sluncem a Zemí a při pohledu ze Země zakryje sluneční disk nebo jeho část. Za okolnosti, že Měsíc zakryje celé Slunce, jde o úplné zatmění Slunce. Další částečné zatmění pozorovatelné z České republiky se očekává 12. srpna 2026. Toto zatmění bude výraznější a v některých částech Evropy, například ve Španělsku, bude viditelné jako úplné. „Půjde o největší částečné zatmění viditelné ve střední Evropě až do 13. července 2075,“ uvedla Česká astronomická společnost na svém webu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: „Muskova mlhovina“ zaskočila lidi i v Česku. Za zvláštním útvarem stojí tajná mise